• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Şirketin "i̇klim değişikliği" stratejilerinin iso 9001 kys'ne entegrasyonu

Busra Dundar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba Değerli Meslektaşlarım,

İklim değişikliğinin yönetim sistemlerine dahil edilmesi sürecinde nasıl bir yol izlediğiniz konusunda bilgi paylaşmanızı rica ederim.

Örneğin 9001 KYS için kuruluşun bağlamı ve ilgili taraflarda hangi başlıklarda yer verildiği, dahil edildi ise risk ve fırsat analizinde nasıl belirtildiği konularını firmalarınızın gizlilik ilkesine de özen göstererek paylaşabilir misiniz

Benim bu süreçte şu an için aklıma takılan kısım: "iklim değişikliği" başlığı altında incelenecek parametreler yalnızca sınırda karbon düzenlemesi ve emisyon ticaret sistemi mi? (Mevcutta zaten var olan diğer tüm çevresel hareketlerim ilgili taraflarda mevcut) Ancak şu an TSE'nin bu beklentisini hangi başlıklarda ve hangi sınır değerlerde karşılamam gerektiğini bilemiyorum.

Benzer süreçleri ve hatta benzer kafa karışıklıkları yaşayan herkesten bilgi desteği bekliyorum.

İyi çalışmalar hepimize

Merhaba,
İklim değişikliği sadece 9001 standardı için değil; 14001, 45001, 22000, 50001, 27001 için de eklenmiştir.
Madde 4.1 ve 4.2 için değişiklik mevcut.
4.1 Kuruluş ve bağlamının anlaşılması: Kuruluş iklim değişikliği ile ilgili bir konu olup olmadığını belirlemelidir. İç ve dış hususlar tablosuna iklim değişikliği maddesi eklenip değerlendirmeye alınabilir.
4.2 İlgili tarafların ihtiyaç ve beklentilerinin anlaşılması: İlgili tarafların iklim değişikliği ile ilgili gereklilikleri olabilir. İlgili taraflarla ilgili muhtemel bir tablonuz vardır, müşteri/halk beklentisi olarak iklim değişikliği etkisi yazılabilir.

Bunları değerlendirme aşamasında sizin de belirttiğiniz gibi benim de aklıma ilk gelenler SKDM ve kurumsal karbon ayak izi hesabı. Bu parametrelere ilişkin ölçülebilir hedef belirlenebilir. Enerji yönetim sistemi, enerji etüdü.. Bunlar ile ilişkilendirilebilir.

Merhabalar,

Karbon süreçlerinin sisteminize entegre ettiğinizde zaten tüm aşamaları değerlendirmeye başladığınızı göreceksiniz. Şirketlerin neredeyse her adımının karbon açısından bir sonucu var. Dolayısıyla bahsettiğiniz aşamaları dahil eder, uygulamaya başlar ve azaltımı için stratejiler geliştirirseniz fazlasıyla karşılarsınız standart gerekliliğini.