Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Son çökeltim

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Fikri Yakup tarafından paylaşıldı.

 1. Fikri Yakup

  Fikri Yakup CMNet Üyesi

  Son çökeltim havuzlarındaki çamur şişmesi,yüzücü çamur oluşumu ve gaz çıkışlarının neden ve nasıl çözümleyebiliriz.
   
 2. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  okul zamanlarında böyle bir soru gelseydi sınavda şu şekilde cevaplardım;

  Öncelikle çamur şişmesi, biyokütle fazlalılığından oldugunu düşünürüm. Son çökeltim tankı yetersiz geliyor demektir. Atılan çamuru fazlalaştırdım. ayrıca belki de biyolojik reaktörde çamur yaşı düşük olduğundan atıksu prosesi çabuk terk ediyor olabilir. Bu da nihai ürünlere ulaşamadan son çökeltim tankına gelmesine neden olur. Son çökeltimdeki çamur yükünü azaltmada atılan çamur pompasının arttırılmasının yanında geri devir pompasının da arttırılarak çamur yaşının uygun orana gelmesi sağlanabilir. Gaz çıkışının da aklımda sadece bu neden geldi o da dipte anaerobik reaksiyon oluşumu olabilir. Kısaca laf çamur fazlalığına dayanıyor. Tabi bunlar benim varsayımlarım. Tesislerde bizzat çalışan meslektaşlarım daha iyi anlatır ve belki de daha da spesifik cevaplar verebilir. Onları cevap yazmaya çağırıyorum. Umarım bi yardımı olur. Son olarak tesiste hangi proseslerin oldugu ve atıksu karakteristiğini verirseniz arkadaslarım daha da iyi cevap vereceklerdir.

  İyi çalışmalar...
   
 3. isakomi

  isakomi CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Son çökeltim havuzunda çamur yükselmesine denitrifikasyon neden olur, bu da çökeltim havuzunda çözünmüş oksijen seviyen düşük demektir. Tankta anoxic ortam oluşması nedeniyle azot gazı çıkışı olur, azot yukarı çıkarken çamuru da yükseltir. Havalandırma havuzunun ÇO2 miktarını arttırarak, çökeltim tankındaki ÇO2 miktarını 0.1 in altına düşürmemeye çalış. Bunun yanında muhtemelen sistemin çamur yaşı ve son çökeltimin hidrolik bekletme süresi de fazladır. sistemde fazla çamur olacağını düşünmüyorum, geri devir oranını optimum miktara çıkarman gerekecektir bunu da deneme yanılma yoluyla bulabilirsin. Çamur şişkinliğinin başka bir nedeni havalandırma havuzunda istenmeyen mikoorganizma miktarındaki artış olabilir, geri devir hattını klorlayarak çözebilirsin.

  Umarım yararlı olmuştur.

  Selamlar.
   
 4. cev.mehmetgul

  cev.mehmetgul CMNet Üyesi

  fikri bey merhaba,
  bahsettiğiniz sıkıntı genel bir denitrifikasyon sıkıntısıdır.Sebebi ise havalandırma havuzu denitrifikasyon bölgesinde yeterli derecede denitrifikiye olamayan organizma son çökeltim havuzunda faaliyete geçmesidir.Bunu ancak havalandırma havuzunda denitrifikasyon bölgesi çıkışında ki oksijen değerlerini kontrol altına alarak önleyebilirsiniz.Havlandırma havuzu tipini izah ederseniz yapmanız gereken işlemleri size sıralayabilirim.
  Kolay gelsin..
   
 5. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Büyük bir tesiste çalışıyorsanız (örneğin belediyelerin atıksu arıtma tesisleri gibi) son çökeltimden fazla çamur çekmediğiniz için olabilir. Çamur problemi genellikle büyük tesislerde daha fazla baş ağrıtan bir durumdur. Belt press gibi bir üniteniz var ise daha sık çalıştırılıp çamur kamyonunu daha fazla getirmeniz gerekebilir. Düzgün işletilen çamur susuzlaştırma ünitesi tesisi rahatlatabilir. Çamur fazla yaşlanmadan digestion tankına alınmalıdır. Daha fazla çamur attığınızda digestion tanklarında çıkması gereken gaz çıkışı son çökeltimde görülmez. Ben büyük bir tesis hayal ederek cevap verdim. Küçük bir tesis ise geri devir oranı artırılarak bu sorun çözülebilir. Ekipmanlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Büyük bir tesis için kum-yağ tutucunuzda problem var ise sisteme fazla yükleme olmuş olabilir. Bu yorumlar sizin tesisinizin ve arıtma sisteminizin özelliklerine göre çoğaltılabilir.
   
 6. Hilal Çetin

  Hilal Çetin CMNet Üyesi

  Camur uzun sure dipte beklerse,anaerobik kosullar meydana gelir ve gazifikasyon olusur. Dipten yukariya cikan gaz beraberinde camuru da yukari cikarir. Camur cekimini maksimum yapmak problemi cozer.
   
 7. cev.mehmetgul

  cev.mehmetgul CMNet Üyesi

  merhabalar,
  Çamuru çekmek sorunu çözmeyebilir, mevcut sıkıntı çamur yaşı 5 gün olasa bile görülmesi mümkündür. çünkü temel neden çamurun yaşı ile alakalı değildir.Temel neden havalandırma havuzu denitrifikasyon bölgesinin yetersiz olması yada yeterli derecede denitrifikiye ortamının hazırlanmamasıdır.Burada, geri devir aranını arttırıp,denitrifikasyon için gerekli şartları(oksijen optimizasyonu) sağlamak gerekir.Bu dediğim işlemleri uygularsanız sistem kendisini 2 gün içerisinde toparlayacaktır.
   
Son çökeltim konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Iki beton santrali için ortak çökeltim havuzu ve tek proje onay dosyası mümkünmü ?

  Yapımına yeni başlanan HES barajımız için iki adet Beton Santrali Kurulması planlanıyor ve ikisinin arasında 100 m lik bir mesafe var biz mikser ve santral yıkanmasından oluşacak atıksu için T şeklinde bir kanal vasıtasıyla 50 m ötedeki 3 gözlü bir çökeltim havuzuna iletmeyi düşünüyoruz . yani iki tesis için tek AAT Sorum iki santral için çevre izinleri kapsamında tek bir AAT proje onayı...
 2. Ön çökeltim tankı ve çamur çürütücü tasarımı

  Merhaba, Ben Çevre Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve bitirme projesi kapsamında nüfusu 32000 olan bir yerleşim yerine atıksu arıtma tesisi tasarlıyorum. Sorum şu; bu nüfusta, aşağıda verdiğim debi ve kirletici konsantrasyonlarına sahip bir yer için ön çökeltim tankı ve dolayısıyla çamur çürütücü yapılabilir mi yoksa uzun havalandırmalı açs ile çamur tank içinde mi çürütülür? Ön...
 3. Çökeltim havuzu

  Arkadaşlar yer altı kömür madeni ocağından yer altından su çıkıyor . Şimdi bu çıkan suda bulunan askıda katı maddeleri çökertmek için nasıl bir havuz tasarlamam lazım. kaç tane havuz yapmam lazım .havuzların hacimlerini nasıl belirlemem lazım bunun hesabını nasıl yapıyoruz.
 4. Çökeltim Havuzu Kriterleri

  İyi günler Sahadaki yagmur ve süzüntü sularının tutulması için fiziksel çöktürme havuzu yapmayı planpamakdayız.Sizden sorum Bu çöktürme havuzu tasarımında hangi kriterleri göz önüne almamız gerekmektedir. Teşekkürler
 5. Çökeltim havuzu

  İyi günler; Bir baraj inşaatında çalışıyorum, tünellerden, beton santrallerinden çıkan sular için çökeltim havuzlarımız var bu suyu şimdiye kadar yollarda toz kontrolü amaçlı kullanıyorduk, ancak yaz bitti toz sorunu kalmadı, hatta yollar zaten fazlasıyla ıslak, tünellerden ciddi miktarda su çıkıyor, havuzlar da artık yeterli olmayacak, direk nehre vermek sıkıntı yaratır, bu suyu ne...