Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sony, kağıttan enerji üretme peşinde...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Pınar Pelit Demir tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Günlük hayatta kullanılan enerji kaynaklarının tükeniyor olması veya erişiminin zorlaşıyor olması bilimadamlarını farklı alternatif enerji üretme metotları üzerinde çalışmaya zorluyor. Pek çok firma alternatif enerji araştırmaları için dev bütçeler ayırmış durumda.

  Japon elektronik devi Sony kendi bünyesinde kurduğu Bio Battery programı ile bir süredir glukoz tabanlı bataryalardan elektrik enerjisi üretmeye çalışıyor. Tokyo’daki Eco-Products 2011 fuarında tanıttığı yeni projesi ise kağıttan enerji üretmeyi sağlıyor.
  Sony’nin öğrencilerle beraber geliştirdiği projede selülaz adı verilen bitkisel enzim ve su karışımı bir çözelti içerisinde bir süre çalkalanan ve bekletilen kağıt veya kartondan küçük bir fanı çalıştıracak kadar enerji elde edilebiliyor.
  Proje termitlerin ağaçları yerken enerji elde etmeleriyle aynı mantığa dayanıyor. Islanmış kağıttan enzimler yoluyla glükoz ayrıştırılıyor ve daha sonra minik bir enerji ortaya çıkıyor. Proje Sony’nin glükozdan enerji üretme çalışmalarının bir parçası olacak.
  Projenin diğer bir örneğinde de bir Noel kartına entegre edilen şeker bataryasının meyve suyu eklendiğinde kartın üzerindeki müzik düzeneğini çalıştırması sergilendi.
  Proje gelecek için büyük bir potansiyel vaad ediyor ancak şimdilik bir MP3 çalara enerji verecek kadar üretim yapsa da standart pillerin yerini alması için önünde uzun bir yol var.
  [​IMG]

  Kaynak: http://enerjienstitusu.com/2011/12/20/sony-kagittan-enerji-uretme-pesinde/
   
  Ercan Selvi ve Noyan Temuçin bunu beğendi.
Sony, kağıttan enerji üretme peşinde... konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji

  29 ocak 2010 da verilen haber. http://www.patronlardunyasi.com/haber/50-bin-kisiye-yuksek-maasla-is/77601 bununla ilgili bir gelişmeden haberdar olan var mı ?
 2. Renex2011 - Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Enerji Verimliliği Fuarı

  Fuar adı : RENEX 2011 Konusu : Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Enerji Verimliliği Fuarı Tarihi : 20 - 23 Ekim 2011 Fuar alanı : İstanbul Fuar Merkezi / SALON 1 Ziyaret Saatleri : 10:30 - 19:00 Ücretsiz online davetiye için; http://www.hmsf.com/onlinedavetiye/renex2011/index.html
 3. Enerji Kaynaklarının ve Enerji Kull.Yön

  Merhabalar, Enerji verimliliği ile ilgili yönetmelikte enerji kullanımı 1000 TEP üzeri olan kuruluşlar enerji yönetim birimi kurmak zorundadır der. Fakat 1000 TEP altı olanlar için nasıl bir sorumluluk getiriyor. OSB de olanlarn biraraya gelerek Enerji yönetim birimi kurabilecekleri belirtilmiş. Peki OSB de olmayan firmalar bu durmda ne yapacaklar. Bilgisi olan var mıdır? Teşekkür ederim şimdiden.
 4. Sony Kağıdı Elektrik Enerjisine Dönüştürme Peşinde

  [FONT=Georgia][COLOR=#333333]Tokyo’da düzenlenecek Eco-Products 2011bu yılda çok farklı görüntülere sahne olacak. En dikkat çekecek firmalardan biri de ev sahiplerinden Sony olacak gibi görünüyor. [FONT=Georgia][COLOR=#333333]Her gün artan küresel enerji ihtiyacına farklı bir alternatifle cevap Japon elektronik devi uzun süredir üzerinde çalıştığı Bio Battery programı ile glukoz tabanlı...
 5. Sony xperia z türkiye'de satışta

  İletişim devi Avea, Sony'nin en ileri teknoloji harikası Xperia Z'yi sekiz Nisan'dan başlayarak Avea İletişim Merkezleri'nde satışa sunuyor. İletişim devi Avea, Sony Xperia Z'yi Avea tarifesine ek olarak ayda 28 liradan başlayan ücretlerle müşterilere sunmak için hazırlık yapmaktadır. SEÇ telefon kapsamında tüketicilere birbirinden avantajlı, mevcut tarifeye ek, 3g internet hediyeli, herşey...