Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Su" için

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Artık "Su"yu dikkatli kullanmanın zamanı geldi... İşte birkaç öneri...

  Hızla tükenen su kaynakları...Su savaşları tehlikesi... Tüm bunlara karşı bugün "su"yu akıllı kullanmak için bir başlangıç yapabilirsiniz...
  İşte birkaç öneri:  • Damlayan musluklar günde 4 litre kadar suyun boşa gitmesine neden olur. Damlayan musluklarını tamir ettirmeyi ihmal etme.
  • Banyo yaparken küveti doldurduğunda yaklaşık 70 litre su tüketirsin. Küveti doldurmak yerine duş yapmayı tercih et. Böylece beş dakikalık bir duş ile yarı yarıya su tasarrufu sağlamış olursun.
  • Dişlerini fırçalarken ya da traş olurken musluğu açık bırakma.
  • Evlerde kullanılan suyun yaklaşık % 30'u tuvalet sifonunun çekilmesiyle tüketilir. Her sifon çekişte yaklaşık 10 litre su harcanır. Standart modellere göre daha az su tüketen klozetleri tercih et.
  • Çamaşır yıkarken ön yıkama yapma.
  • Bulaşıklarını elde yıkarken musluğu kapalı tut. Durulamak için lavaboyu tıkayıp suyla doldursan ya da su dolu bir leğen kullanırsan daha az su tüketirsin.
  • Bulaşık makineleri ortalama 12 litre su harcar. Bulaşık makineni tam doldurmadan çalıştırma. Böylece hem daha az enerji, hem de daha az su ve deterjan tüketirsin.
  • Kapının önünü, balkonu, terasını temizlerken hortumla su tutmak yerine süpürge kullan.
  • Yeniden kullanabileceğin suyu asla atma. Örneğin; sebze yıkadığında ya da yumurta haşladığında atacağın suyu bitkileri sulamak için kullanabilirsin.
  Kaynak: WWF Türkiye
   
"Su" için konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tez için yardım

  Yüksek pH da(10-11 gibi) yaşayabilen bitki var mı bilen varsa yardımcı olabilir mi tez için gerekli.teşekkürler
 2. Onlar için bir kap su

  Bir Kap Su Kampanyası; Hiç düşündünüz mü? Diğer canlılar kedi ve köpekler, kuşlar ve diğer hayvan dostlarımız acaba sıcak aylarda su ihtiyaçlarını nasıl gideriyor? Açlıklarını çöplerden, oraya buraya atılan yiyeceklerden giderdiler diyelim, peki ya susuzlukları? Susuzluklarını nasıl giderecekler? Bu sıcak yaz günlerinde kapılarımızın önüne ya da sokakların bir kenarına su dolu kaplar...
 3. Res için çed

  Merhabalar, Bir rüzgar enerjisi santrali kurulumu sırasında gerekli olan ÇED raporu ortalama ne kadar fiyata yapılıyor? Teşekkürler..
 4. Eda yüksel halk için bilim, halk için mühendislik, halk için mimarlik sempozyumu 14-15 aralik 2013

  Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sempozyumunu yapmaktaki amacımız; ülkemizde sistemin, bilim ve tekniğe nasıl baktığını, nasıl uyguladığını, ne için kim için kullandığını gözler önüne sermek ve ortaya çıkan sonuçların ışığında “Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık” kavramının temel ilkelerini ortaya koymak ve bu gerçeğe göre verilecek mücadeleyi halkımızla birlikte...
 5. Bizim için küçük, doğa için büyük şeyler...

  Çevremize duyarlı olalım... [MEDIA]