Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su Numune sonuçları

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında batuklc tarafından paylaşıldı.

1. batuklc

batuklc Misafir

Merhabalar arkadaşlar;

İçme suyumuzun karşılandığı yaklaşık 50 metreküplük bir su depomuz bulunmaktadır. Su deposu, işçi yemekhanesi ve nizamiye bölgesi olarak 3 ayrı noktadan su numuneleri alınıp analizlerini yaptık analiz sonuçları şöyle çıktı : ( Koliform değerlerini söylüyorum ) ( E.coli hepsinde sıfır (0) çıktı. )

1- nizamiye : 100mL'de çıkan sonuç ( 450 )
    2- işçi yemekhanesi : 100mL' de çıkan sonuç (90)
    3- su deposu : 100mL'de çıkan sonuç ( 420 )

Numune sonuçlarına göre kimyasal olarak uygun, bakteriyoloji olarak uygun değildir sonucu çıktı. Sorum şöyle olacak biz bu değerleri klorlayarak uygun parametrelere dönüştürebilirmiyiz yada başka bir alternatif çözüm yolu bulabilirmiyiz. öncelikle tablet veya sıvı şeklinde klor düşünüyoruz.

Not: su depomuzun hacmi = 3mx4mx4m = 48 metre yaklaşık 50 metre küplük bir hacime sahibiz.

İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

2. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Koliform bakteri çıktığına göre fekal bir kirlilik var suyunuzda. Dolaysıyla suyunuz bünyesinde azot bileşiklerini de bulunduruyor. Klor kısmen bi çözüm olmakla birlikte, size önereceğim çözüm ozonlama sistemidir. Bu şekilde bakteri ve azotlu bileşenlerden kurtulursunuz.

Seda Güney bunu beğendi.
  3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ozonlama sistemlerinin işletme prensiplerine hakim değilim, o kısma bir yorum katmam yanlış olur ama 50 m3 depo hacmi içme suyu için biraz fazla (tabii eğer kullanma suyu olarak da harcanıyorsa ve bununla beraber işletmenizde çalışan sayısı da görece fazla ise o ayrı). "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik" gereği içme suyunun sağlaması gereken mikrobiyolojik şartlar belli: koliform içermesi suyunuzun içme suyu olarak kullanılmasına engel. eğer bu fırsatçı organizmalarla bu kadar büyük hacimde başa çıkacaksanız kökünü kazıdığınıza emin olmanız lazım. dezenfeksiyonunuzun işe yaradığını uzun vadeye yayılmış birkaç ölçümle kontrol etmelisiniz.
    eğer seçeceğiniz dezenfeksiyon sistemi sonrasında kısa süreli depolama yapmanız gerekiyorsa, belli bir miktar bakiye klor bırakmanız suda mikroorganizmaların fırsat bulup üremesini engelleyecektir.ufak bir kit ile renk karşılaştırması yoluyla bakiye klor ölçüp emin olmanızda fayda var. şiddetle öneriyorum.
    bu konu ile ilgili spekülasyonlarım bu kadar değerli meslektaşlarım.

4. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Kesinlikle UV öneriyorum...

5. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Size katılıyorum bizim tesisimizde yaklaşık 1+1 m³ tanklar var. ki tüketim günde 25 - 30m³ civarında. O yüzden arıtıldıktan sonra az hacimlerde depolanması daha sağlıklıdır. Ayrıca sistemin en sonunda UV ile dezenfeksiyonun büyük fayda sağlayacağını tekrar tekrar dile getirmekte fayda olduğunu belirtmekte yarar var.

Kolay gelsin...

Su Numune sonuçları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. İSKİ numune alma cihazı hk.

evet arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi İski kooperatif ve sanayi bölgelerinde arıtma tesislerine Numune Alma cihazı istemektedir. fakat bununla alakalı pek kaynak olmadığı için zor durumda kalıyor işletmeciler. atıksu arıtma tesislerinden ayrı bir hat olarak istemekte ve farklı evselle karışmadan oraya dökülmesini istemekte bununle alakalı döküman, bilgi, görsel fotoğraf vs. olan varsa...
  2. AAT Numune Alma Sıklığı

Merhaba Arkadaşlar, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği İdari Usuller Tebliğine göre; Numune alma sıklığı MADDE 5 – (Başlığıyla birlikte değişik:RG-12/5/2010-27579) (1) Çevre İzni belgesi alan kurum, kuruluş ve işletmeler için debisine göre numune alma sıklığının aşağıdaki Tablo 1’e göre yapılması gerekir. şeklinde. Ancak İşletme debisi olarak arıtma tesisi kapasitesi mi, ( yani proje...
  3. Numune alma eğitimi

Arkadaşlar, Numune alma eğitimleri veren akredite kuruluşlar ve üniversiteler hakkında bilgisi olan var ise paylaşmalarını rica edeceğim. Devlet kurumları bu eğitimleri çok sık tekrarlamadıkları için , güncel eğitimler hakkında , özellikle "Toprak" numunesi alma ve TS ISO 9923 hakkında bilgisi olan arkadaşlar, benimle irtibata geçebilirlerse memnun olurum. İyi çalışmalar diliyorum.
  4. Atıksu numune alma ve analiz fiyat teklifi

merhaba arkadaşlar, Nevşehir/avanos ilçesinde paket atıksu arıtma tesisi bulunan bir firmadan evsel nitelikli, su kirliliği kontrolü yönetmeliğine göre tablo 21.5 e göre 2 saatlik kompozit numune alınacaktır. konuyla alakalı lisanslı firmalardan teklif beklemekteyim. hepinize iyi çalışmalar dilerim. tel: 5436111884 ozguralici@hotmail.com
  5. Numune alma ve analiz metodları tebliğine göre iç izleme

Arkadaşlar merhaba. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Numune Alma ve Analiz Metodları tebliği madde 4 , '5)Bünyesinde laboratuarı bulunan fabrika, işletme ve tesislerden, Bakanlığımızdan deşarj iznini alanlar ve atıklarını çevre mevzuatına uygun olarak bertaraf edildiğini belgeleyenler bu Tebliğ hükümlerine göre iç izlemeleri gereği yapılacak analizleri yetki alarak kendi bünyelerindeki...