Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su temini ve atıksu uzaklaştırma

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Su Temini ve Atıksu Uzaklaştırma ile ilgili arşivimden bir ders notu.

Ekli Dosyalar:

Merve Akgül ve Mücahit Topdaş bunu beğendi.
  2. Mücahit Topdaş

Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

Benim bir problemim var ama verilenlere göre hesap yapamıyorum. Ekstradan bir bilgi mi gerekiyor acaba? Proje sorusunu buraya yazmam doğru olur mu?

Nüfus 73197kişi,Proje debisi 0.14402m^3/sn
    Akarsudan su kaynağı bir akarsu ve su toplama kuyusunda bekledikten sonra isale hattı ile yerleşim merkezine iletilecek.
    Vmin=0.6m/sn Vmax=1.8m/sn.
    Nehirde alçak su seviyesi(ASS)=5.6m ve YSS=14.2m.
    Bu bilgilerle,kuyu hacmi?
    Kuyunun etkili derinliği?
    Kuyu çapı?
    Kuyunun toplam derinliği?
    Bulunabilir mi?

En az 20dk bekletilir, kuyu tabanı ASS 1,5m altında olur. :)

λ'yı nasıl belirleyeceğiz :(

3. Fatih Özcan

Bu hesapları yapalı çok oldu. λ nedir toprağın geçirgenlik katsayısı mı?

4. Mücahit Topdaş

:))
    pürüzsüzlük katsayısı,λ olmadan,hız ve yük kaybını hesaplayamıyoruz böyle oluncada boru seçimi yapamıyoruz,bunun sonucu olarak isale hattına başlayamıyoruz..
    Ben biraz daha araştırayım.
    Teşekkürler.

5. Fatih Özcan

Malzemeye göre değişir. Kullanacağınız malzemenin katsayısını üreticinin teknik spesifikasyonların alabilirsiniz.

6. Mücahit Topdaş

seyaher, arda erman ve Kadriye Yıldız bunu beğendi.
  7. hülyaçevre

hülyaçevre CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar bi sorum olacak sizlere. kanalizasyon sistemi içme suyu şebekesinin nekadar altından geçmeli?

8. Serkan Çiçekay

Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

@hülyaçevre DSİ bunu yatayda ve dikeyde min 40 cm olması gerektiğini belirtiyor, fakat mevcut uygulamalar sanırım min 30 cm olarak yapılıyor.

hülyaçevre bunu beğendi.
  9. hülyaçevre

hülyaçevre CMNet Üyesi

@Serkan Çiçekay teşekkür ediyorum bilgilendirme için. bu bilginin hangi kaynakta geçtiğine dair bi bilginiz var mı acaba?

10. ismet_3458

ismet_3458 CMNet Üyesi

Yılların tecrübesi bulunan firmamız halka hizmet halka hizmet parolası ile her geçen gün gelişmekte ve müşteri memnuniyeti esas almaktadır.

Siz değerli müşterilerimizin göstermiş olduğu ilgiyle size daha iyi ve kaliteli hizmet sunmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız. Firmamız genis ve uzun vadeli hizmet anlayışını esas almakta ve tecrübeli personeli ile çalışmaktadır..

Araçlarımızın tüm techizat ve malzemeleri TSE standartlarına ve prosödürlerine uygunluk bakımından projelendirilmiştir.Ve araçlarımız şirket envanterine kayıtlıdır.

Sultabeyli Vidanjor çalışma ruhsatı lisansı ve deneyimli personeli ile çalışma prensibini esas alarak sizlere en iyi hizmeti vermekle yükümlüdür Tercihiniz için Teşekkür ederiz. Şükranlarımızı borç biliriz..

Sultanbeyli Vidanjor Hizmet müdürü İsmet KURT.0532.586.53.61

11. Merve Akgül

Merve Akgül CMNet Üyesi

@Fatih Özcan Çukurova Üniversitesi Bülent Hocanın ders notları ve hatta daha fazlası, biraz geç gördüm ama faydalanacağım çok güzel.Teşekkürler .

Fatih Özcan bunu beğendi.
  12. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Su temini ve atıksu uzaklaştırma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Su temini projesi

Arkadaşlar okulda yapığım su temini projesi ektedir. Açıkçası içini açıp bakmaya korktum yanlışları görürüm diye :)
  2. Su temini ve atıksu uzaklaştırma ders notları

BÖLÜM-I Giriş Su, insan ve diğer canlıların ana ihtiyaçlarının başında gelir. İnsan vücudunun %90’ı sudur. Aç kalan bir insan uzun süre yasayabilmesine rağmen , susuz kalan bir kimse kısa sürede ölmektedir. Fert olarak sadece içmek için gerekli olan su ihtiyacı günde 4-5 litreyi litreden fazla değildir. Bununla beraber toplumlar teşekkül edip, köy, kasaba ve şehirler oluştuktan sonra,...
  3. İşletmede oluşan katı/sıvı/gaz atıklarının uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi yazısı

MERHABALAR , danışmanlığını yaptığım bir tesis için, 17 Aralık 2012 tarih ve 28145 sayılı resmi gazetede yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemleri kapsamında Tesisimiz ile ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğüne başvuru dilekçesi ekinde verilmek üzere, İşletmede oluşan katı/sıvı/gaz atıklarının uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi yazısı istenmiştir , bu konu hakkında çalışması...
  4. Su temini

su temini projesi hazırlamam gerekiyor ancak ben sadece nüfus hesabını yapabildim ve daha ilerisine gidemiyorum çünkü bana verilen proje şeklinin basınçlı mı serbest yüzeyli mi olduğunu anlayamadım bunu nasıl anlayabilir ayrıca elek analizi sonuçları bulunması gerekiyormuş bu değerleri nasıl bulacağım? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...
  5. Su temini ve atıksu uzaklaştırma

Su getirme dersi için; Su Temini ve Atıksu Uzaklaştırma Ders Notları adlı pdf - kitap .