Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Substrat depolama dönüşüm oranının deneysel olarak belirlenmesi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

1. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

itüdergisi/e
    su kirlenmesi kontrolü
    Cilt:15, Sayı:1-3, 73-82
    2005

Özlem KARAHAN*1, Derin ORHON2 ve Mark M. C. van LOOSDRECHT3
    1 İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Çevre Mühendisliği Programı, 34469, Ayazağa, İstanbul
    2 İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, 34469, Ayazağa, İstanbul
    3 Kluyver Institute for Biotechnology, TU-Delft, Julianalaan 67, 2628 BC Delft, The Netherlands

Özet
    Çevre biyoteknolojisindeki son gelişmeler doğrultusunda aktif çamur sistemlerinde substrat depolama kavramı önemli bir proses olarak kabul edilmektedir. Substrat depolama kavramı, aktif çamur modellemesine, Aktif Çamur Modeli No.3 (ASM3) ve saf substratlar için önerilen biyokimyasal modellerle dâhil edilmiştir. Depolama kavramının ortaya konması, modele çok fazla serbestlik derecesi sağlayarak, modeli daha karmaşık bir hale getiren pek çok kinetik ve stokiyometrik katsayının da eklenmesine yol açmıştır. Substrat depolama dönüşüm oranı, YSTO, ASM3 modelindeki en önemli parametrelerden biridir. Depolama dönüşüm oranı, substratın stokiyometrik olarak ne kadarının depolama ürünlerine dönüşeceğini belirleyen etkin bir model bileşenidir. Bu çalışma, ASM3 modelinde tanımlanan substrat depolama dönüşüm oranının (YSTO), deneysel olarak belirlenmesini amaçlamaktadır. Önerilen yöntem, atıksularda depolama ürünlerinin miktarlarının belirlenmesini
    gerektirmeyen, respirometrik bir prosedürdür. Yöntemde, model simulasyonlarından yararlanılarak, depolama prosesi için tüketilen oksijen miktarının oksijen tüketim hızı (OTH) eğrisi üzerinde belirlenmesinin esasları ortaya konmuştur. Önerilen yaklaşım kesikli deneylerle elde edilen oksijen tüketim hızına (OTH) dayanmaktadır. Yöntem substrat depolaması için kullanılan oksijen miktarının hesaplanması için grafiksel bir metot tanımlamaktadır. Yöntemin değerlendirilmesi için farklı deneysel başlangıç koşullarının kullanıldığı model simülasyonlarından yararlanılmıştır. Önerilen yöntem ile YSTO değeri %2’den daha düşük hata oranları ile belirlenebilmiştir. Deneysel yöntem ile, asetat, glikoz ve evsel atıksuyun kullanıldığı ve farklı F/M oranlarında yürütülen respirometrik testler sonucunda, depolama dönüşüm oranları, asetat için 0.78 gKOİ/gKOİ, glikoz için 0.87 gKOİ/gKOİ ve evsel atıksu için 0.96 gKOİ/gKOİ olarak belirlenmiştir.

Devamına ekten ulaşabilirsiniz...

Ekli Dosyalar:

Substrat depolama dönüşüm oranının deneysel olarak belirlenmesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deri endüstrisi atıksuları için substrat depolama kavramı ve modelleme uygulamaları

Deri endüstrisi atıksuları için substrat depolama kavramı ve modelleme uygulamaları Gülseda DİZDAROĞLU RİŞVANOĞLU*, Özlem KARAHAN, Emine UBAY ÇOKGÖR, Mark C. M. Van LOOSDRECHT, Derin ORHON İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Son yıllarda aktif çamur arıtma sistemlerinin tasarımında IWA Çalışma Grubu tarafından önerilen en son model olan ASM3 ile substratın depolama polimerlerine...
  2. tehlikeli atıkların kod numarasının belirlenmesi..

Arkadaşlar merhaba, Otomotiv yan sanayi firmasında çalıısyorum. Kontamine olmuş atıklar ve atık yağ vs cıkıyor. Yağlarımızı analiz ettirdik fakat yaptırdıgımız firma sadece kaçıncı kategoride oldugumuzu yazmıs o kadar. Şimdi laboratuvar tehlikeli atık kodunu belirlememiş bunu ben mi belirlemeliyim yoksa analiz yaptrdığımız laboratuvar mı belirlemeli? Ayrıca yönetmeliği okudum fazlasıyla...
  3. trafo atık kodu belirlenmesi

trafonun atık kodunu bilen arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim
  4. Yasal Yükümlülüklerin Belirlenmesi Konsunda

Öncelikle herkese iyi günler. Bu konuya uygun konu bulamadığım için (Çevre Danışmanlığı ile ilgili bir konu başlığı) buradan açıyorum. Yanlış yere açmış olabilirim. Henüz 2 aydır çevre danışmanlığı yapıyorum, yani yeniyim. Çevre danışmanlığını yaptığım bir tesisi bana "Yasal yükümlülüklerimiz nelerdir?" şeklinde bir soru yöneltti. İlk bakışta kolay gibi gelmişti:) İç tetkik yapar...
  5. Kojenerasyon ünitelerinin kapsamının belirlenmesi hk.

Merhaba Arkadaşlar, 2 Jeneratör bacası, 3 Isınma kaynaklı bacası, (1950kw*3) 1 Kojenerasyon bacası bulunan bir tesisimin, (1950kw) EK 1 ve EK 2 kapsamlarında yerini, EK 2 1.2.2 ve 1.3 olarak düşünmekteyim. Aceba daha önceden kojenerasyon ve trijenerasyon üniteleri olan tesisi bulunan arkadaşlar var mıdır? Kapsam olarak daha farklı düşünmem gereken noktalar var mıdır? Eklemem gereken maddeler??...