Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tat tesisi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Koray Metin tarafından paylaşıldı.

 1. Koray Metin

  Koray Metin CMNet Üyesi

  arkadaşlar tat lisansına sahip ve belediye ile sözleşmesi olan firmayız.yönetmeliğe göre mücavir alan sınırları içerisindeki satış noktaları marketler ambalaj atıklarını bedelsiz olarak vermelidir der.ancak sözleşmeli olduğumuz belediye sınırları içerisinde bulunan bazı marketler atklarını başka firmalara vermekte yada bedel talep etmektedir.her ne kadar yönetmeliği anlatmaya çalışsamda iş yeri sahipleri anlamak istememektedir yani ya bedelli alırsın yada başkasına veririm diyor.şimdi bu işletmeleri belediyeye yada çevre şehircilike bildirirsem onların yaptırımı ne olur.ceza mı yazılır yada baska yollar mı izlenir? Cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkurler....
   
 2. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  24.08.2011 tarihli yönetmelik gereği hiçbir şey yapamazsınız. çünkü yönetmelikte şu ifade yer alıyor.

  madde 4;

  ee) Satış noktası: Toptan ve/veya perakende olarak ambalajlı ürünlerin satışını yapan iki yüz metrekareden büyük kapalı alana sahip mağaza, market, süpermarket, hipermarket ve benzeri satış yerlerini,.... ifade eder.

  yine aynı yönetmelikte şu ifade yer alıyor.

  madde 5;

  d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

  eğer 200m2 nin altındaysa bedelsiz verecekler. aksi halde keyfidir. ancak 200 m2 den küçük yerlere yaptırım uygulayabilirsiniz. böyle bir durumda belediyenin zabıta ekipleri ve varsa çevre mühendisiyle birlikte gidin görüşün tutanak tutun. ve birkaç fotoğrafla birlikte il çevreye basvurun. onlar gerekeni yapacaklardır.
   
  Fatih Közen bunu beğendi.
 3. Koray Metin

  Koray Metin CMNet Üyesi

  madde 23: (2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

  yani bedelsiz vermek zorundalar.bedelsiz vermeleri gerektiğini biliyorum.sadece cezai bi işlem varmı.vermelerini zorluycak bişey.
  teşekkurler...
   
 4. furkankoç

  furkankoç CMNet Üyesi

  Merhaba Arkaaşlar;
  Bir sorum olucak .Geri dönüşüm tesislerinde granül makinası bulundurma zorunluluğu varmı (kesme makinesi yeterli değil mi) ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
   
 5. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  madde 23
  (4) Geri kazanılabilir ambalaj ve ambalaj dışı atıkların üreticisi tarafından getirilip bırakılacağı, teknik ve idari detayları Bakanlık tarafından belirlenecek getirme merkezi oluşturan satış noktaları ve alışveriş merkezleri ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.


  Koray bey 23. madde sadece 2. bentten oluşmamakta.bur da da gerekli şartları sağlayan satış noktası sanayi kuruluşları vb ambalaj atığının yoğun olarak oluştuğu yerlerin maddi kaybını önlemek amaçlı şartları sağlayın satabilirsiniz denilmektedir.

  MADDE 29 – (1) Ambalaj atıklarını bir üretim süreci içerisinde orijinal amacı veya başka bir amaç için parçalayan, kıran, presleme hariç boyutlarını küçültmek suretiyle kalitesini ve yoğunluğunu arttıran, organik geri dönüşüm dâhil enerji geri kazanımı hariç olmak üzere yeniden işleme yapan ve benzeri işlemleri uygulayan geri dönüşüm ve/veya geri kazanım tesislerinin........
  maddeden anlaşılacağı gibi parçalamak,kırmak vb. geri dönüşüm yapılması olarak kabul edilmekte.
   
 6. Fatih Bel

  Fatih Bel CMNet Üyesi

  200 m2 den küçük ise bedelsiz verecek, büyük ise 23. maddede ki getirme merkezi oluşturmadan satamaz. Ama getirme merkezi ile ilgili bir tanım bulunmuyor. Yakın zamanda bir tebliğ ile yayınlanacağı söylendi (Bakanlık). AAYP niz var ve size vermiyorlar ise belediyeyi araya sokun yasa dışı yaptıklarını fotograflayın daha sonra il müd. resmi yazı ile gönderin. ama takipçisi olmazsanız sonuç çıkmaz.
   
 7. Koray Metin

  Koray Metin CMNet Üyesi

  tesekkue ederim fatih bey,
   
tat tesisi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

  Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
 2. Ara depolama tesisi

  Her türlü atığı toplayıp depolayabileceğimiz bir düzenli depolama tesisi kurmayı düşünüyoruz bizim önümüze çıkabilecek sıkıntılar nelerdİr. Örneğin bir yere bağlı olmadan bir düzenli depolama tesisi kurabiliyor muyuz. Mesela çimento fabrikası gibi. Konuya tam hakim olmadığım için tam döküman konusundada yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...( konu hakkında eksik fazla her şey...
 3. jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi akın şeması

  bir jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi iş akım şeması bulmam gerekiyor tıkandım saatlerdir, elinde olan veya bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
 4. Kaplama tesisi ön arıtma tesisi kurulumu

  Merhabalar; yaklaşık günde 1000 m3/gün atıksuyu oluşan çinko,krom,nikelaj kaplama yapan tesise ön arıtma kurdurmak istiyoruz.Bununla ilgili tesise yapılması planlanan ön arıtma ya da paket arıtma tesisi için ne gibi önerileriniz olabilir ?
 5. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

  Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.