Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TAT ve GDT lisansı nasıl alınır?

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Merve Bayraktar tarafından paylaşıldı.

1. Merve Bayraktar

Merve Bayraktar CMNet Üyesi

Bakır levha, almünyum levha çelikli vb metallerin geri dönüşümünü yapan bir firma, hem toplama ayırma tesisi lisansı hemde geri dönüşüm tesisi lisansı almak istiyor. Gerekli prosedür nedir. İşletmede nelerin sağlanması gerekir. İki lisansıda aynı firma alabilir mi. Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Serdar Çetinkaya

Serdar Çetinkaya CMNet Üyesi

İki lisansıda alabilirsiniz belediye ile anlaşma yapmak kaydıyla

3. Ayşe Nur Yasemin

Ayşe Nur Yasemin CMNet Üyesi

çevre kanununca alınması gereken izin ve lisanslar, ambalaj atıkları yönetmeliği sanırım birde tehlikesiz ve inert atıklar ile ilgili tebliğe de dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum yol göstermeleri konusunda...

4. Metin Koci

Metin Koci CMNet Üyesi

tesisinize ayırma bandı koymalısınız ve öncelikle çevre lisansı başvurunuzu yapmalısınız(tat için)geçici faaliyet belgesini alacaksınız sonra belediye ile anlaşırsınız lisansı alırsınız.metal geri dönüşüm tesisi isteyen bir işletmenin de yeterli ekipman ve sahası vardır sanırım...

5. mlktas

mlktas CMNet Üyesi

Plastik geri dönüşüm için lisans alma aşamaları nasıldır acaba bana yol gösterebilirmisiniz

6. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

hangi plastik geri dönüşümü tehlikeli mi tehlikesiz mi

7. mlktas

mlktas CMNet Üyesi

Tehlikesiz plastik. Bu konuda hiç bilgim yok hangi yönetmelikten yararlanmalıyım. Tesis nasıl olmalı hangi adımları izlemeliyim bilmiyorum yeni işe girdim. Şirkette ambalaj atığı toplama ayırma lisansı var .şimdide plastik geri dönüşüm lisansı alınması gerekiyor

8. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

faydalanacağın ve yerine getireceğin yönetmelik sayısı bir hayli fazla
    eğer vergi dairesine kayıtlı bir şahıs/ltd/a.ş gibi kurulu bir firman var ve tesisi kuracağın adres belli ise, işe ÇED yönetmeliği ile başlayacaksın, ÇED Kapsamdışı/Gerekli Değildir/Olumlu kararlarından birini alacaksın, sonra eğer binan varsa belediyeden alınmış yapı kullanım iznin var mı yok mu bir araştırma yapacaksın yoksa alacaksın, bina yapılı değilse bir bina yapmak için belediyeden inşaat ruhsatı alacaksın binanı yapacaksın binayı bitirip yapı kullanım izni alacaksın, tesisini tehlikesiz atık geri kazanım kriterlerini sağlayacak şekilde kuracaksın, sonra bir koşu gidip ticaret odasından kapasite raporu alacaksın bunu da hallettikten sonra sanayi sicil belgesi alacaksın, dönüp itfaiyeden yangın önlemlerinin alındığını belirtir yazı alacaksın, sonra eğer işyerin belediye sınırları içindeyse kanal bağlantı izni alacaksın ve il çevre ve şehircilik müdürlüğününün kapısını çalıp uygunluk yazısı alacaksın ve bu arada bir de ya kendi çevre yönetim birimini kuracak ya da çevre danışmanlık firmasıyla anlaşacaksın ve sistem üzerinden GFB müracaatı yapacaksın GFB aldıktan sonra yine belediyeye dönüp İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı yani GSM (gayri Sıhhi Müessese) Ruhsatı alacaksın GFB yi aldıktan sonra 6 ay içinde Teknik Uygunluk Raporu ve istenen diğer belgelerle sistem üzerinden lisans müracaatı yapacaksın.

9. mlktas

mlktas CMNet Üyesi

Şöyle bir durum var şuam çalışmakta olduğum firmanın zaten ambalaj atığı toplama ayırma lisansı var. Bu durum için Çed gerekli değildir yazısı var. Yapı kullanım izni vs bunlar var.bu lisansın yanısıra geri dönüşüm lisansı almak istiyoruz

10. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

mevcut çed'in kapsamında değişiklik olacağı için yenilenmesi lazım. geri dönüşüm lisansı için de yapı kullanım izni dışında yukarıda yazdıklarımın hepsini yapmanız gerekir

11. mlktas

mlktas CMNet Üyesi

Ben çevre görevlisi olarak çalışıyorum . Çevre yönetim birimi mi kurmak gerekiyor nasıl kurucam peki çok soru sordumkusura bakmayın

12. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

eğer alacağınız lisans ek1 kapsamındaysa çevre yönetim birimi kurmanız gerekir çevre yönetim birimi en az 2 çevre görevlisinden oluşur ve birisinin en az 3 yıl tecrübeli olması gerekir. çevre yönetim birimi için de yine sistem üzerinden kayıt yapıp bakanlıktan onay alıyorsunuz. çevre yönetim birimi kurmak istemezseniz de danışmanlık firmasıyla anlaşmanız lazım

13. Evrem Yeşil

Evrem Yeşil CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,
    lisans müracatı için gerekli belgeler
    LİSANS İÇİN GEREKLİ BELGELER
    1. ÇED YAZISI
    2. SİCİL GAZETESİ
    3. KAPASİTE RAPORU
    4. İŞ AKIM ŞEMASI-PROSES ÖZETİ
    5. UYGUNLUK YAZISI
    6. TEKNİK UYGUNLUK RAPORU
    7. EMİSYON,DEŞARJ ,GÜRÜLTÜ MUAF YAZILARI
    8. KANALİZASYON BAĞLANTI YAZISI
    bunlar mıdır?
    eksik var mı?

mlktas bunu beğendi.
  14. mlktas

mlktas CMNet Üyesi

emisyon deşarj gürültü muaf yazıları nasıl alınır. bizim şirkette sadece geri dönüşüm yapılacak yani evsel atıksu dışında atıksu oluşmayacak deşerj yazısına ihtiyaç var mı

15. deniz giray

deniz giray CMNet Üyesi

mlktas bunu beğendi.
TAT ve GDT lisansı nasıl alınır? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Faaliyet sırasında çed alınır mı?

Çalıştığım firma faaliyette olan bir firma ve ÇED gerekli değildir belgesi yok. Alması gerekecek mi? Bu belge olmadan nasıl faaliyete başladı anlamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
  2. TAT Lisansı

Tat lisansı almak isteyen tesisler için belirli bir minimum m2 gerekiyor mu ? Ve bu alan her faaliyete göre değişiyor mu yani metal tat ise 500 m2 kağıt-karton tat ise 1000 m2 kare gibi spesifik minimum değerler var mı yoksa her tat tesisi ürün farketmeden şu kadar m2 olmalıdır diye mi geçiyor? Bu bilgiye bi türlü ulaşamıyorum. Yardımcı olursanız sewcinirim. Teşekkürler...
  3. İç tetkikçi sertifikası nereden alınır?

9001 için İç tetkikçi sertifikasını almak istiyorum ancak hangi kuruluştan bunu almam doğru olur bilemedim. İSG belgesi için onaylı kuruluşlara başvurmak gerekiyor ancak bu İç denetçi belgesi içinde sınırlamalar varmı acaba?? belki bu konuda yoğun bilgisi olan arkadaşlar için saçma bir soru olabilir ama çok fazla firma var ve bu konuda tecrübesiz biri olarak kafam karıştı?
  4. Kimyasallar nerden alınır?

1kg Kalsiyum Hidroksit ve Demir Sülfat almamız gerekiyor Antalyadayız nerden alabiliriz çok acil teşekkürler...
  5. Palet lisansı nasıl alınır

Palet lisansı alım işlemleri nasıl arkadaşlar? elinde bir döküman olan var mı acaba internet çöplük gibi olduğundan emin olamıyorum.