• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tecrübesiz mühendise yardım eli başlığı.

OnurYılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
T.C. Karamürsel Belediyesi
Herkese merhaba. Bir katı atık depolama tesisinde çevre mühendisi olarak görevime başladım. Çevre mühendisliği adına ilk tecrübem. Güzel bir firmada olduğumu düşünsem de özel sektörün gerektirdiği üzere rekabet mevcut. Dolayısı ile takdir edersiniz ki toy bir mühendisin kendisini geliştirmesinin zorluğu, firmanın büyüklüğüyle doğru orantılı olarak artmakta.Bu anlamda CMnet ailesinden bu sektörde çalışmış ve çalışmakta olan veya bu sektör adına uzman olan büyüklerimizden bilgi aktarımı anlamında yardım istemekteyim. Şimdiden destek verenlere müteşekkirim.

Çalıştığım firmada; ayrıştırma sistemleri, atık sahalarının ıslahı, depolama gazından enerji üretimi, plastik geri dönüşümü, endüstriyel ve tıbbi atık bertarafı, ATY üretimi, gazlaştırma-yakma sistemleri, anaerobik digester sistemleri ve biyokütleden enerji üretimi gibi faaliyetler yürütülmektedir. Benim sorumlu olduğum departman ise gaz sahası olup, vazifem depolanan çöpten edindiğimiz gazın, toplama balonlarına ve yakılıp elektrik enerjisi üretilecek olan santral sistemine, en verimli şekilde ulaşımını ve kollektini sağlamaktır. Genel anlamda vazifem bu olsa da; Türkiye'deki çoğu özel şirketteki mevcut problem çalıştığım tesiste de mevcuttur: verilen vazife dışındaki konulara da hakim olmamız gerekmesi. Bu aslında bir mühendisin genel anlamda kendisini kalifiye kılmasını sağlasa da yeni bir mühendisin vazifesine odaklanmasında problemler oluşturabiliyor.

Bu başlığı sadece bir giriş olarak açmak ve siz büyüklerime el açmak istedim. Yer yer başlıklar halinde sizlere bazı teknik konularda sorular sorup yardımlarınızı talep etmekteyim. Dilerim yardım edebilecek kişiler çıkar ki buradaki ekibin hayli bilgili ve tecrübeli insanlardan oluştuğunu görmekteyim.

Saygılar.

Onur Yılmaz-Çevre Mühendisi