• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tedarikçi tanımı hk.

nurkara72

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xyz
Merhabalar,

Aynı vergi numarasına sahip 2 şubeden Merkez şube ambalaj satın almaktadır, ambalaj üreticisi faturayı merkez şubeye kesmektedir. Sonrasında bu ambalajların bir kısmı kullanılmak üzere merkez şube tarafından diğer şubesine de gönderilmektedir.
Merkez şube bu durumda tedarikçi midir ? Tedarikçi beyanı yapması gibi bir yükümlülük oluşur mu ?
Ayrıca zaten aynı vergi numarasına sahiptir, muhasebesel anlamda alım/satım işleri her zaman merkezden yapılmaktadır ve ambalajlar şubeye gönderilirken de bir fatura kesilmesi söz konusu değildir.

@nurkara72 merhaba. Şahsi görüşüm merkez üzerinden yapılacak gekap beyanlarının yine merkez üzerinden Ambalaj Bilgi Sistemi açıldığında girilmesi yeterli olur. Vergi numaranız aynı, diğer şube adına ambalaj alımı yapılmıyor zaten.
Ek-6 Ambalaj Tedarikçisi Beyanı Nasıl Yapılır?
Linkte @Melih Coşar beyin hazırladığı döküman sizlere yardımcı olacaktır.

Özgün Yağız ÖZGÖRENMerhaba , teşekkür ederim yanıtınız için.
Zaten merkez üzerinden iki şubeyi de kapsayacak şekilde gekap/ps ek-5 beyanı gibi tüm beyanları yapılmakta. Aynı vergi numarası olduğu için iki ayrı bir beyan sistemi olmayıp zaten tek bir beyan sisteminden bildirimleri yapılabilmekte.
Sadece şubesine kullanılmak üzere ambalaj gönderdiği için tedarikçi gibi bir yükümlülük oluşup oluşmaması.
Şubeye merkezden ambalaj satımı gerçekleşmiyor yine kullanılmak üzere temin ediliyor. Tedarikçi yükümlülüğü oluşmaması gerekir gibi düşünüyorum ancak kararsız da kaldım.
Bahsettiğiniz @Melih Coşar beyin hazırladığı dokümanı inceledim, ambalajları sattığınız yerlere ait bilgiler kısmı mevcut. Yükümlülük var ise merkezden şubeye satış gerçekleşmediği ve aşağıda istenen bilgilerde vergi numarası da aynı olacağı için nasıl beyan etmek gerekir bilmiyorum.
Konuya dair yardımlarınızı rica edeceğim.

1658402252788.png

Konuya şöyle bakmanız gerekir. Tedarikçi demek içindeki ürünü tedarik eden anlamındadır. Bir mal/hammadde alıyorsanız bunu tedarik ediyorsanız ve bu da bir ambalajda geliyorsa ozaman tedarikçi beyanı bildirimi yapılır. Sıfır boş kullanılmamış ambalajdan bahsettiğiniz için TEDARİKÇİ kapsamında girmezsiniz.
Sizin durumda siz ambalaj aldığınız için merkezden aynı vergi numarasına kayıtlı tüm şubeleri de kapsayacak şekilde beyan yaptığınızda sorun kalmaz.