Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atık geçici depolama izni

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Murat H. Ünsal tarafından paylaşıldı.

1. Murat H. Ünsal

Murat H. Ünsal CMNet Üyesi

bununla ilgili bilgi verebiliecek var mi acaba? Sigorta gerekliymis bu sigorta nasil yapitirilmali? Bu izin icin herhangi bir belge gerekli mi baska? Dilekce ornegi mevcut mu? Neler yapılmali yine sıkıştım kaldım. Yonetmelikte goremedim cunku.

2. orcunskl

orcunskl CMNet Üyesi

@wingsaber tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası yaptırılması gerekiyor. atık yönetimi yönetmeliği madde 16 da belirtiliyor. herhangi bir sigortacıdan yaptırabilirsin. daha sonra çevre il müdürlüğüne atıksahası için geçici depolama izni istediğine dari bir dilekçe yaz. çevre il müdürlüğü gelip inceler ve ne kadar depolayabileceğine dair bir yazı verir.

Murat H. Ünsal bunu beğendi.
  3. Murat H. Ünsal

Murat H. Ünsal CMNet Üyesi

4. orcunskl

orcunskl CMNet Üyesi

5. Duygu Dilek

Duygu Dilek CMNet Üyesi

@wingsaberanlaşacağınız sigortacıya şunu söylemeyi unutmayın "2872 sayılı çevre kanunu ve ilgili yönetmelikler ile tehlikeli atık" ibaresi muhakkak bulunsun il çevre buna çok dikkat ediyor bilginiz olsun. bazı sigortacılar bilmiyor olabilir.

6. nzafer

nzafer CMNet Üyesi

7. Ferhat Bağaç

Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

Konu açılmışken sorayım bende.. tehlikeli atık almıyoruz biz.. firmanın bünyesinde de hic tehlikeli atık olusmadi.. ama tehlikeli atik depolama bölümü var.. Sigorta gerekli midir ?

8. Duygu Dilek

Duygu Dilek CMNet Üyesi

eğer sahanız var ise sigorta zorunludur. tehlikeli atık oluşmuyor kanısına neden vardnız ki. örneğin birimlerde oluşan flüoresanlar tehlikeli atık olarak

20 01 21

Flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar
    bu kodda biriktirlir

orcunskl bunu beğendi.
  9. Ferhat Bağaç

Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

Şu ana kadar hiç oluşmadı dedim illaki oluşur tabi

10. Duygu Dilek

Duygu Dilek CMNet Üyesi

illaki oluşacaksa sizde illaki sigortayı yapmanız lazım :)

Ferhat Bağaç bunu beğendi.
  11. mühendis

mühendis CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar. tehlikeli atık depolama izni için başvuru yapacağım. dilekçe yazdım. ama atık yönetim planını gecen hafta sundum. onaylanması için beklemem gerekır mı. yada bu zaman zarfında izin için başvuru yapabılır mıyım.

çevremüh8 bunu beğendi.
  12. Emrah BOZKURT

Emrah BOZKURT CMNet Üyesi

tehlikeli atık depolama izni almak için alan etrafına ızgara yapılması gerektiğini duydum.
    konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

13. Hande Kursun

Hande Kursun CMNet Üyesi

Merhaba @EmrahCevre,

Atığın özelliğine göre önlem almak en doğrusu olacaktır. Bu konuda şöyle bir ibare mevcut "Atık sahasında sızıntılar için toplama haznesi ve yönlendirme kanalları olmalı." Bu ülkemiz şartlarında ticarethanelerin tercih etiği bir yöntem olmuyor genelde.
    Dökülme - saçılmalara karşı önlem olarak bir toplama haznesi yaptırabilirsiniz. Sahanızın ve depolamakta olduğunuz atığın fiziksel şartlarına göre İl Çevre denetçilerinden farklı talepler gelebilmektedir. Sac veya benzeri malzemeden bir taşma tavası, dökülme durumunda atığı kolayca ayırabilmek için de tava üzerine bir de ızgara daha uygun fiyatlara yaptırabileceğiniz bir çözüm olacaktır. Bunlara ek olarak sahanın geçirimsiz olması almanız gereken bir diğer önlem.

Merhaba @mühendis,

Sizin soruya çok olmuş onay ve izinler alınmıştır diye tahmin ediyorum.
    Ayda 1000 kg üzerinde atık çıkıyorsa, tehlikeli atık geçici depolama izni başvurusunu AYP ile birlikte yapmakta fayda var, denetçi arkadaşlar gelip tek seferde tamamlamayı tercih ediyorlar.

14. mühendis

mühendis CMNet Üyesi

merhaba, @Hande Kursun
    evet atık yönetim planı ile birlikte sundum tekrardan plan onaylandı muafiyetide almış oldum. teşekkür ederim :)