Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli Madde Deşarjı

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Yasemin Aslantürk Çebi tarafından paylaşıldı.

 1. Merhaba Arkadaşlar;

  1. Tehlikeli Madde Deşarjı konulu GFB veya Çevre İzni alan var mı? Tesisin sektörü nedir.?
  2. Tehlikeli Madde Deşarjı konulu gfb ve çevre izin süreci, atıksu konulu gfb ve çevre izin sürecinden farklı yönleri nelerdir.?
  3. Tehlikeli madde deşarjında yapılan arıtmanın genel çalışma prensibi nedir? Örnek proje var mı ?
  4. Bir tesiste oluşan tehlikeli maddeler ( sıvı hal.) sizce belirli standartlarda arıtma yapılıp alıcı ortama deşarj mı edilmeli yoksa bir tankda depolanıp belirli periyorlarda tehlikeli atık bertaraf tesislerine mi gönderilmeli?

  Not: Tesiste asfalt saha içerisinde sıvı halde tehlikeli kimyasal kullanılıyor ve bu sıvının bir kısmı sahadaki yağmur suları ile birleşerek denize akıyor.Sıvının bir emici malzeme ile emilmesi mümkün değil.
  Teşekkürler...
   
 2. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  1-)Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Tablo 14 KİMYA SANAYİİ ATIK SULARININ ALICI ORTAMA DEŞARJ STANDARTLARI ile ilgili GFB başvurusu yaptım ben fakat dereye deşarj ediliyor.
  2-) Arıtma tesisi Onayı ve Deşarj İzni mevcut bende. GFB yeni alındı.
  3-)Su kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Tablo 14.10 daki standartları sağlayabilecek arıtma tesisi kurulmuş. Maalesef ki elimde projesi yok.
  4-)Tesis yetkilileriyle bu konuda maliyet analizi yapabilirsiniz. Çıkan atık miktarınız ve bunu bertaraf firmaları ne kadara alıyor. Yeni kurulacak olan bir arıtma tesisi maliyeti ne kadar?

  Notunuza cevaben; Asfalt sahanın üzeri kapatılıp tesis çıkışlarına kör bir kanal yaptırılabilir. Kanal varsa; kanal çıkışlarına acil durumlara karşı kapak yapılabilir. Firma ismi olmadan fotoğraf yollayabilirseniz bu konuda daha net yardımcı olabilirim.

  İyi Çalışmalar...
   
Tehlikeli Madde Deşarjı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tehlikeli Madde Taşınması

  Tehlikeli madde taşınması hakkında firmaların veya araçların lisans alması gerekiyor mu ? Lisans konuları içerisinde yer almıyor aslında. Tehlikeli atık olmuş olsaydı o takdirde firmanında aracında lisanslı olması gerekirdi. Fakat taşınması gereken atık değilde pazarlanacak bir ürün ise. Mesela benzinlikler için petrol taşıma araçları hakkında nasıl bir yol izlenebilir ? Lisans şartları var...
 2. Tehlikeli madde sembolleri hak.

  merhaba arkadaşlar, ambalaj ve tehlikesiz atık toplama ayırma tesisinde çalışmaktayım. tesise tehlikeli atık girmesini önlemek amacıyla uyarı levhası hazırlamak istiyorum. tehlikeli atık sembollerini bulup bu sembollerin olduğu ambalajlar tesise kabul edilemez şeklinde levha yaptırılacak. nette araştırma yaptım fakat pek bişey bulamadım. daha önce böle bir şey hazırlamış olan arkadaşlar...
 3. Tehlikeli madde ambalajları

  Arkadaşlar, Kullanılan dezenfektan ambalajları tehlikeli madde olarak mı değerlendirilmelidir? Sonuçta bunlar su ile uygun miktarlarda seyreltildikten sonra kullanılıyor
 4. Tehlikeli madde atıksu deşarjı

  Arkadaşlar, Tehlikeli madde atıksu deşarj izni almamız gerekiyor. Tesisimiz yönetmelik ek-2 kapsamında. Yönetmelikte belirtilen ve teknik bilgiler listesinde de istenmekte olan kirlilik azaltma programlarıyla ilgili daha geniş bilgiyi nereden alabilirim acaba? Yönetmelik dışında bir bilgiye ulaşamadım.
 5. Tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri

  merhabalar tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri hakkında ödevim var. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim