Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz Atık - Ambalaj Atığı

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Murat Akyüz tarafından paylaşıldı.

1. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Arkadaşlar tesisimizde pet preformlar şişirilerek pet şişe üretimi yapılmaktadır. Şişirilme esnasında yan ürün olarak bozuk preformlar (tüp şeklinde) oluşmaktadır. Şimdi biz bu bozuk preformların çıkışını ambalaj atığı olarak mı yoksa tehlikesiz atık olarak mı yapacağız?

2. moonege

moonege CMNet Üyesi

Murat Bey,

Üretim prosesinizden çıktığı için üretim atığı olarak kabul edilir ve tehlikesiz atıktır.

Kolay Gelsin.

3. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Bana göre tehlikesiz atık; ancak ambalaj atığı diye nitelendirenler de oldu.

4. Kübra Arslan

Kübra Arslan Misafir

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
    Madde 4
    b) Ambalaj atığı: Üretim artıkları hariç, ürünlerin veya herhangi bir malzemenin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dâhil çevreye atılan veya bırakılan satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının atıklarını,

Bu ifadeye göre oluşan bozzuk preformlarınız tehlikesiz atık oluyor bence.

5. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

İlginiz için teşekkür ederim.

6. Yasemin Karadiş

Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

kesinlikle tehlikesiz atık. bakanlık faturada neden ambalaj atığı yazıyor bunlar üretim atığı demişlerdi

Murat Akyüz bunu beğendi.
  7. Yağmur Cengiz

Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

Üretim artığıdır, eğer kırma makineniz varsa tesis içinde değerlendirebilir, hammaddenize katabilirsiniz.

Özge Kılıç bunu beğendi.
  8. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar bir sorum daha olacak. Bu pet preformlardan pet şişe üretimi yaptığımız esnada Ambalaj Üreticisi müracaat formunu dolduracak mıyız :)
    Şimdi firmanın ambalajı kendi kendine satma ihtimali yok. Nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor sizce?

9. Kübra Arslan

Kübra Arslan Misafir

Ambalaj üretimi yaptığınız için ambalaj üreticisi müracaat formunu dolduracaksınız.
    Ambalaj üreticisi ve piyasaya süren olarak kod ve şifre alacaksınız o zaman hem üreten hemde piyasaya süren firma olursunuz. Firmanın kendi kendine satma durumu olmaz bu durumda.

Tehlikesiz Atık - Ambalaj Atığı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım

Ambalaj Atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine çevre görevlisi gereklimi ? Bu tür lisansa sahip tesisler danışmalık firmalarla çalışmak zorundalar mı?
  2. Tehlikesiz atık kodu ve tehlikeli atık konteynırı

Merhaba; Tat lisanslı firmayız ve tehlikesiz atık belgesi alacaz. kodları nerden bulabilirim ? Ayrıca tehlikeli atık için yağ çözücü ve absorban maddeleri nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
  3. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi-atık kod listesi

Selamlar,arkadaşlar tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi için atık kod listesinde tehlikelileri çıkarttığım zaman yaklaşık 550 adet atık oluyor.bunların hepsini almak istesem bir sıkıntı olurmu acaba?sonradan bu belge ile çalışırken firmalardan gelecek taleplerde listemde kodu olmadığı için alamayacağım bir atık olsun istemiyorum .yoksa çok çok önemli olanlarını almalıyım sadece?
  4. Ambalaj ve tehlikesiz atık tat'larda çıkan tehlikeli atıklar

merhaba arkadaşlar, ambalaj ve tehlikesiz atık toplama ayırma tesislerinde atık ayrıştırılması sırasında çıkan tehlikeli atıkları depolamak için tehlikeli atık sahası yapılmasına gerek var mı acaba? ambalaj ve tehlikesiz atık toplama ayırma tesislerinde çalışan arkadaşlardan yardım bekliyorum. bu konuda uygulama yapmış olan varsa nasıl bir yol izlemeliyim acaba?
  5. Tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama tesisine hangi tür radyasyon cihazı istenir?

iyi günler ben tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama tesisinde çalışıorum. tat lisansını almamız için bizden radyasyon cihazı istendi. TAEK in standart cihazları varmış. Bana önerebilceğiniz bi cihaz varmıdır şimdiden tesekkur ederım