Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz atık lisansı

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında şerife022 tarafından paylaşıldı.

 1. şerife022

  şerife022 CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar
  tat da tesise kabul edilecek atıklarda
  kağıt karton ambalaj
  plastik ambalaj
  ahşap ambalaj
  metalik ambalaj
  kompozit ambalaj
  karışık ambalaj
  cam ambalaj
  tekstil ambalaj dan başka atık alımı yapabiliyor muyuz.?
  birde ambalaj atıkları toplama taşıma firmaları tehlikesiz atık lisansı alabiliyor mu alabiliyorsa nerelerde yararlı olur.

  iyi çalışmlar herkese...

  yani başka kodlar ekleyebiliyor muyuz??
   
 2. ambalaj atık kodları bu kadar. Ambalaj atığı tolama ayırma tesisleri tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi veya tehlikesiz atık geri kazanım lisansı alabilirsiniz.
   
 3. şerife022

  şerife022 CMNet Üyesi

  yani biz istesek tekstil kırpıntıları veya metal alabilirmiyiz peki. bunun için ayrı bi belge gerekli midir
   
 4. Geri kazanım tesislerine çevre lisansı verilmesi

  MADDE 13 – (1) Tehlikesiz atık geri kazanım tesisi ile metal hurda ıslahı/geri kazanımı tesisi kurmak ve işletmek isteyen gerçek ve tüzel kişilerin çevre lisansı alması zorunludur. Çevre lisansı alınması işlemlerinde Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik hükümleri uygulanır. Söz konusu Yönetmeliğin Ek-3C’sinde yer alan Teknik Uygunluk Raporunda, bu Tebliğin Ek-1'inde verilen bilgi ve belgelerin bulunması zorunludur.

  (2) Birbirini tamamlayan ve benzer teknoloji kullanan kompleks tesis üniteleri çevre lisansı alma açısından tek ünite sayılır.

  (3) Bu Tebliğde tanımlanan tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine Bakanlık tarafından çevre lisansı; tehlikesiz atık ve metal hurda toplama-ayırma tesislerine İl Çevre ve Orman Müdürlükleri tarafından 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde düzenlenen belge verilir. Metal hurda ıslah/geri kazanım tesislerinin toplama-ayırma faaliyeti için il çevre ve orman müdürlüklerinden belge almaları şartı aranmaz.

  (4) Metal hurdayı ergiterek işlem yapan sanayi tesisleri hammaddelerini, 11 inci maddenin ikinci fıkrasında tanımlanan lisanslı metal hurda ıslah/geri kazanım tesislerinden almak zorundadır.

  (5) Metal hurda toplama-ayırma tesisleri, metal hurdalarını 11 inci maddenin ikinci fıkrasında tanımlanan metal hurda ıslah/geri kazanım tesislerine göndermek zorundadır. Metal hurdayı ergiterek işlem yapan sanayi tesisleri kendileri çevre izin/lisansına sahip olmaları kaydıyla hammaddelerini metal hurda toplama-ayırma tesislerinden alabilirler.
  bu maddeyi bir okuyun ve tekstil kırpıntıları( yan firesi) için tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi alınması ya da eğer geri dönüşüm yapacaksanız tehlikesiz atık geri kazanım lisansı almanız gerekli.
   
 5. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  tehlikesiz atık geri kazanım tesisi için teknik uygunluk raporu hazırlıyorum. madde 2 de atıkların temin edileceği yerler başlıklı bir konu var. buraya gfb yi aldıktan sonra alınan atıklara dair bilgiler vereceğiz nerden kaç kg alındı gibi. yoksa genel olarak faaliyet konusuna göre sanayileri gruplandırarak mı bilgi vereceğiz
   
 6. Sizin tehlikesiz atıkları aldığınız yerleri yazacaksınız. Lisanslı ve/veya lisanstan muaf olan yerlerden aldığınız atıkları yazın. Ben size örnek atarım
   
 7. H. Mustafa Pekçetin

  H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Atıkları temin ettiğiniz firmaların (isim, adres, iletişim, belge no, yetkili kişi vs) bilgilerini yazmanız lazım. İthalat yapıyorsanız, ithalatçı bilgisi ülke vs.
  Kolay gelsin..
   
 8. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  teşekkür ederim
   
 9. n.tas

  n.tas CMNet Üyesi

  iyi çalışmalar arkadaşlar ambalaj atığı toplama ve ayırma lisansımızı yeni aldık ve tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi almak istiyoruz bunun için izlememiz gereken yol nedir
   
 10. Seyhan_ Sevgili

  Seyhan_ Sevgili CMNet Üyesi

  bulunduğunuz şehire göre kısmen de olsa evrak farklılığı olabilir. o nedenle il çevre ile görüşüp bir evrak listesi alacaksınız.
  en önemli belge yapı kullanım izni yada 2004 den önce yapıldığına dair bir yazı, diğer belgeler de Çevre İzni Muafiyet belgeleri ile hemen hmen aynı, proje özeti-iş akım varsa kapasite raporu - almak istediğiniz atık kodları ( tavsiyem hepsini yazın)- vaziyet planı- tapu-kira kontratı-kanalizasyon bağlantı izni gibi belgeleri il çevreye teslim ediyorsunuz. gelip yerinde inceleyecekler ve okey dedikten sonra siz de harç parasını yatırıp belgenizi alacaksınız.
   
  n.tas ve Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 11. @n.tas Seyhan üstadımın dediği gibi bir il çevre ile görüş. Ben 3 sene önce başvuru yaparken ekte yer alan dilekçe ve eklerini sunmuştum. Onu inceleyebilirsin ve bulunduğun şehirde il çevreye ekler için neler lazım onları sorabilirsin.
   
  n.tas ve Seyhan_ Sevgili bunu beğendi.

Related Contents

upload_2016-2-11_9-41-40.png
@Engin Bircan yardım videoları kısmında pdf formatında kds'yi anlatıyor. Oradada stoğu atık kabülünden girip belirmeniz gerekiyo diye bi ibare var. [ATTACH]
12509073_10207219379695314_433621951215236228_n.jpg
TMMOB ÇMO Adana Şubesi 2. Olağan Genel Kurulunda ''Öncü Çevre Mühendisleri'' Grubu Olarak Hazır Olacağız. Söyleyecek Çok Şeyimiz var. Meslektaşlarımızla birlikte ÇMO Adana Şubede Buluşalım... 16...
IMG_1838.JPG
Arkadaşlar, İşletmemizdeki tehlikeli atık depolama alanı resimdeki gibidir. Önünde eşik bulunduğundan, Ağır yağ bidonlarını içeri sokamıyoruz. Forklift girmiyor. Buna bir çözümü olan var mı?...
rad..jpg
Merhabalar, Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan Alınmış 1 adet analiz cihazı bulundurma lisansımız var cihaz taşınabilir cihazlardan ve bu lisansın vize işlemleri için son haftadayız sorum şu ki bu...
1044716_10207162275627748_2050406010747701700_n.jpg
TMMOB ÇMO Adana Şubesi 2. Olağan Genel Kurulunda ''Öncü Çevre Mühendisleri'' Grubu Olarak Hazır Olacağız. Söyleyecek Çok Şeyimiz var. Meslektaşlarımızla birlikte ÇMO Adana Şubede Buluşalım... 16...
Temiz Hava Eylem Planı Yazısı.jpg
Yazıyı ilettim.