Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tekstil end. renk giderimi için fenton prosesi kullanan ?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

1. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

Merhaba,

Tekstil end. için bir teklif hazırlıcam fakat proseste koagülasyon, fenton prosesi, ozon sistemleri arasında seçim yapıcam.

ozonla beraber örneğin H2O2 kullanmak istiyorum. Akışım ızgara+dengeleme+koa+floc+DAF+havalandırma+çöktürme+ozon mu olmalı ya da

ızgara+dengeleme+DAF+H2O2+havalandırma+çöktürme+ozon mu? çözemedim bir türlü bu fenton prosesi nasıl kullanılıyor acaba?

tabloda verimleri gösterdim.

a.jpg

2. qrafiqer

qrafiqer CMNet Üyesi

3. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

Fenton prosesle yapılan çalışmalarda, çoğunlukla optimum pH olarak 3 bulunmuştur (Neyens ve Baeyens, 2003) diyor,

Benim atıksuyum pH 12 düşürmek maliyetli olacak o yüzden başka bir yöntem kullanmak gerekli sanırım.

4. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

Şöyle bir şey yapılabilir mi?

şimdi benim gelen suyumun pH=12 Çıkış pH=6-9
    Renk ve COD giderimi yapmak amacım var.

1. coa+floc+aeration+H2O2+çökeltme

giriş değerim ph 12
    coa+floc= FeSO4 + asid+ flocculant kullandım diyelim.havalandırma daki bakteriler için ph 7-8 olmalı bu yüzden ph düşürmem gerekicek. ekstra kimyasal masrafımın 1. siydi
    havalandırmadan sonra H2O2 çalışma aralığı ph3. bu yüzden 3 ayarlıcam . 2.ekstra masraf
    H2O2 ile giderim yaptım diyelim çıkış limitim için ph Yükseklmesi gerek. bu da 3. ekstra masraf oldu değil mi?

bunun yerine 2. çözüm olur mu?

Ozon+havalandırma+çöktürme

burada giriş zaten ph 12
    ozon ph 12 de max renk ve COD giderimi yapıyor
    havalandırmaya giriş için sadece ph düşürsem 6-9 arasına zaten çıkış limitide sağlıyor.

Sizce burada ozon çıkışta değilde proses başında kullanılır mı?

yada coa+ozon+havalandırma+çöktürme mi daha etkili olur?

5. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Fotokatalizm uygulayın :D

6. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

biraz mantıklı cevaplar lütfen :)

7. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Aslında yazdığım şeyde mantıksızlık yok. Fotokatalizm tekstil atıksularında renk giderimi için ideal ve ekonomik yöntemlerden bir tanesidir. İncelemenizi tavsiye ederim.

8. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Fotokatalizm i incelerseniz. yukarıda yazdığınız kadar fazla kimyasal kullanmanız gerekmez.

9. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

Önerin için teşekkürler.

prosesde coa+floc+DAF+H2O2+havalandırma+çöktürme tercih edildi :)

10. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Hayırlı Olsun.

tekstil end. renk giderimi için fenton prosesi kullanan ? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. MAP Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

YTU Çevre Mühendisliği Laboratuvarı tarafından hazırlanan deney föyüdür. MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Gideriminin sağlanmasıdır. Dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
  2. Magnezyum Amonyum Fosfat (MAP) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

1. DENEYİN AMACI MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile amonyak ve fosfor gideriminin sağlanmasıdır. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Yüzeysel sular, yeraltı suları ve atıksularda en çok bulunan azot birleşikleri NH3, NO2, NO ve organik azottur. Bu azot çeşitleri ve azot gazı (N2) azot çevriminde yer alır ve biyokimyasal olarak birbirine dönüşebilir. Azot değişik oksidasyon seviyelerinde hemen...
  3. Ozon ile renk giderimi

Arkadaşlar Merhaba; ozon ile renk giderimi konusunda elinde herhangi bir çalışma olan arkadaşlar varsa paylaşmalarını rica ederim
  4. Adsorpsiyonla Renk Giderimi

Arkadaşlar merhaba.Adsorpsiyonla renk giderimi konusunda bitirme hazırlıyorum,elinde dökümanı olan,üzerinde çalışmış olan,tez hazırlamış olan varsa eğer paylaşarak yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
  5. Atıklar için uluslararası renk kodları

Atıklarımızı farklı renkte atık kutularına atmak suretiyle kaynağında ayrıştırıyoruz. Atık kutularının renkleri ile alakalı uluslararası bir standart var mıdır? Konu önemli yardımcı olursanız sevinirim.