Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekstil endüstrisi atıksularının özellikleri ve arıtılması

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Recep Harmandar tarafından paylaşıldı.

1. Recep Harmandar

Recep Harmandar CMNet Üyesi

Tekstil endüstrisi kategorisi tabii ve fabrikasyon elyafları kullanarak kumaş ve diğer tekstil ürünleri üreten tesisleri kapsar. Fabrikasyon elyafları üretimi ve giyim sanayi bu kategori dışındadır. Tekstil endüstrisi tabii ve fabrikasyon ipliklerinin hazırlanması, dokuma, örme veya başka yöntemlerle kumaş, triko, halı gibi tekstil ürünleri haline getirilmesi, iplik ve kumaşlara boya baskı, apre gibi terbiye işlemlerinin uygulanması işlemlerini içermektedir.

Üretim Proses ve İşlemleri
    Tekstil endüstrisinin ham maddesi elyaftır. Doğal elyaflar arasında pamuk, keten, kenevir, yün, ipek, mohair ve kıllar bulunur. Sentetik veya fabrikasyon elyaflar arasında reyon, kazein, asetat-selüloz ester, naylon, plyester, akrilik ve vinil bulunur. Tekstil endüstrisinde yer alan proses ve işlemler işlenen elyafla bazı farklılıklar göstermekle birlikte çoğunlukla benzerdir. Pamuklu yün ve sentetik elyaflar için üretim amaçları aşağıda özetlenmiştir.
    A) PAMUK ELYAFI:
    Haşıl sökme işlemi, dokuma sırasında aşınma ve germeyi önlemek için uygulanan nişastanın asit veya enzimle giderilmesi işlemidir. Pişirme işlemi, bir bazla pamuklu ürünün kaynatılması ve temizlenmesi işlemidir. Kasar işlemi, hipoklorit veya hidrojen peroksit kullanılarak yapılan ağartma işlemidir. Boyamada reaktif naftol, direkt, kükürtlü, indigo gibi çeşitli boya türleri kullanılır. Kasar ve boya çok su kullanılan işlemlerdir. Apre işlemi, son ürüne tutum, buruşmazlık, çekmezlik, su geçirmezlik gibi özelliklerin kazandırıldığı son işlemlerdir.
    ...

Fatma Sena bunu beğendi.
  2. ahmetceylan

ahmetceylan CMNet Üyesi

Tekstil endüstrisi arıtımında önemli olan işletmede kullanılan kimyasalların kalitesi çok önemlidir. çünkü suyun renk akm COI parametrelerini çok etkilemektedir. yeni taslakla artık renk parametresi getirilerek akarsuların renkli deşarj edilmemesi için bakanlığımız güzel bir çalışma içerisine girmiştir. tekstilde hphoklorik asit kullanımının olması biyolojik yaşamı olumsuz etkilemektedir.

3. Eda Parlamış

Eda Parlamış CMNet Üyesi

tekstil kaynaklı deniz kirliliği ile ilgili bir sunum yapacaktım çok yararı oldu teşekkür ederim.

Recep Harmandar bunu beğendi.
  4. çağrı gürbüz

çağrı gürbüz CMNet Üyesi

merhaba sizden bir ircam olacak tekstil atıksularında yaygın olarak kullanılan boru sonu arıtım yöntemleri ile ilgili bir çalışma varmı biliyomusunuz ben bulamadım ve öğrenciyim çok ihtiyacım var :S

5. Gülçin Doğan

Gülçin Doğan CMNet Üyesi

arkadaşlar merhaba bana teksil endüstrisi atıksularının membran prosesler kullanılarak arıtılması hakkında bilgi lazım yardımcı olur musunuz

Tekstil endüstrisi atıksularının özellikleri ve arıtılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tekstil endüstrisi atıksularının elektrokoagülasyon ile arıtılması

ÖZET: Bu çalışmada, bir tekstil atıksuyunun elektrokoagülasyon (EC) ile arıtılmasının sonuçları ortaya konmuştur. Demir ve alüminyum elektrotlar, monopolar paralel, monopolar seri ve bipolar seri bağlantı şekli ile kullanılmıştır. Arıtma verimliliğinin ölçülmesinde KOİ ve türbidite giderimleri dikkate alınmıştır. KOİ gideriminde, her iki elektrot materyalinde asidik ortam daha uygun olup;...
  2. Tekstil Atıksularının Arıtılması

Tekstil Atıksularının özellikleri ve arıtılmasına yönelik bir tez çalışması... Alıntıdır... İYİ ÇALIŞMALAR
  3. petrol rafinerisi atıksularının genel özellikleri arıtım yöntemleri

petrol rafinerisi atıksularının genel özellikleri arıtım yöntemleri ve fizikokimyasal sülfür giderimi adlı bitirme ödevim var intternette bir cok yerde arama yaptım ama fazla bi bilgi bulamadım. kaynak kitap, site,kişi, firma ... yardımlarınızı bekliyorum seyahat engelim yoktur butun yardımlara acığım
  4. Endüstriyel atıksuların özellikleri ve arıtılması - doç. dr. füsun şengül

Bu kitabı almak istiyorum ancak bulamıyorum. 1989 yılının kitabı olduğu için bulmakta sıkıntı yaşıyorum. Nasıl temin edebilirim bu kitabı ?
  5. Süt endüstrisi atıksularının arıtılması bitirme tezi yardım

Arkadaşlar bitirme tezi olarak süt end. atıksularının kimyasal ve biyolojik olarak arıtılabilirliği hakkında bitirme tezini aldım ama fazla bi bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim.