Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Terracycle türkiye

Konu, 'Tanışma Alanı' kısmında TemizCevre tarafından paylaşıldı.

 1. TemizCevre

  TemizCevre Misafir

  Merhaba arkaşlar, azıcık vaktiniz varsa burada bir duyuru ve tanıtım yapmak istiyorum.

  TerraCycle Türkiye ile 'Atık' Fikrini Yok Edelim!

  Son zamanlarda Türkiye’de ki teknolojik gelişmeler ve sanayileşme ile paralel olarak yaşanan hızlı kentleşme ve nüfus artışı malesef insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki baskısını aşırı bir seviyede artırıyor. Dahası, doğal kaynakların ve atıkların aşırı tüketimi nedenlerinden dolayı Türkiye’de ki halkın sağlığı ve önümüzde ki gelecek nesillerin güvenlikleri tehdit altında bulunmaktadır.

  Ne yazık ki, Türkiye'de ambalaj atıklarının çoğunluğu hâlan çevreye karışmaktadır. Türkiyenin 2008 yılında ki toplam atık 24.4 milyar ton olup ve bu miktarin sadece 0.3 milyar tonu geri dönüşüm tesislerine ulaşmıştır. Peki cevremizi korumak için ne yapabiliriz? Türk ormanlarının yavaş yavaş yok oluşu, toprak erozyonu, çölleşme, atmosfer bozulmaları ve buna bağlı iklim değişiklikleri, çevre kirliliği, atıkların ve çöp dağlarının yarattığı Türkiye’de ki çevresel tehditleri TerraCycle yardımcılığı ile azaltılanabilinir.

  Çöp deyip atmayın, O bir hammadde…

  Türkiye’de ki genel görüş, atık maddelerin çöp olarak belirlenmesidir. Biz TerraCycle olarak atıkların çöpten daha fazla değerinin olduğunun bilincindeyiz ve bu nedenden dolayı kamu ve özel kurumların görüşlerini değiştirmeyi hedefimiz yaptık.

  Gelişigüzel doğaya terk edilmeleri durumunda çevre kirliliği ve vahşi depolama alanlarında da çöp dağları oluşturan, çoğu çöp olmayıp geri kazanımı ile yeniden ürüne dönüşebilecek birer hammadde olan atıklarımızı TerraCycle’a gönderebilirsiniz. Peki bunları neden yapmak isteyelim? Çöpe karıştırmadan, temiz olarak ayrı ayrı biriktirilen değerlendirilebilir atıkların geri kazanımı ile doğal kaynaklarımızı korumuş, doğayı daha az kirletmiş, çöp miktarını azaltmış, ekonomiye katkı ve enerji tasarrufu sağlamış olur. Bizim amacımız cöpe terk edilmiş atıkların hammadde olarak kullanıp ve geri dönüşünü sağlayarak Türkiyeye ‘yeşil işin’ ne kadar kârlı ve aynı zamanda çevre dostu olmanın yolunu göstermektir.

  Peki TerraCycle kimdir?

  TerraCycle, ulusal geri dönüşüm sistemleri tarafından geri alınamayan ambalaj atıklarını yeniden dönüştürüp, çevre dostu ve uygun fiyatlı tüketici ürünleri yapan eşsiz bir firmadır. 2001 yılında kurulan TerraCycle (www.terracycle.com.tr), atık toplama ve geridönüşümü mümkün olmayan tüketici ambalajlarının tekrar kullanılmasını sağlayan dünya lideri bir firmadır.

  Bugün firmamız Kraft Foods, Mars, Danone, Kimberly-Clark, Nestle, L'Oreal ve daha fazla dünyaca ünlü firmalarla kalmayıp bireysel, okullar ve başka kuruluşlarla geri dönüşüm ve yeni dönüşüm ile ilgili ortak çalışmaları vardır. TerryaCycle dünya çapında 21 ülkede faaliyet gösterip 50’nin üzerinde büyük markalara geri ve yeni dönüşime destek vermektedir. Şu ana kadar TerraCycle ve dünya markalar işbirliği ile 2.5 milyar atık sorununu ortadan kaldırıp ve bu atıklardan 7.1 milyon dolar yükselterek okullara, yardım kuruluşlarına ve kâr amacı gütmeyen derneklere bağışta bulunmuştur.

  TerraCycle 2010 yılından beri Türkiyede faaliyet göstermektedir. Mesala TerraCycle Türkiye ve Colgate işbirliğinde diş fırçaları ve diş macun ambalajlarını topayan bir ‘brigade’ adı verilen bir programımız var. Bu kullanılmış agız ürünleri okullardan toplanıp geri dönüşüm ile yepyeni harika kalem kutusu ürünler üretiliyor. TerraCycle bununla kalmayıp cips paketleri, şeker ambalajları, meyva suyu paketleri ve kalemler gibi kullanılmış ürünleri toplayıp doğaya atık olarak terkedilmesini önlemektedir.

  İşbirliği yaptığı ülke sayısı giderek artmakta olan TerraCycle daha temiz ve çevre dostu olan bir dünya peşindedir. Eğer sizde aynı fikirdeyseniz ve dah bir temiz Türkiye için uğraşmak isteyip, TerraCycle Türkiye toplama birliklerine katılmak ve daha detaylı bilgi için lütfen www.terracycle.com.tr sitesini ziyaret ediniz.

  Facebook sayfamız www.facebook.com/pages/TerraCycle-Turkey

  Zamanınız için teşekkür ederim.
   
Terracycle türkiye konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Türkiye'de Yenilenebilir Enerji

  HİDROELEKTRİK: Türkiye'nin hidrolik kaynaklarının teorik olarak, ortalama debi ve düşü koşullarında hesaplanan brüt potansiyeli DSİ verilerine göre, 433 milyar kWh/yıl'dır. Yine aynı verilere göre, ekonomik yapılabilir olmasına bakılmaksızın, teknik yapılabilirlik koşulu ile bu kaynaktan sağlanabilecek teknik potansiyel 216 milyar kWh/yıl, hem teknik hem de ekonomik yapılabilirlik koşulları...
 2. Türkiye'nin "Enerji Haftası"

  Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası'na Türkiye, 11 – 17 Nisan tarihleri arasında santralistanbul tarafından organize edilen “santralistanbul Enerji Haftası” ile katılıyor... Sürdürülebilir enerjiye dayalı bir dünyayı teşvik etmek için, 27 Avrupa ülkesinin katılımı ile gerçekleştirilen, Avrupa’nın en önemli ve kapsamlı etkinlik ağı olan “Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji...
 3. Türkiye’nin Canı

  Sahip olduğumuz çeşitliliği kaybedersek, aslında kendimizi kaybetmiş olmaz mıyız? Gurur duyduğumuz doğal mirasımızı gözümüz gibi korumak ve çocuklarımıza bırakmak hepimizin sorumluluğu. WWF Türkiye'nin başlattığı “Türkiye’nin Canı Kampanyası”, eşsiz ancak tehlike altında olan doğal mirasımız konusunda farkındalık yaratmayı ve önlem almak için harekete geçmeyi amaçlıyor. WWF Türkiye,...
 4. Türkiye'nin "çevre" karnesi

  Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan Türkiye'nin İlerleme Raporu'nda, Türkiye'nin doğa koruma konusunda ilerleme kaydetmediğine dikkat çekildi. Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan İlerleme Raporlarının 14'üncüsü olan Türkiye'nin "2011 Yılı İlerleme Raporu" kamuoyu ile paylaşıldı. 27. Fasıl olan çevre başlığında Türkiye’nin genel olarak daha fazla uyum yönünde ilerleme...
 5. Nasa'dan Türkiye'ye şok uyarı

  NASA, Türkiye'de toprakların bilinç dışı kullanımıyla 2040 yılında çölleşme tehlikesi yaşanacağı uyarısında bulundu. İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri öğrencileri tarafından topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında ‘Erozyon, Küresel Isınma ve Biyoçeşitlilik’ konulu konferansta konuşan TEMA Vakfı Temsilci Yardımcısı ve Eğitimci Merih Yücel, çölleşmenin...