Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tezekbüs: tezekle çalışan belediye otobüsü!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ercan Selvi tarafından paylaşıldı.

 1. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  İsveç’te belediye otobüsleri tezekle çalışıyor!

  tezek_1.jpg

  Çiftliklerden toplanan sığır ve domuz dışkılarının, tarımsal atıkların, yemek artıklarının ve hatta şehirlerin lağım sularının oksijensiz ortamda bakteriler tarafından sindirilmesinden 2/3 oranında metan,1/3 oranında karbondioksit ve yan ürün olarak da bol miktarda organik gübre elde edilmekte. Sabah çıkılan tuvalettin ise giderken binilen otobüsü çalıştırması fikrini seven İsveçliler bugün otobüsleri haricinde arabalarında ve hatta trenlerinde kullandıkları biyogazın altyapısını son 15 yılda sağlam bir şekilde kurmuşlar.

  tezek_2.jpg

  Resim: İsveç’in 3. büyük şehri Malmö’nün biyogazla çalışan belediye otobüsleri

  Zaten doğanın gerçekleştireceği organik bozulma işlemini kontrollü hale getiren biyogaz üretimi doğaya fazladan karbondioksit salmadığı gibi yan ürün olarak elde edilen organik gübre sayesinde hem çiftçinin ithal gübre satın almasına gerek kalmıyor hem de tüketiciler ’hormonlu’ gıda tüketmek zorunda kalmıyor.

  tezek_4.jpg

  Türkiye birçok ülkeden aldığı petrol, benzin,mazot,LPG,doğalgaz gibi ürünlere yıllık neredeyse 50 milyar dolarını vererek ve çevreyi kirleterek zenginleşmeye çalışırken, halihazırda zengin olan İsveçliler araçlarında hayvanlarının tezeklerinden elde ettikleri gazi kullanarak hem çevreyi koruyorlar hem de kendi topraklarında olmayan bir enerji kaynağı için başka ülkelere oluk oluk para akıtmamış oluyorlar. Hali hazırda gazla çalışan her türlü arabada değişikliğe gerek kalmaksızın kullanılabilen biyogaz, ülkemizde kullanılan LPG ile karşılaştırıldığında hem daha güvenli, hem çok daha çevreci, hem de en az aynı derecede ucuz. Ülkemizde her çeşitten yeterince tezek bulunduğunu hesaba katarsak , yanlış vergi politikasını düzeltmek yerine akaryakıttan vergi toplayıp ülkenin kaynaklarını heba eden yöneticilerimizi de ikna edebilirsek , ve de zengin halklardan sadece tüketmeyi değil biraz da nasıl tasarruf yaptıklarını öğrenirsek, kısa zaman içinde bizim de yollarımızda ’tezekbüs’lerimiz boy gösterebilir.

  Kaynak: http://www.limitsizenerji.com/haberler/makaleler/1650-tezekbus-tezekle-calisan-belediye-otobusu
   
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Mevcut calisan rayli sistemi gunes enerjisine ya da ruzgar enerjisine baglarsak yine ayni islemi gorur heralde :/
   
 3. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Evet ulkemizde fazlasiyla her cesitten tezek mevcut, hatta o kadar fazla ki neyapacagimizi bilemedigimiz zamanlar oluyor:uzgnm: bizim de tezekbusumuz olsun:)
   
 4. anakinskywalker

  anakinskywalker CMNet Üyesi

 5. Hüseyin Yılmaz

  Hüseyin Yılmaz CMNet Üyesi

  güzel fikir, aslında bu fikir herkesin aklında vardır ama icraat yok. her köye merkezi bi atık alanı açılsa ( ki bu alanı bulması hiç de zor olmaz) bu iş yürür gibime geliyor.
   
 6. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  aslında bizim ülkemiz gerçekten her açıdan zengin fikirleri bulamıyorsak bile örneklerinden yola çıkabiliriz. Bazen imkansızı düşünmek için çok zeki olmaya gerek yok