Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tezekbüs: tezekle çalışan belediye otobüsü!

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Ercan Selvi tarafından paylaşıldı.

1. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

İsveç’te belediye otobüsleri tezekle çalışıyor!

tezek_1.jpg

Çiftliklerden toplanan sığır ve domuz dışkılarının, tarımsal atıkların, yemek artıklarının ve hatta şehirlerin lağım sularının oksijensiz ortamda bakteriler tarafından sindirilmesinden 2/3 oranında metan,1/3 oranında karbondioksit ve yan ürün olarak da bol miktarda organik gübre elde edilmekte. Sabah çıkılan tuvalettin ise giderken binilen otobüsü çalıştırması fikrini seven İsveçliler bugün otobüsleri haricinde arabalarında ve hatta trenlerinde kullandıkları biyogazın altyapısını son 15 yılda sağlam bir şekilde kurmuşlar.

tezek_2.jpg

Resim: İsveç’in 3. büyük şehri Malmö’nün biyogazla çalışan belediye otobüsleri

Zaten doğanın gerçekleştireceği organik bozulma işlemini kontrollü hale getiren biyogaz üretimi doğaya fazladan karbondioksit salmadığı gibi yan ürün olarak elde edilen organik gübre sayesinde hem çiftçinin ithal gübre satın almasına gerek kalmıyor hem de tüketiciler ’hormonlu’ gıda tüketmek zorunda kalmıyor.

tezek_4.jpg

Türkiye birçok ülkeden aldığı petrol, benzin,mazot,LPG,doğalgaz gibi ürünlere yıllık neredeyse 50 milyar dolarını vererek ve çevreyi kirleterek zenginleşmeye çalışırken, halihazırda zengin olan İsveçliler araçlarında hayvanlarının tezeklerinden elde ettikleri gazi kullanarak hem çevreyi koruyorlar hem de kendi topraklarında olmayan bir enerji kaynağı için başka ülkelere oluk oluk para akıtmamış oluyorlar. Hali hazırda gazla çalışan her türlü arabada değişikliğe gerek kalmaksızın kullanılabilen biyogaz, ülkemizde kullanılan LPG ile karşılaştırıldığında hem daha güvenli, hem çok daha çevreci, hem de en az aynı derecede ucuz. Ülkemizde her çeşitten yeterince tezek bulunduğunu hesaba katarsak , yanlış vergi politikasını düzeltmek yerine akaryakıttan vergi toplayıp ülkenin kaynaklarını heba eden yöneticilerimizi de ikna edebilirsek , ve de zengin halklardan sadece tüketmeyi değil biraz da nasıl tasarruf yaptıklarını öğrenirsek, kısa zaman içinde bizim de yollarımızda ’tezekbüs’lerimiz boy gösterebilir.

Kaynak: http://www.limitsizenerji.com/haberler/makaleler/1650-tezekbus-tezekle-calisan-belediye-otobusu

2. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Mevcut calisan rayli sistemi gunes enerjisine ya da ruzgar enerjisine baglarsak yine ayni islemi gorur heralde :/

3. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Evet ulkemizde fazlasiyla her cesitten tezek mevcut, hatta o kadar fazla ki neyapacagimizi bilemedigimiz zamanlar oluyor:uzgnm: bizim de tezekbusumuz olsun:)

4. anakinskywalker

anakinskywalker CMNet Üyesi

5. Hüseyin Yılmaz

Hüseyin Yılmaz CMNet Üyesi

güzel fikir, aslında bu fikir herkesin aklında vardır ama icraat yok. her köye merkezi bi atık alanı açılsa ( ki bu alanı bulması hiç de zor olmaz) bu iş yürür gibime geliyor.

6. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

aslında bizim ülkemiz gerçekten her açıdan zengin fikirleri bulamıyorsak bile örneklerinden yola çıkabiliriz. Bazen imkansızı düşünmek için çok zeki olmaya gerek yok

Tezekbüs: tezekle çalışan belediye otobüsü! konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Belediye çevre görevlisi

Çalışmakta bulunduğum belediyeyi e-izinlerde tanımlayarak kendimi çevre görevlisi olarak atayacagım ama belediyeyi tanımlarken cevap veremeyecegim bazı sorular (örn. Açık alan m2 si gibi) var bunları nasıl tanımlayabilirim konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirse sevinirim.
  2. Belediye gelişim raporu

merhaba arkadaşlar; bu ara çok fazla soru soruyorum ama elimde değil aklıma takılıyor :) Allahtan yardımcı oluyorsunuzda hallediyorum. şimdiden de hepinize teşekkür ederim. Şimdi soruma geçiyorum; Belediye gelişim raporunda yaz ve kış aylarına ait çıkan atıklar,ve ambalaj atığı yüzdelik kısımlarını doldururken kendi elimdeki verileri mi dikkate alacam yoksa belediyeden mı temin edecem onları?...
  3. Belediye kodları

merhaba arkadaşlar, bakanlıkla görüştüm bugün ve bana beledıyeler atık ambalaj atıkları ıcın kod almaları gerekıyormus bunun ıcın nasıl bır yol ızlenmelı alan var mı ya da bılgısı olup basvuru yapan var mı hıc? Tüm il çevre mudurluklerı bılgılendırılmıs dendı bana ve kod almalarını ıstedıler. Nasıl olacak bu acaba bakanlık beledıyelere kod almaları ıcın yazı gonderır mı?
  4. Belediye

herkese merhaba.bazı arkadaslarımız belediyeye yeni başlayacaklarını belirtmiş,iş ile alakalı diğer arkadaslarımızdan yardım talep etmiş.benim merakım ise belediyede ne iş yapıldığından önce belediyelere nasıl girildiği...özellikle belediyeye yeni başlayacak arkadaşlardan ricam konu hakkında bilgi vermeleri..
  5. Belediye ile sözleşme

merhaba arkadaşlar belediye ile anlaşma yapmamgerekiyor. belediyeyle gittimkonuştum benden sözleşme ve yasal dayanak istedi ben bunları nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.