Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tıbbi atık

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında nesliy tarafından paylaşıldı.

  1. nesliy

    nesliy CMNet Üyesi

    Arkadaşlar merhaba,

    Atıkların beyanında tıbbi atıkların da beyanı yapılıyor mu? bir gıda fabrikasında laboratuvarda oluşan atıklarımız tıbbi atık olarak sterilizasyon şirketine verilmektedir ve bunlarla ilgili UATF doldurulmamaktadır.
     
  2. Sevim Kaya

    Sevim Kaya CMNet Üyesi

    ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASI TEBLİĞİNDE ATIK KODUNUZ TANIMLI ISE USTF OLMADAN TASIYABILIR AMA BEYANA TABISINIZ.
    EĞER BU TEBLIĞ KAPSAMINDA UATF TUTMAKTAN YUKUMLUYSENIZ VE TUTULMASIYSA ORADDA SIKINTI OLUR DIYE DUSUNUYORUM...
     
  3. nesliy

    nesliy CMNet Üyesi

    Tebliğin atıf yaptığı Tıbbi atıkların kont. yönetmeliği Ek1c dışındakilerin doldurması gerektiğinden bahsedilmiş ancak bizim tıbbi atık Ek1'in içeriğinde fabrika yer almamaktadır.
    İl müd.den biri doldurmamı diğeri doldurmamam gerektiğini söyledi, sizce ne yapmalıyım?
     
  4. Sevim Kaya

    Sevim Kaya CMNet Üyesi

    yonetmelık ek1c dısında dolduracak dıyorsa ve sız ekın ıcınde yer alıyorsanız uatf doldurmanıza gerek yok dıye yorumlarım yonetmeliği ama atık tanımızın uyması onemlı burada. beyanda da ben olsam üst dilekçe ile bildiirmdim bu sebepden dolatı boyle olmusutr dıye madem ıkılemde kalıyorlar
     
  5. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    Tibi Atiklarin Kontrolu Yonetmeliginin Ek1 de A veya B icinde yer aliyorsaniz uart ile veriyorsunuz, C de yer alirsaniz da uatf zorunlu degil ancak bu atigi verdiginize dair bir belge doldurup ve imza alip saklamak zorundasiniz (yani bir form olusturacak veya tutanak tutacaksiniz), bildirimlerde de bu form/tutanaklarin kopyalarini kullanabilirsiniz.
     
    Hüsrev Gültaş bunu beğendi.
  6. CMNet Okuru

    CMNet Okuru CMNet Üyesi

    fabrikamız revirinden kaynaklanan tıbbi atıklarımızı(18 01 03) ne kadar süreyle konteynerde tutabiliriz ya da ne kadar sürede bir lisanslı araca vermek zorundayız.

    Madde 18- EK-1’de yer alan ve en az 20 yatak kapasitesine sahip üniteler geçici atık deposu inşa etmekle, daha az yatağa sahip üniteler ise aynı işlevi görecek konteyner bulundurmakla yükümlüdürler. Atıklar, bertaraf sahasına taşınmadan önce 48 saatten fazla olmamak üzere bu depolarda veya konteynerlerde bekletilebilir. Bekleme süresi, geçici atık deposu içindeki sıcaklığın 4 °C nin altında olması koşuluyla bir haftaya kadar uzatılabilir.
    Bu yönetmelik maddesine göre hafta da bir lisanslı araca vermek zorunda mıyız?
     
  7. Akif Güvercin

    Akif Güvercin CMNet Üyesi

    Tıbbi Atık Alındı belgesi dolduracaksın. Bu makbuz Tıbbi Atık taşıyan firmalarda olur (en azından bizimkilerde var ) isterlerse o makbuzu gösterirsin...
     
  8. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    Küçük miktarlarda üretilen tıbbi atıkların geçici depolanması
    Madde 22-
    EK-1c’de belirtilen ünitelerde oluşan ve tıbbi atık torbaları ile kesici-delici atık kapları ile toplanan tıbbi atıklar, teknik özellikleri 16 ncı maddede belirtilen taşıma araçları ile en yakında bulunan geçici atık deposuna veya konteynerine götürülür. Böyle bir imkanın olmaması halinde üretilen tıbbi atıkların ilgili belediyenin tıbbi atık toplama ve taşıma aracı tarafından alınması sağlanır. Bu durumda tıbbi atıklar güvenli bir şekilde muhafaza edilir ve gerekirse ikinci bir tıbbi atık torbasının içine konulur. Atıklar, tıbbi atık toplama aracı gelmeden önce kesinlikle dışarıya bırakılmaz, evsel atıklar ile karıştırılmaz ve evsel atıkların toplandığı konteynerlere konulmaz.
    Bu sağlık kuruluşları, ilgili mercilerden çalışma izni almadan önce, atıklarının geçici depolanması konusunda en yakında bulunan geçici atık deposu veya konteynerin ait olduğu sağlık kuruluşu ya da atıklarının toplanması konusunda ilgi belediye ile anlaşma yapmak ve bu anlaşmayı valiliğe ibraz etmekle yükümlüdür.
     
  9. Meryem Ötün

    Meryem Ötün CMNet Üyesi

    hastahanelerde oluşan tehlikeli atıkları , son kullanma tarihleri geçmiş kimyasallar nereye verilir ve son olarak hastahane atıksularının deşarj koşulları nasıl olmalıdır??
     
  10. Amine Aysel

    Amine Aysel CMNet Üyesi

    Hastanelerde son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar hastanenin eczane biriminden sağlık il müdürlükleri tarafından toplanmaktadır. ve toplanan ilaçlar anlaşmalı firmalara verilmektedir. Benim görevlisi olduğum firmalar dilekçe ile sağlık il müdürlüğüne başvurup tarihi geçen ilaçlarından bu şekilde kurtuluyor.. Hastanedeki tehlikeli atıklardan röntgen solusyonları da anlaşmalı firmalar tarafından alınmaktadır.
     
  11. E.İ.İNCİ

    E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

    Dilekçe örneği var mı elinizde Amine Hanım?
     
  12. Meryem Ötün

    Meryem Ötün CMNet Üyesi

    firmaların listesini nerden bulabilirim?
     
  13. Amine Aysel

    Amine Aysel CMNet Üyesi

    malesef hastane bize dilekçeyi vermiyor. hastane ve sağlık il müdürlüğü arasında bir protokol. Ancak sağlık il müdürlüğüne söylerseniz örnek gösterebilirler..
     
  14. Burçin Birinç

    Burçin Birinç CMNet Üyesi

    Arkadaşlar ekteki yazıya göre: “Bursa Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atıkların bertaraf edilmesi işini ERA Çevre Teknolojileri A.Ş. ye verilmiştir. Tıbbi atık üreticileri “Tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı için gereken harcamaları atık bertarafçısına ödemekle yükümlüdür”. Toplama taşıma ve bertaraf harcamalarına esas olacak tıbbi atık bertaraf ücreti, her yıl İl Mahalli Çevre Kurulu’ nca alınan karar ile tespit ve ilan edilir. 2015 yılında sağlık kurum ve kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıklara ait bertaraf ücreti ERA Çevre Teknolojileri A.Ş tarafından tahsil edilecektir.”
    İl Mahalli Çevre Kurulu Kararına göre: “Küçük miktarda atık üreten sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkarın bertarafı için
    45 TL/ay (KDV hariç) ücret tarifesi uygulanmasına karar verilmiştir.”
    Reviri olan ancak serum, enjeksiyon, iğne vb. enfekte olan atık oluşturmayan tesisler mevcut (yani bu tesislerde doktor geliyor ve sadece ilaç yazıyor herhangi bir tedavi vb. uygulanmıyor) ve yılda 1 ya da en fazla 2 kez toplamda 1 kg civarında tıbbi atık oluşturmaktadır. Ancak bu yazı ile her ay 45 TL + KDV ücretinin verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Yani tesislerden tıbbi atık çıksa da çıkmasa da bu ücretin talep edileceği belirtilmiştir. Sözleşme yapmadan ve sadece atıklar oluştuğu zaman ERA firmasına atıkların verilmesi teklif edilmiştir ancak kendileri sözleşme olmadan atık alamadıklarını bildirmişlerdir. Bu durumda tıbbi atığı oluşmayan bir çok firma mağdur olacaktır.
    Konu ile ilgili ne yapılabilir? Bununla ilgili bakanlıkla, il müdürlüğüyle, belediyeyle vs. görüşen arkadaş var mıdır?
     
    Özkan B. bunu beğendi.
  15. hepaistos

    hepaistos CMNet Üyesi

    @BurçinBirinç valiliğe yazmak lazım çünkü mçk lar valilik nezdinde toplanıyor.
     
  16. Gizem Sunar

    Gizem Sunar CMNet Üyesi

    Merhaba, Ankara valiliğinin tıbbi atıklar hakkında mahalli çevre kurulu kararına ihtiyacım var. Saatlerdir taramama rağmen internette bu kararı bulamadım. En son 2014 yılının fiyatı yakma tesisi işleme başlayınca bildirilecektir yazan bir karar var. Ben mi gözden kaçırıyorum, ya da elinde güncel fiyatlar olan var mı acaba?

    Durum biraz acil. Teşekkürler,


    edit: ben hallettim, lazım olan olursa diye buraya bırakıyorum.

    Ankara için 2016 tıbbi atık ücret kararı. Yine uzun uğraşlar sonucunda buldum. Lazım olursa diye buraya bırakayım.
     

    Ekli Dosyalar:

    L.Nergiz ve Gürkan Güslü bunu beğendi.
  17. Hurricane

    Hurricane CMNet Üyesi

    Eskiden Rıdvan vardı Fenerbahçede attığı topa kendi koşar ve gol atardı :) tıpkı sizin gibi
     
    Gizem Sunar bunu beğendi.
  18. morgul

    morgul CMNet Üyesi

    DİYALİZ MERKEZİNDE ATIK BEYANI YAPACAĞIM. .EKSİK UATFLER VAR, 3 AYDIR ULAŞMAYA ÇALIŞIYORYUM AMA OLMUYOR. İSTAÇA ULAŞAMIYORUM TEHLİKELİ ATIK BEYANINI EKSİK YAPMAK DURUMUNDA KALACAĞIM. 5 UATFNİN EKSİK OLMASI SORUN OLUŞTURUR MU:(
     
Tıbbi atık konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tıbbi atık

    arkadaşlar hastanelerde çevre görevlisi istihdamı nasıl?alımlar oluyomu ve çalışan arkadaşlar var mı? acaba paylaşabilirlermi...
  2. tıbbi atık

    arkadaşlar merhaba; hastanelerden çıkan antibiyotik,serum veya diğer ilaç türü malzemlerin şişeleri veya ambalajları tıbbi atıklar dahilinde mi yoksa tehlikeli atık sınıfında mı değerledirilir?
  3. Tibbi atik

    arkadaşlar merhaba hastanelerden çıkan flakonlar tehlikeli atık olarakmı değerlendirilmelidir?
  4. Tıbbi atık

    Tıbbi Atık Gönderimini İnte-Ary Firmasına Yapan Arkadaşlar varmı aramızda?
  5. Tıbbi atık

    merhaba arkadaşlar çalışmakta olduğum kuruma tıbbi atık aracı almayı düşünüyoruz.. bilgisi olan arkadaşlar var mı?