Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tıbbi atıkların beyanı

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında İbrahim Uysal tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

Kamu hastaneler birliği'nin tıbbi atıkların TABS üzerinden mart ayı sonuna kadar bildirmlerin yapılması gerektiğiyle ilgili bir yazı ulaştı elimize. Sizlerinde bilgisine.

2. yok ulaşmadı yazıyı paylaşabilirmisiniz

3. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

Ayrıca çevre yönetim birimi devri ile ilgili de bir yazı gönderilmiş.

tıbbi atık beyanı.jpg

çevre yönetim birimi devri.jpg

4. teşekkürler İbrahim Bey olması gereken bu, bizede gelir yazı

5. mavi-yeşil

mavi-yeşil CMNet Üyesi

merhabalar;

ayakta tedavi merkezi diye geçen tesis içinde kurulan revirde oluşan tıbbi atıklarında mı TAB beyanına girilmesi gerekiyor?

6. bence girilmesi gerekir gibi

7. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Revirlerde oluşan tıbbi atıkların TABS a girilmesi daha önceden de isteniyordu çoğu İl Çevre tarafından. Hastaneler için olan yeni bir durum ancak Özel Hastanelere böyle bir yaz ıgelmedi henüz, en azından bize gelen bir yazı yok.

8. mavi-yeşil

mavi-yeşil CMNet Üyesi

ben 5 yıldır TABS beyanına tıbbi atık girişi yapmıyorum. sadece atık yönetim planında belirtiyorum. acaba yeni değişiklik mi sözkonusu?

9. tıbbi atıkların TABS girilmesi hak. yazı bizede geldi, TABS giriş yapacağız fakat atık kodu hakkında netlik kazanmak istedim, kesiciler için ayrı UATF düzenlemiyoruz, bu kapsamda 18 01 02 bana mantıklı geldi sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir.?

18 01 01
    Kesiciler (18 01 03 hariç)
    18 01 02
    Kan torbaları ve kan yedekleri dahil vücut parçaları ve organları (18 01 03 hariç)
    18 01 03*
    Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olan atıklar
    18 01 04
    Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olmayan atıklar (örneğin sargılar, vücut alçıları, tek kullanımlık giysiler, alt bezleri)
    18 01 06*
    Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar
    18 01 07
    18 01 06 dışındaki kimyasallar
    18 01 08*
    Sitotoksik ve sitostatik ilaçlar
    18 01 09
    18 01 08 dışındaki ilaçlar
    18 01 10*
    Diş tedavisinden kaynaklanan amalgam atıkları

10. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Fabrika revirindeki kan ile temas etmiş pamuk vb için hangi kod daha uygun olur. Bende sırf şu tıbbi atık larda tabs a eklenecek diye bekliyorum

11. Göksel Kurtuluş

İstaç hastanelerden 18 01 03 kodu ile topluyor tıbbi atıkları. Kesici delicileri ayırmıyor hepsi için tek kod kullanılıyor.

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  12. Dilek K.

Dilek K. CMNet Üyesi

Az miktarda tıbbi atık üreten ve atığı alındı belgesiyle teslim eden yerlerde tıbbi atıkla ilgili bildirim nasıl yapılmalı ?

13. teşekkürler Göksel Bey:)

Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
  14. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Bildirim atık miktarı az veya çok yapılması gerekiyor. Normalde zaten tehlikeli atık bildirimi yapılıyordu, şimdi aynı sistemden TABS üzerinden tıbbi atıkları da bildireceğiz. Bu arada özel hastanelere de yazı geliyor sanırım, bende bir tane var.
    Benim kafamı karıştıran konu ise, Atık Yönetim GM'nin sitesinde Atık miktarlarının ve departmanların olduğu bir excel tablo vardı. Sağlık Bakanlığı'na bildirilmesi gereken diye bir başlıkla mı ne paylaşılmıştı. Bu konuda bir şey yapan var mı ?

15. Göksel Kurtuluş

O sanırım bir kere gönderilen birşeydi, benim çalıştığım hastanede ben işe başlamadan önce gönderilmiş sanıyorum. Ancak zorunluluğu olan birşey midir bilemiyorum.

16. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

yenilenen tıbbi atık yönetmeliği çerçevesinde, bağlı olduğunuz ilde anlaşmalı firma aylık ya da iki ayda bir tıbbi atığınız olsa da olmasa da firmanıza uğramakta. ve sizden imza alınması gerekmekteymiş. bilginize.

17. Göksel Kurtuluş

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde şöyle bir ifade var, buna da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Atıkların Geçici Depolanması
    Geçici depolama
    Madde 18- EK-1’de yer alan ve en az 20 yatak kapasitesine sahip üniteler geçici atık deposu inşa etmekle, daha az yatağa sahip üniteler ise aynı işlevi görecek konteyner bulundurmakla yükümlüdürler.
    Atıklar, bertaraf sahasına taşınmadan önce 48 saatten fazla olmamak üzere bu depolarda veya konteynerlerde bekletilebilir. Bekleme süresi, geçici atık deposu içindeki sıcaklığın 4 °C nin altında olması koşuluyla bir haftaya kadar uzatılabilir.

18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

HASTANELERDE YENİ UYGULAMA; (İSTANBUL)
    Hastanelere İBB Çevre Koruma Müdürlüğünden gelen yazı mevcuttur. Bilgilerinize.

TIBBI ATIKLARIN STERİLAZYONU HK (1).jpg

TIBBI ATIKLARIN STERİLAZYONU HK.jpg

19. Funda T. Kurt

Funda T. Kurt CMNet Üyesi

Bu şimdilik İstanbulla sınırlı olupta sonradan heryerde başlıyacak bir uygulamamıdır kio_O ayrıca bu atık kovalarına yer bulmakta çok zor olur heralde...

20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İstanbul için böyle bir uygulama söz konusu olacakmış. Zaten bu kovaları da kendileri firmalara ücretsiz temin edecekler.

Tıbbi atıkların beyanı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tıbbi Atıkların Tanımı ve Özellikleri

Tıbbi Atıkların Tanımı ve Özellikleri Bu rapor ‘Katı Atık Yönetimi Stratejisinin Uygulanması Amacı ile Kurumsal Güçlendirme Konusunda Teknik Asistanlık’ projesinin bir parçası olarak hazırlanmıstır. Tıbbi atıkların islenmesinde ki seçenekleri anlatmaktadır. Dünya Saglık Teskilatı (WHO) tarafından Agustos 1999’da yayınlanmıs olan “Tıbbi Faaliyetler Sırasında Olusan Atıkların Güvenli Yönetimi”...
  2. Ambalaj Atıkların Beyanı

Merhaba, Şubat ayı Ambalaj atık beyanı yapılacak malumunuz. Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği şu an taslak halinde ve netleşmedi son hali.Bu taslağa göre piyasaya sürenlerin TAT firmaları tarafından sisteme girişi mümkün olmayıp yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından veya belediye ile yapılan anlaşma ile türlü aktiviteler ve kaynakta ayrı toplama çalışmalarına katılacak ve ve sisteme...
  3. Yürürlükte Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Resmi Gazete Tarihi: 22.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25883 Amaç: Bu Yönetmeliğin amacı, tıbbi atıkların üretiminden bertarafına kadar; a) Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesine, b) Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden kaynağında ayrı olarak toplanması, ünite içinde...
  4. Tibbi atiklarin kontrolü talimati

TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ TALİMATI 1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; merkez binada ve şantiyelerdeki tıbbi atıkların personele ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması ve nihai bertarafı için yetkililere teslim edilmesi esaslarını açıklar. Bu talimat merkez bina ve tüm şantiyeleri kapsar. 2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından merkezde YT ve Merkez Hekimi, şantiyede ise...