Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toner atıkları

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında iGroN tarafından paylaşıldı.

1. iGroN

iGroN CMNet Üyesi

İyi günler;
    Forum sitenizi yeni üye oldum ve alanım bilgisayar.
    Çalıştığım iş yerinde yaklaşık olarak iki yıldan uzun bir süredir biriktirmekte olduğumuz atık tonerlerimizi ne yapabileceğimiz konusunda sizden fikir ve bilgi almak istiyorum.
    Bu tür atıkların çevreye zararlı olabileceğini bildiğim için belediyenin çöp toplama sistemine dahil etmedim. Normalde kağıt atıklarımızı geri dönüşüm aracı gerelerek alıyor fakat atık tonerleri kabul etmediler.
    Şuanda bir depoda bulunan ve artık çok yer kaplamaya başlayan bol miktarda atık toner ünitesi, atık toner tozunun bulunduğu bottle kaplar ve drum mevcut. Bu ürünleri en uygun maaliyet ile geri dönüşüm veya imha gibi bir uygulamada bulunmam gerekiyor.
    Kullandığımız yazıcının Marmara temsilcisi firma, kendilerinin de para vererek imha ettirdiklerini belirterek masraf olucağı için almak istemiyor.
    Sizden fikir ve önerilerinizi almak istedim.

2. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

08 03 17 Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri
    http://atiklisans.cevre.gov.tr/

ilgili atık kodunu ilgili linkteki sitede aratın çıkan firmalarla görüşün.
    Ulusal atık taşıma formu temin. bu form olmadan gönderim yapamazsınız

3. iGroN

iGroN CMNet Üyesi

Teşekkürler verdiğiniz site gerçekten çok işime yaradı ve Exitcom Recycling firmasi ile iletisime gectim.

4. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Ekolojik Enerji ile de görüşmenizi tavsiye ederim.

5. Tolga Gül

Tolga Gül CMNet Üyesi

Bu firmalara para ödemek istemezseniz tonerlerin markasının internet sitesine girin onlarda tamamen bedavaya aldırıyorlar. Ben en son XEROX ile iletişime geçtim ve anında döndüler. HP'de bildiğim kadaraıyla bu şekilde aldırıp lisanslı tesise veriyor.

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  6. iGroN

iGroN CMNet Üyesi

Teşekkürler yarın sabah bu firmadan da fiyat teklifi istiyeceğim.

Bizim de kullandığımız ürünler Xerox ve defalarca görüşmemize rağmen kendilerinin de para vererek imha ettirdiklerini söyleyerek üstlenmediler.

7. Pelin Karamanoğlu

Pelin Karamanoğlu CMNet Üyesi

Chimirec Avrasya ile de görüşebilirsiniz.

8. Tolga Gül

Tolga Gül CMNet Üyesi

9. Gökhan Arıcan

Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

Selamlar.. İzmir de kartuş, toner atıkları alan firma varmıdır?

10. Serkan Çiçekay

Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

ŞEHİRFİRMA ADIATIK KODLARI
    [​IMG]İzmirPETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.- 08 03 17* :Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri
    [​IMG]İzmirBNS ATIK YÖNETİMİ LOJİSTİK MADEN VE KİMYA ENE- 08 03 17* :Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri
    [​IMG]İzmirBATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş.- 08 03 17* :Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri
    [​IMG]İzmirDÖNMEZ VARİL GERİ DÖNÜŞÜM SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ- 08 03 17* :Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri
    [​IMG]İzmirİZMİR ÇİMENTO FABRİKASI TÜRK A.Ş.ÇİMENTAŞ- 08 03 17* :Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri

Gökhan Arıcan bunu beğendi.
  11. Gökhan Arıcan

Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

Çok teşekkürler Serkan Bey..

12. Gizem Sunar

Gizem Sunar CMNet Üyesi

Bize gelen bi yazıda 08 03 17 atık kodunun matbaalarda kullanılan atık kodu olduğu bunun yerine 16 02 13 yazması gerektiği söylenmişti. eğer matbaa atıklarından bahsedilmiyorsa bu şekilde mi kullanıyorsunuz?

Hurricane bunu beğendi.
  13. Serkan Çiçekay

Biz yukarıdaki kodla gönderdik hep bugüne kadar normal kartuş-tonerleri de, tonerleri alan firmalar da bu atık koduyla teklif veriyorlar zaten.

14. Gizem Sunar

Gizem Sunar CMNet Üyesi

bize gelen yazı da endüstriyel atık yönetim planı eksikliğiydi. orda düzeltmemizi istemişler yani. her ilin kendine göre iş yapmasından nefret ediyorum.

15. Serkan Çiçekay

Aynen illere göre farklı uygulamaların olması çok kotü. Mesela Bursa İl Çevre Valilik tespit raporu vermiyor :)

Toner atıkları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Toner Atıkları Hk.

Arkadaşlar, 08 03 17 kodlu Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri isimli atıklarımız mevcut. Piyasa araştırması yaptığımda geri dönüşüm yapan fakat lisansı olmayan bikaç firmaya ulaştım. Öte yandan mevzuat gereği lisasnlı firmalarda geri dönüşüm/Bertaraf yaptırmamız söz konusu. Lisanslı bir geri dönüşüm firması bulamadım ama bertaraf firmaları mevcut. Hali hazırda tekrar kullanabilen...
  2. Bilgisayar atıkları, atık toner ve kartuş tehlikeli atık kodları yardım

Arkadaşlar merhaba, Tehlikeli atık kontrol yön. inceledim bilgisayar atıkları ve atık toner , kartuşların atık kodlarını belirleyemedim Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?
  3. Yay Atıkları

arkadaşlar, yataklarda kullanılan yay atıklarının atık kodu ne olarak geçiyor? Bu konu da tehlikeli atık lisansı olan bir firma var mı? Ben piyasada bulamadım da.
  4. Cam atıkları hkk.

Arkadaşlar mrb, Elimde MERCK firmasına ait kırılmış camlar var. Bu atıkları nereye gönderebilirim? Teşekkürler.
  5. Cd atıkları

Merhabalar Arkadaşlar; CD atıkları hangi kategoride değerlendirilmektedir? Hastanede biriken CD atıkları ile ilgili olarak ne yapmamı tavsiye edersiniz? Daha önce CD atıkları problemiyle karşılaşanlarınız bana yardımcı olursa çok sevinirim.