Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

toplam organik karbon

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında alaattin_sarıkaya tarafından paylaşıldı.

1. alaattin_sarıkaya

alaattin_sarıkaya CMNet Üyesi

toc parametresi hakkında bilgi alabilirmiyim.suda fazla olursa az olursa ne olur?dezenfeksiyonla(klorlama)ile arasındaki ilişki nedir?tesekkur ederim

2. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Cevap: toplam organik karbon

Suda fazla olursa oksijeni tüketerek kirlenmeye sebep olurlar.

3. Melike İlbilgi

Melike İlbilgi CMNet Üyesi

Cevap: toplam organik karbon

Su kalitesi belirleme yöntemlerinden biridir. (BOİ, KOI ve TOK ) Suda çözünmüş ya da asılı halde bulunan organik maddeleri ifade eder. Dezenfeksiyon işlemlerinde suda organik madde istenmez. Bazı organik maddeler dezenfektanlarla reaksiyona girer ve yan ürün oluştururlar. (Örneğin suya verilen fazla klor organik maddelerle reaksiyona girer ve trihalometan denilen kanserojen bir yan ürün oluşturur, içme sularında bulunması istenmez.) Aynı zamanda dezenfektanın yani klorun suyla temasını engeller ve dezenfeksiyon işleminin verimini azaltır. Dezenfeksiyon işleminin etkili olabilmesi için öncesinde su, filtrasyon işlemine tabii tutulur.

4. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

toplam organik karbon konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Toplam kuru çamur hesaplaması

Toplam kuru çamur hesaplamasında kullanılan "M=Q[0,44A+AKM+DİĞERLERİ]*10-3" formülündeki 0,44 katsayısının nereden geldiğini bilen varsa bana yardımcı olabilir mi acaba ? *diğerleri: polielektrolit,kireç,aktif karbon vs. **10 üzeri -3
  2. toplam fosfor tayini yardım

arkadaşlar toplam fosfor analizi yapıyorum ama bi türlü tutturamıyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim...
  3. İçme Suyunda Toplam Koliform ve P.Aeruginosa

Arkadaşlar yeni başladığım tesiste kuyudan içme suyu temini yapılıyor. Su sırasıyla; 1. kum filtresi 2. karbon filtresi 3. Yumuşatma 4. Ters Osmoz işlemlerinden geçmekte. İçme suyu analizinde toplam koliform ve p.aeruginosa çıktı. Sizce sıkıntı neden olabilir.
  4. Toplam kalite…

Sokakta yürürken, araba kullanırken karşıdan gelene saygı göstermeyeceksin, Herhangi bir yerde yemek yerken ağzından çıkan seslere dikkat etmeyeceksin, Trafik sıkıştığında emniyet şeridini kullanacaksın, İnsanlarla ilişkilerinde mesafeyi çıkarlarının belirlemesini düşüneceksin, Oturduğun evin alt katındakilerin başında takır tukur yürüyeceksin, Üst katındakilere süpürge sapıyla uyarı vuruşları...
  5. Serbest ve toplam klor (komperatör) analiz yöntemi [iski]

1.0. AMAÇ VE KAPSAM Bu belge 930, 931. 932. 933, 934, 935, 1098. 1099, 1100, 1101,1102, 1103 demirbaş nolu komparatörle su örneklerinde serbest ve toplam klor tayin yöntemini açıklamaktadır. 2.0. YÖNTEM 2.1. YÖNTEMİN ESASI VE PRENSİBİ İyot iyonunun yokluğunda ,N,N-dietil-P-fenilindiamin (DPD) indikatörü klor (Cl2) ile reaksiyona girerek kırmızı renk oluşturur. İyot iyonunun küçük miktarda...