Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'de Avrupa Birliği Çevre Mevzuatına Uyumlu Tehlikeli Atık Yönetimi Projesi

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında vpelitli tarafından paylaşıldı.

 1. vpelitli

  vpelitli CMNet Üyesi

  AMAÇ:
  Önerilen projede, ülkemizde, atık üretimi açısından öncelikli 4 bölgede (Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz) tehlikeli atıkların bir envanterinin çıkarılması, coğrafi ve sektörel dağılımının belirlenmesi ve tüm bu atıklar için ülkemiz koşullarında ve coğrafyaya bağlı olarak en uygun bertaraf yönteminin, AB mevzuatı ile uyumlu bir atık yönetim sistemi yaklaşımı çerçevesinde belirlenmesi amaçlanmaktadır.

  Bunların yanında projede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yerel örgütleri tarafından sürekli kullanılabilecek bir tehlikeli atık bilgi sistemi geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Oluşturulacak bu bilgi sisteminin, tesislerin değişen üretim değerleri ile güncellenebilir nitelikli, dinamik bir yapıda veri tabanı içermesi sağlanacaktır. Böyle bir bilgi sistemi, etkin bir tehlikeli atık yönetim sisteminin çok önemli bir bileşenini oluşturacaktır.

  Projede ayrıca, tehlikeli atık üretimi açısından öncelikli sektörler için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın atık denetiminde kullanabileceği tehlikeli atık üretim faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu sırada, söz konusu öncelikli sektörlerde, kapsamlı atık önleme ve azaltma çalışmalarının yapılması ve o sektörler için bu anlamda alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi de hedeflenmektedir.

  Ayrıntılı bilgi için: www.utay.info
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
Türkiye'de Avrupa Birliği Çevre Mevzuatına Uyumlu Tehlikeli Atık Yönetimi Projesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Türkiye'de Atık Yönetimi

  TÜRKİYE’DE ATIK YÖNETİMİ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 19 Haziran 2008 İSTANBUL Bu döküman 29 sayfalık bir sunumdan oluşmaktadır.
 2. Avrupa Birliği ve Türkiye'de arıtma çamurlarının yönetimi ile ilgili mevzuat

  Avrupa Birliği ve Türkiye’de arıtma çamurlarının yönetimi ile ilgili mevzuat Prof.Dr.Bülent Topkaya Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü btopkaya@akdeniz.edu.tr TEKİRDAĞ İLİ ARITMA ÇAMURLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI 17 Ocak 2011 Silver Side Hotel
 3. Hayvansal Atık Yönetimi Projesi

  “Hayvansal Atık Yönetimi” konulu projenin amacı, büyükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ülkemizde, sürdürülebilir bir yöntem izlenerek büyük miktardaki potansiyel büyükbaş hayvan atıklarının kullanım kapasitesini, sağlıklı çevre, ekonomik ve sosyal yararlar baz alınarak arttırmaktır. Proje kapsamında Amasya ve Tokat illerinde sırasıyla kompostlaştırma ve havasız (anaerobik) ortamda...
 4. UTAY - Türkiye'de Avrupa Birliği Çevre Mevzuatına Uyumlu Tehlikeli Atık Yönetimi

  www.utay.info web sitesi 12 Temmuz 2012 itibariyle yenilenmiştir. Proje çıktıları olan "Rehber Dökümanlara" Ağustos ayından itibaren web sitesinden ulaşılabilecektir.
 5. Katı atık yönetimi ve ab uyumlu uygulamaları

  [COLOR=#5b5858]Kitap Hakkında Bilgi [COLOR=#7e7e7e]Bu kitap, üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümlerinde okutulan Katı Atık Yönetimi dersi öğrencileri ile kamu ve özel sektörde çalışan mühendislerin ihtiyaçlarını karşılayacak yardımcı Türkçe kaynak olarak hazırlanmıştır. Bu eserde, kentsel katı atık yönetimi ile ilgili çok sayıda kitap, rapor ve proje incelenerek, AB ile uyumlu Kentsel...