Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TUROB ve ÇEVKO'dan Çevre Projesi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Eki Görüntüle 11763

  iTUROB ile ÇEVKO Vakfı, otellerde ortaya çıkan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanarak geri kazanılması için geçtiğimiz günlerde, işbirliği protokolü imzaladı.
  TUROB'a bağlı otellerde hayata geçen "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projesi ile otellerde 'Geri Dönüşüm' başlamış oldu.

  Proje sayesinde, pilot bölge seçilen Anadolu Yakası'nda, yılsonuna kadar, 250 bin kişiye ulaşılması ve bu sayede 200 ton ambalaj atığının geri kazanılması hedefleniyor. Geri kazanılacak, 200 ton ambalaj atığı ile 500 ağacın kesilmesi önlenirken, 800.000 litre su tasarrufu ve 3.750 litre petrol tasarrufu sağlanması bekleniyor.

  Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), geçtiğimiz yıl, üzerinde çalıştıkları projenin hayata geçmesiyle, geri kazanım konusunda dev bir projeye imza atmış oldular.

  "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projesiyle, TUROB üyesi otellerdeki, kağıt- karton, plastik, cam, metal ve kompozit malzemelerden oluşan ambalaj atıklarının, kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanılması sağlanacaktır. Oteller, atıklarını ayrıştırarak toplarken, otel misafirlerinin de bilgilendirici panolar ve broşürler sayesinde geri kazanım konusunda bilinçlenmesi sağlanacaktır.

  Amaç, otellerde geri kazanımı başlatmak ve otel misafirlerine ulaşmak

  Ambalaj atıklarının sürdürülebilir bir sistem içinde geri kazanılmasını sağlamak amacıyla faaliyetlerini yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin işbirliği ile sürdüren ÇEVKO Vakfı, TUROB'a bağlı otellerde "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projesi sayesinde, otellerde oluşan ambalaj atıklarının geri kazanmayı ve otel misafirlerine doğrudan ulaşmayı hedefliyor.

  Timur Bayındır, "Çevremizi korurken, ülke ekonomisine katkı sağlayacağız"

  TUROB Başkanı Timur Bayındır, "Değerli otel misafirlerinin desteğiyle gelişeceğine ve daha da büyüyeceğine inandığımız "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projemizdeki amacımız, ambalaj atıklarımızın geri kazanımı ile Türkiye'nin geleceğine katkı sağlamaktır. Ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile başta doğal kaynak tasarrufu olmak üzere, çevremiz korunmakta, katı atık depolama alanları daha sağlıklı, verimli ve uzun süre kullanılmakta, enerji tasarrufu sağlanmakta, küresel ısınma yavaşlamakta ve ülke ekonomisine değer yaratılmaktadır" dedi.

  Mete İmer: "Proje sayesinde, otellere gelen tüketicilerle iletişim içinde olacağız"

  TUROB'a bağlı otellerde "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projesinin geri kazanım açısından büyük önem taşıdığını belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, "TUROB ile işbirliği içinde hayata geçirdiğimiz "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projesi, otellere gelen tüketicilerle iletişim içinde olma fırsatı sunacağı için, bizim açımızdan özel bir anlam taşıyor. Bugüne kadar, ambalaj atıklarının tüketiciler tarafından kaynağında ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla çok sayıda proje gerçekleştirdik. "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum", bu projelere en güzel örneklerden birini oluşturuyor. TUROB'un yaygın otel ağında ambalaj atıklarının ayrı toplanmasının yanı sıra, yapacağımız tanıtım çalışmaları ile ülkemizde geri kazanım sisteminin gelişmesine önemli bir destek sağlayacağız" diye konuştu.

  Levent Erdoğan, "İlk etapta, 250 bin kişiye ulaşılması ve 200 ton ambalaj atığının geri kazanılması hedefleniyor"

  TUROB Genel Sekreteri Levent Erdoğan ise, daha iyi bir gelecek için "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projemiz ile dünyadaki diğer otellere örnek olmayı hedefliyor, projemize destek verecek tüm otellerimize şimdiden teşekkür ediyoruz" dedi.
  "Seyahati Seviyorum Geri Dönüşümü Destekliyorum" projesi ilk olarak İstanbul Kadıköy'de yer alan TUROB'a bağlı otellerde hayata geçirileceğini açıklayan Levent Erdoğan, ilk etapta, 250.000 kişiye ulaşılarak, 200 ton ambalaj atığının geri kazanılmasının hedeflendiğini belirtti.
  Levent Erdoğan, pilot uygulamanın ardından, TUROB'a bağlı diğer otellerde de yaygınlaşma sağlanacağını ve otellere gelen misafirleri bilinçlendirmesi amacıyla panolar ve broşürlerin yerleştirileceğini sözlerine ekledi.

  Kaynak
   
TUROB ve ÇEVKO'dan Çevre Projesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Su temini ve çevre sağlığı projesi

  Su temini ve sağlığı dersi nin uygulama alanında yapmış olduğum proje çalışmasını sizlere sunuyorum. Projenin sözel kısmı ve autocad çizimleri iki ayrı klasör çatısı altında tek rar. dosyası halinde buraya ekliyorum. googlecevremuhendisleri. grubundan konu ile ilgili yardım isteyen arkadaşlar lütfen buradan temin etsinler artık burası bizim en önemli ortak buluşma noktamız....
 2. e - Çevre İzinleri Projesi

  İşletmeler kuruluş aşamasından itibaren yaşam evreleri boyunca Çevresel konularda çeşitli izin ve lisanslar almak zorundadırlar. Bilgi ve İletişim Teknolojileri kullanılarak iş dünyasının işlerini kolaylaştıracak olan “Çevrimiçi Çevre izinleri Projesi” , bu sürecin elektronik ortamda ve e-imza/mobil-imza kullanılarak yapılmasına imkan sağlayacaktır. Söz konusu izin ve Lisanslar için başvurular...
 3. "Çevre Alanında Kapasite Geliştirme Projesi: Endüstriyel Kirlilik Kontrolü Semineri"

  Bölgesel Çevre Merkezi (REC-Türkiye) koordinasyonunda, AB Mevzuatı, temel süreçler ve örnek uygulamaların analiz edilmesi amacıyla, yerli ve yabancı konuşmacıların yer alacağı seminer 19 Mart 2012, Pazartesi günü 10.00-16.15 saatleri arasında Ramada Plaza Hotel Ankara, Yaşam Caddesi 4. sokak No.4 Söğütözü Ankara adresinde düzenlenecektir.
 4. Çevre izinleri projesi elveda

  Tum cevre izinlerini kullanan arkadaslar ..ozellikle ankara da olup bircok kez gorustugumuz (bu arada baklavalar icin cok tesekurler ) danisman firmalarda calisan cevre gorevlisi arkadaslar...yeni yil ..kis ...bahar derken bir seruvenin sonuna gelindi ...artik sistemler cevre bakanligina devrediliyor bizim yolculugumuz sona eriyor ... umarim cevre izinleri ile olan yolculugunuz bundan sonra...
 5. Çevre projesi

  Arkadaşlar Çevre ile ilgili bir proje lazımda aklınızda olupta gerçekleştirmek istediğiniz varsa paylaşır mısınız kardeşimin ödevi de :)