Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yağlı su arıtımı

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

yağ ile suyu nasıl ayırırız arkadaşlar, bu sistemlerin verimleri ve işletme maliyetleri nedir. biz bir tane almışız. sadece filtre. aylık 500 € filtre maliyeti. işletme maliyeti ve verimi yüksek sistemler hakkında bilgisi olan var mı?

2. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

ne yağından bahsediyoruz. Nerede kullanılacak?

3. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

2 tip var aslında biri kompresör yağı, diğeri de bor yağ için.

4. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

bor yağı arıtımı tamamen ayrı bir konu ama emülsiye olmayan yağların ayrımı için abanaki oil skimmer kullanabilirsiniz. Türkiye'de satılıyor mu açıkçası bilmiyorum ama kullanımı çok basit olup verimleri çok iyidir.

5. Serpil Yumrukaya

Serpil Yumrukaya CMNet Üyesi

peki ayırdığınız suyu nasıl bertaraf ediyorsunuz?

6. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Bununla ilgili bilgi buldum, Türkiye distibütörleri var. İşletme maliyetlerinin de olmadığını söylediler. Bakalım teklif ve detaylı bilgi bekliyorum. Teşekkür ediyorum size.

7. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Henüz ayrıştırmadık ama ayrışınca çıkan sudan numune aldırırız deşarj standartlarını sağlayıp sağlamadığına bakarız.

8. Melih Ünal

Melih Ünal CMNet Üyesi

DAF sistemini incelemenizi tavsiye ederim.

9. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

onlar biraz büyük değil mi

10. onurcelep

onurcelep CMNet Üyesi

Bizde yemekhaneden kaynaklanan atıksudaki yağı ayırmak için 3 lü seperatör sistemi kurmayı düşünüyoruz bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyoruz..

11. Selma Akdoğan

Selma Akdoğan CMNet Üyesi

Çökeltim ve yağ tutucuyu içeren bir ünite kurmanızı tavsiye ederim.Basit,separatörlü ya da havalandırmalı yağ tutucu uygulayabilirsiniz.Yemek üretim tesislerinde kullanılan detarjanlara bağlı olarak pH değeri deşarj limitlerinin dışında kalabiliyor.Bu durumda nötralizasyona da ihtiyaç oluyor.Sizin tesisiniz fabrika yemekhanesi için kurulacaksa pH problemi olmayabilir.Yine de ölçmenizde fayda var.

celep10 bunu beğendi.
  12. celep10

celep10 CMNet Üyesi

1000 kişilik yemek yapılan kamu kurumu.... kamu kurumu olunca işin içine şartname ve ihale olayı giriyor. İstediğini alamıyorsun maalesef şartnameye uyan en ucuzu alınıyor..Şartname oluştururken nelere dikkat etmeliyiz.....

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

kamu işiyse şartname oluşturmanın da şartnamesi vardır sanırım sizin de öğrenmek istediğiniz teknik zorunluluklar olsa gerek. teknik kısımda kullanılacak malzemeyi, tankın konulacağı alanı, alanın boyutlarını, yerleştirileceği kotu, çıkışın pompa ile yapılıp yapılmayacağını, uygun görülen her çeşit otomasyonu yazmak icap edebilir. yağ tutucuların bildiğim kadarıyla ts'de tanımı yok. evvelden bu işlerle ilgili ama özelde çalıştığımdan ötürü tam emin değilim. örnek arıyorsanız API (american petroleum institute) yağ tutucu standardına bakıp ondakine göre debi-seperatör hacmi oranını şartnameye yazabilirsinizdir belki. ihale işi olmasaydı doğrudan bir yer de önerebilirdik. markalaşmış isimler var. bence aslında her işin uzmanı olmak zorunda da değilsiniz. imalatçılara ne tip seperatörler ürettiklerini sorup fikir de alabilirsiniz. tabii tekrar söyleyim kamuda tecrübem olmadığından son önerilerimin etik olup olmadığını bilemiyorum.

14. celep10

celep10 CMNet Üyesi

Teşekkur ederim bilgilendirmeniz için..debiye göre tankı boyutlandırıp API veya açık sistem konvansiyonel 3 lü bir seperator için seçim yapıp şartnameyi ona göre hazırlayacağım.Sağolsun firmalar fiyatları konusunda ser verip sır vermiyorlar.Kapalı sistemler pahalı sanırım bu konuyla ilgili kocaelinde yaklaşık 10 firmaya ulaştım ama geri dönüş yapan bir firma oldu..İstanbul daki firmalara ulaşacağız son çare...Sanırım iş biraz ufak geldi firmalara..Özelde olsam araştırırım en uygununu alırım ama devlette inanılmaz zorluklar var...

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Oil Skimmer çalıştığım şirket üretiyor.

16. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Türkiye de üreticisi var, bana ulaşabilirsiniz

17. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

ENVİRON, bizim arıtma terfi tankımıza da beklediğimizden çok daha fazlı yağlı su geliyor ve bu yağ su bazlı değil. Analiz sonucu büyük bir yağ tabakası oluştu ve KOI çok büyük seviyelerde çıktı. Bu yağı arıtmaya vermeden yağ engellememiz gerekiyor. Arıtma kurulurken buna göre kurulmadığı için şimdi yağ ayırma sistemi kurulması gerekli. Bahsettiğiniz oil skimmer yararlı olur mu?

18. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Oil skimmerlar yağları tutucu özellikte, arıtma gitmeden önce yağ suya nerede karışıyorsa oraya bakmak lazım sanırım. Üreticilerle görüşmekte fayda var, prosesinizi anlatırsanız size uygun mu değil mi yardımcı olurlar. Yağ sıyırıcı veya oil skimmer diye bakarsan firmalar var. 400 ila 800 TL arasında fiyatları. İşletme maliyetleri de yok. Ben henüz almadım ama düşünüyorum. Ben bor yağa karışan kızak ve yağlama yağlarını ayrıştırmak için bor yağ devirdaim tankına yerleştirmeyi düşünüyorum. Henüz detaylı çalışma yapmadım. Siz de çalışmalarınızdan haberdar ederseniz yardımlaşırız.

19. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

oil skimmerlar bor yağı için verimli olmaya bilir.
    ama yağ miktarınıza bağlı olarak uygun yağ tutucıyu tercih edebilirsiniz. burada önemli olan yağ miktarınızın gerçeği yansıtması.
    ayrıca sistemin daha verimli çalışmasını isterseniz; environunda dediği gibi yağ tutucuyu, daha fazla suya karışmadan kaynağın bulundu yere koyunuz.

20. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

bor yağı değil de bor yağa karışmış yağları tutmak için düşünüyoruz aslında.

Yağlı su arıtımı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. yağlı kağıt

üretimde kullanılan etiketlerin arkasındaki kağıtlar geri dönüşüm firmaları tarafından tehlikeli atık olarak değerlendiriliyor. Şirket ise bunun tehlikeli atık olmadığını söylüyor ve bu nedenle de deponi alanımızda birikme oluştu. Tehlikeli atık olup olmadığını konusunda analiz yapan lisanslı laboratuar hangisi? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?
  2. Yağlı Kağıtlar

Proseste kullanılan etiketlerin arkasındaki kağıtlar yağlı kağıt olarak isimlendiriliyor.Bu atıkların geri kazanımıyla ilgili bir geri kazanım şirketiyle görüşmüştüm.Çimento tesisinde kalorifik özelliğinden faydalanarak yakılarak enerji elde edilebiliyordu.Fakat görüştüğüm kişinin işten ayrılmasıyla bunu gerçekleştiremedik.Bu konuda yaptığım araştırmalar sonucu başka şirket bulamadım.Yağlı...
  3. Yağlı üstübü

Arkadaşlar Merhaba, Bir firmamızda yağlı üstübü çıkmakta bunların tehlikeli atık olarak nitelendirip lisanslı tehlikeli atık bertaraf firmasına mı vereceğiz ayrıca bu atıklar için geçici depolamayı nasıl yapmalıyız help me :(
  4. Yağlı proseslerde oksijen ölçümü

Herkese Merhaba; Son aldığım araştırma konusu yukarıda da yazdığım gibi, yağlı proseslerde (petrokimya vs.) oksijen ölçümü yapan cihazlar ve tasarımları, çalışma prensipleri şeklinde. Nasıl başlayacağımı bilemezken sitenizle tanışıp hemen üye oldum. Tecrübeli büyüklerimden yardım alabilirim ümidiyle... Nereden ve nasıl başlamalıyım.