Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yağmurdan enerji elde etmek

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında Servet Yortumluk tarafından paylaşıldı.

1. Servet Yortumluk

Servet Yortumluk CMNet Üyesi

Biraz uçuk bir fikir ama paylaşmadan geçemeyeceğim,
    Yılın büyük bir bölümünde yağmur alan bölge seçilerek çok büyük bir huni ve ucunda ise elektrik üretgeci (bu benim terimim) alın size HES,
    Hem bitki örtüsüne zarar vermezsiniz , hem de yer çekiminin gücünden faydalanarak su toprak ile buluşmadan enerji üretmiş olursunuz,
    Hayal kurmaya vergi alma derdi yokken yazayım dedim,
    Bakarsın gerçek olur,
    Çevremizi sevelim ve koruyalım,
    Kazasız günler,

2. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

hocam mantıklı gibi ama şunu unutuyorsun o hunu için uygun zemin yokki:) havada askıdamı kalacak:)
    fikir güzel ama biraz dahaaraştırmak gerek gibi:)

3. Servet Yortumluk

Huni illa da metal olacak ve yuvarlak olacak diye bir kural koymadım,
    Dik dörtgen veya kare beton olabilir ,
    Yahu zaten hayal dedim ya belki gerçek olur,
    Almanya da güneş bizdeki kadar güçlü ışın vermiyor ama 3 Keban barajı elektriği üretiyorlar,
    huni ile neden olmasın, ilgine teşekkür ederim,
    Kazasız günler,

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

imkansız bir şey değil. Evlerin çatıları huni görevi görebilir örneğin. Küçük türbünler olsa bunlarda iniş borularına takılır evdeki lambalara yetecek elektrik çıksa buda kardır.

5. Servet Yortumluk

Tabi ki de kardeşim ters çatı yapılarak dediğin küçük türbinler koyularak fayda sağlanabilir,
    Süper bir fikir,
    Alın size proje konusu veya bitirme tezi,
    Kazasız günler ,

Fatih Özcan bunu beğendi.
  6. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

hocam bence sen bunu araştır sonra patentini al sat sonra ii gelir sağlarsın:)

güzel fikir

7. silinebilir üye

silinebilir üye CMNet Üyesi

daha başlamadan hiçte uçuk değil aslında bunlar normal fikirler.

enerji üretimi rüzgar gülünden çok daha az olacağından tercih edilmeyebilir fakat enerji eldesi yükseltilirse mknatıslı pervane gibi birşeyler tamamen free energy hemde tamamen ekolojik yarar sağlanmış olur.

normalde barajların mantığı da çok basit fakat yapımı tabi ki maliyetli.

8. Servet Yortumluk

Fikirler paylaşıldıkça değer kazanır

9. Noyan Temuçin

Noyan Temuçin CMNet Üyesi

bu konu hakkında yapılmış ve yazılmış bir sürü internet sayfası var zaten yani aslında alternatif olarak yapılsa uygun olur fakat yağan yağmur miktarı ve onun kinetik enerjisi önem kazanıyor bir sayfada okuduğum yazıya göre yağan yağmuru kullanarak veya yüzeysel akış hızı fazla olan suyu kullanarak küçükte olsa mini bir hidroelektrik santrali yapılabilir aslında
    genelde buna rain water catch ,hold olarak hem su olarak bahçe sulama ,yıkama ve ev için işlerde hemde enerji elde etmekte kullanabiliyorlar.
    http://blog.makezine.com/2008/06/27/bucketborne-hydroelectric/
    burada mini hidroelektrik santrali örneği vardır

Fatih Çoban ve silinebilir üye bunu beğendi.
  10. silinebilir üye

silinebilir üye CMNet Üyesi

rain water catch ,hold

diye bir araştırma yapayım bakalım farklı birşey gelirse yazarım

11. Servet Yortumluk

12. Murat H. Ünsal

Murat H. Ünsal CMNet Üyesi

boyle bir sey benimde aklimda vardi 1 sene once hocaya soyledigimde ilgilenmedi bile :)

13. Servet Yortumluk

ilgilenilmeyen petrol kuyularındaki cevherleri sonradan arasalar da bulamayacaklar,
    hoca araştırmacı değil ki fikre değer versin,
    kendilerini dev aynasında gören cüceler ile dolu bir dünyada çok normal şeyler ,
    onlara da çok görmemek lazım,
    ülke yönetim politikaları ve devlet yapısı hantal olur ise ; daha çok fikirler uygulanmadan ve güncel hale gelmeden toprak olup gidecek,
    kazasız günler dilerim,

Yağmurdan enerji elde etmek konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çöplüklerden (Deponilerden) Enerji Elde Edilmesi

Çevre Mühendisliği uygulamaları açısından bakıldığında metan gazı oluşumu ve sorunu, çok önemli yer işgal etmektedir. Atıksu arıtma tesisi çamurlarının ve çöplerin anaerobik stabilizasyonu sırasında metan gazı oluşmaktadır. Elektrik enerjisine dönüştürülebilen metan gazını teknik olarak kontrol altına alınıp değerlendirilmezse, zararsız hale getirilmezse ne zaman patlayacağı belli olmayan...
  2. Çevre, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji

29 ocak 2010 da verilen haber. http://www.patronlardunyasi.com/haber/50-bin-kisiye-yuksek-maasla-is/77601 bununla ilgili bir gelişmeden haberdar olan var mı ?
  3. Enerji Kaynaklarının ve Enerji Kull.Yön

Merhabalar, Enerji verimliliği ile ilgili yönetmelikte enerji kullanımı 1000 TEP üzeri olan kuruluşlar enerji yönetim birimi kurmak zorundadır der. Fakat 1000 TEP altı olanlar için nasıl bir sorumluluk getiriyor. OSB de olanlarn biraraya gelerek Enerji yönetim birimi kurabilecekleri belirtilmiş. Peki OSB de olmayan firmalar bu durmda ne yapacaklar. Bilgisi olan var mıdır? Teşekkür ederim şimdiden.
  4. Biyokütleden enerji elde etme teknikleri

merhabalar tez konum biyokütleden enerji elde etme teknikleri kaynak bulmam için yardımcı olursanız cok sevinirim teşekkür edıyorum..
  5. Yürürlükte Içme suyu elde edilen veya elde edilmesi planlanan yüzeysel suların kalitesine dair yönetmelik

İÇME SUYU ELDE EDİLEN VEYA ELDE EDİLMESİ PLANLANAN YÜZEYSEL SULARIN KALİTESİNE DAİR YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 29.06.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28338 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, içme suyu elde edilen veya elde edilmesi planlanan yüzeysel sular ile ilgili esasları, kalite kriterlerini ve bu suların içme ve kullanma suyu olarak kullanılabilmesi için uygulanması gereken arıtma...