Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yangın dedektörü

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

 1. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  ohsasın yasal prosedürler haricinde yasaları mı var? bize gelen bir müşteri denetçisi otomatik yangın algılayıcınız olması lazım dedi. civata somun imalatı yapan bina yüksekliği 21 mt'den küçük, alanı 7500 m2'den küçük bir fabrikayız. yönetmeliğe göre bize gerekmiyor. denetçi yangın dedektörü ohsasın olmazsa olmazı dedi.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Hayır yok öyle bir şey. OHSAS uluslararası bir standarttır. Genel çizgilerini koyar dediğiniz gibi şeyleri ülkenin yasal koşulları çerçevesinde değerlendirir. Size gelen denetçi işgüzarlık yapmış başka bir şey değil.
  İşletmenin yükümlülüğü dahil olduğu yasaları sürekli takip ederek gerekliliklerini yerine getirmektir. TC yasaları otomatik yangın algılayıcı demiyorsa OHSAS diyemez bunu.

   
  Adnan Sağlam bunu beğendi.
 3. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Yani, ben de söyledim yasal olarak gerekli değil dedim. Olmaz burası yangın tehlikesi olan biryer dedi. Müşteri olunca birşey diyemedim. Yanacak tek şey makinelerin içindeki kızak yağları. Üretimde biraz ısınıyor o kadar. Yanacak kadar değil. Ki dediğiniz gibi yönetmelik zorunlu değil diyorsa zorunlu değil. Ohsas yasaları çıkarsa o zaman düşünürüz:)
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Ben direk bina yada yerleşim olarak düşünerek cevapladım. Eğer risk değerlendirmenizde yüksek riskli bir yer ise otomatik olmasında fayda var fakat yinede zorunlu değil.
   
 5. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Riskli değil, birinin gelip makinelerin içine yakıcı birşey atması gerekir ancak.
   
 6. alix

  alix CMNet Üyesi

  Ohsas mevzutlara uyum vardır. Denetçi yasal şartlara uyumu referans göstererek talp etmiş ki dogru bir yaklasımdır. Dolayısıyla mevzuat gereği sondürme sistemlerini kurmanız lazım.
   
 7. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Mevzuata göre bizim böyle bir zorunluluğumuz yok ama.
   
 8. alix

  alix CMNet Üyesi

  Hangi mevzuata baktınız ?
   
 9. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Binaların yangından korunması
   
 10. alix

  alix CMNet Üyesi

  İsg Tüzügüne bakın
   
 11. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Baktım ama bulamadım, madde söyleyebilir misiniz?
   
 12. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Makinenin içine yanıcı birşey atıldığında riskli oluyorsa bu duruma önlem düşünmelisiniz. dedektörlerle ilgili olarak da eğer doğalgaz kullanımı varsa özellikle mutfakta bu bölgede mutlaka gaz algılama dedektörü bulundurmalısınız. İşletme içerisinde yangın riskinin bulunduğu bir yer varsa bu noktalara da yerleştirmenizde fayda olacaktır. İşveren olarak her türlü tedbiri almakla yükümlüsünüz sonuçta. yönetmelik gereği dedektörlerinizin otomatik olması ile ilgili bir zorunluluğunuz yoktur.
   
 13. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Makinelerin içinin açılması lazım atmak için. Bakım sırasında açılıyor sadece. Bunu eklemeli miyim. Bakım sırasında makine açıldığında makine yağlarının içerisine yakıcı madde düşmesi diye bir risk mi oluşturayım. Önlem olarak bakım sırasında bakımı takip etmekten sorumlu bakım ekibi harici bir denetçi falan mı bulunduralım. Bu kadar detay risk belirtilmeli mi sizce. Olmaz değil tabiki olur aslında ama, bilemedim yani. Doğalga dedektörümüz var zaten. Makineler üretim sırasında biraz ısınıyor tabi ama yangın çıkaracak sıcaklığa ulaşmıyor. 45-50 C en fazla. Bu tehlike midir.
   
 14. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Çalışan her makina ısınma yapar belirttiğiniz yağın bir miktar ısınması normaldir. burada önemli olan yağın tutuşma derecesini bilmek. bu değerin üzerine çıkmıyorsa problem olmaz. bakım grubundan sorumlu yetkili yok anladığım kadarıyla. o halde makina kapağını bakım ekibi açıyor ve bu arada tehlike meydana geliyor ise bakım ekibinden herkese bu makinanın bakımı yapılırken sigara içmemeleri, kaynak ve kesme gibi sıcak işlemler yapmamalarını yapacaklarsa da makinadan belli uzaklıkta ve mutlaka yangın söndürme tüpünü yanlarında bulundurmalarını, konuyla ilgisiz 3. şahısları bakım yaparken sahaya yaklaştırmamaları aksi halde meydana gelebilecek riski belirten bir tebellüğ yazısı imzalatmanızda fayda olacaktır. yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bunları yapabilirsiniz.
   
 15. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bunlar var. Bakım ekibinin sorumlusu var, talimatlar var. Yine de risk olarak ekleyelim mi. Ekleyip riski düşük olarak tabloda yer alsın mı.
   
Yangın dedektörü konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Yangın güvenliği (yangın-a) eğitimi-iyem-

  Merhaba; İYEM (İzocam Yalıtım Eğitim Merkezi) Ocak-Haziran 2009 eğitim programı çerçevesinde, 04-05.05.2009 (Pazartesi-Salı) tarihlerinde YANGIN GÜVENLİĞİ (YANGIN-A) konulu seminerin gerçekleştirileceğini duyurmak isteriz. * Seminerler, Gebze İYEM binasında yapılmakta olup, İstanbul'dan servis ulaşımı sağlanmaktadır. * Seminere katılım ücretsizdir. * Katılım için...
 2. Yangın ve Mücadele

  Kaynağını bilmediğim bir sunum. Kaynağını bilenler iletirse gerekli düzenlemeyi yapabiliriz.
 3. Yangın

  Sadettin Baysal tarafından hazırlanan sunuma ekten ulaşabilirsiniz.
 4. İnşaat şantiyesinde yangın

  Esenyurt'ta bir AVM inşaatının şantiyesinde işçilerinin kaldığı çadırda elektrik kontağından çıktığı sanılan yangında 11 işçi yaşamını yitirdi. Yangın, saat 21.00 sıralarında Güzelyurt Mahallesi 12. Cadde üzerinde bulunan inşaat şantiyesinde işçilerin kaldığı 3 çadırda çıktı. Elektrik sobası ile ısınan ve 15 kişilik olduğu belirtilen çadırda işçiler yangına uykularında yakalandı. Yangın...
 5. Çorlu'da yangın

  Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bir fabrikada çıkan yangında, dumandan etkilenen 5 işçi, tedavi altına alındı. Çorlu - Çerkezköy yolu fabrikalar mevkisinde faaliyet gösteren ve ısı yalıtım malzemesi üreten fabrikada, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen Çorlu ve çevre ilçelerden gelen itfaiye ekipleri, yangına kısa sürede müdahale etti. Dumandan etkilenen 5 işçi,...