Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yapı Kullanma İzin Belgesi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özgür Anaç tarafından paylaşıldı.

  1. Özgür Anaç

    Özgür Anaç CMNet Üyesi

    Merhabalar, şantiye sahasında kurulu olan yada kurulacak olan, belirli süre ile orada bulunacak olan prefabrik konteyner tarzı yapıların yapı kullanma izin belgesine tabi olup olmama durumu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba? İl özel idarelere bunun için başvuru vs durumu gerekli midir acaba?
     
  2. İdris Kaval

    İdris Kaval CMNet Üyesi

     
  3. Özgür Anaç

    Özgür Anaç CMNet Üyesi

    Ki yaptığımız bu araştırma ile mühendislik yapıyoruz..o_Oo_O
     
  4. İdris Kaval

    İdris Kaval CMNet Üyesi

    Aşağıda ilgili kanun ve dilekçe verilmiştir. Ancak il özel idaresi kadastro çapı istemektedir. Tesisin mucavir alan içinde mi yoksa dışında mı kaldığını tespit etmek için. Mucavir alan içinde ise belediyeye aynı dilekçe ile başvuru yapmalısınız.


    …../…../2012

    T.C.

    ……. İL ÖZEL İDARESİ

    (İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü)



    ……………………………….. olarak …………………………… adresinde ……………. imalatı yapmaktayız. Çevre denetim yönetmeliği gereği almamız gereken çevre izni için yapı kullanım izni gerekmektedir.

    6 Kasım 2010 Tarih ve 27751 sayılı madencilik faaliyetleri uygulama yönetmeliğinin 124.maddesinin 2.fıkrası gereği ocağımız yapı kullanım iznine tabi değildir.

    İlgili yönetmelik gereği yapı kullanım izninden muaf olduğumuz yazının tarafımıza verilmesi için gerekeni bilgilerinize arz ederim.

















    Ek 1-İlgili kanunun ilgili maddesinin bulunduğu sayfa





    MADEN KANUNU UYGULAMA YÖNETMENLİĞİ



    6 Kasım 2010 Cumartesi Resmi Gazete Sayı: 27751





    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından;





    MADENCİLİK FAALİYETLERİ UYGULAMA YÖNETMENLİĞİ





    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

    Duyarlı Yörelerde Madencilik Faaliyetleri

    İmarlı veya imarı bulunmayan alanlarda madencilik faaliyetleri



    MADDE 124 – (1) İmar alanları içinde kalan madencilik faaliyetleri, ilgili yerel merciden izin alınarak yapılır. Ruhsat alındıktan sonra imar alanları içine alınan maden sahalarına bu hüküm uygulanmaz. Bu yönde değerlendirme yapılırken imar planının kesinleşme tarihi ve maden ruhsatının hak sağlandığı ilk müracaat tarihi göz önünde bulundurulur. İmar planlarında orman arazisi olarak görülen ve orman idaresinden izin alınarak madencilik faaliyet sürdürülen alanlar için imar planı istenmez.

    (2) İmar planı bulunmayan alanlarda yapılan veya yapılacak olan madencilik faaliyetleri ile bu faaliyetlere bağlı geçici tesisler ve bunların müştemilatı için imar planı yapılmaz. İşletme ruhsatları ve ruhsat sahası mücavirindeki geçici tesisler, çevre düzeni ve imar planları notuna işlenir. İmarsız alanlarda yürütülen madencilik faaliyetleri için gerekli olan geçici tesisler ve bunların müştemilatı, inşaat ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapıların fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve ilgili il özel idaresine bildirilmesi zorunludur.

    (3) İmarsız alanlarda yürütülen madencilik faaliyetleri için gerekli olan geçici tesisler ve bunların müştemilatı niteliğindeki yapıların, ruhsat sahibi tarafından madencilik faaliyetinin sonlandırılmasını müteakip bir yıl içinde kaldırılması zorunludur. Bunlardan ÇED olumlu kararı alınmış olanların, ÇED raporunda belirtildiği şekli ile her iki alanda da yol, su, haberleşme, enerji nakil hattı, bant, konveyör, havai hat ve kuyu tesislerinin ilgili idarenin onayı ve talebi doğrultusunda bedelsiz olarak kalmasına izin verilebilir. Diğerlerinin ise süresinde yerinden kaldırılması veya çevre ile uyumlu hale getirilmesi zorunludur. Ruhsat sahibinin bu yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, çevre ve insan sağlığı bakımından sorumlulukları devam eder. Ruhsat sahibi tarafından yapılması gereken işlemler valilik veya ilgili idare tarafından yerine getirilerek yapılan masraflar 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.

     
  5. Selçuk Küçük

    Selçuk Küçük CMNet Üyesi

    Geçici yapı inşa ruhsat alırsanız geçici yapı kullanma izni de alabilirsiniz
     
  6. İdris Kaval

    İdris Kaval CMNet Üyesi

    Selçuk Bey;
    geçici yapı kullanma izin belgesini nasıl alabilirim. kaç yıllık bir süresi var. Biraz açıklarmısınız.
     
  7. Selçuk Küçük

    Selçuk Küçük CMNet Üyesi

    Geçici yapı ruhsatınızda belirtilen süre için vermeleri gerekir geçici yapı kullanma iznini, yani geçici yapınız için aldığınız süre 10 yıllık ise yapı kullanma izninizde 10 yıllık olacaktır doğal olarak.
     
  8. İdris Kaval

    İdris Kaval CMNet Üyesi

    işletmemizin yapı ruhsatı var .biz bu tesisler için geçici yapı ruhsatı alabilirmiyiz. Ayrıca çevre ve şehircilik söz konusu geçici yapı kulanma iznin kabul ediyormu?
     
  9. Selçuk Küçük

    Selçuk Küçük CMNet Üyesi

    yapı ruhsatı var ise yapı kullanma izni için başvurmanız gerekir, başvuru prosedürü ve diğer gerekli belgeleri belediye sınırları içinde belediyeye istenen evraklar ve dilekçesi ile başvurun
     
  10. İsmet Arslan

    İsmet Arslan CMNet Üyesi

    madencilik faaliyetinde geçici müşteminat sayıldığından dolayı muaftır. ilgili belediye yada il özel idareye dilekçeyle başvuru yapılarak muafiyet alınabilir
     
  11. İdris Kaval

    İdris Kaval CMNet Üyesi

    il özel idare kadastro çaplarını istiyor nereden temin edebilirim
     
  12. Filiz Bali

    Filiz Bali CMNet Üyesi

    belediyeden maden kanunu 85 maddesine atıfta bulunarak görüş yazısı isteyin. yapı kullanım izin belgine gerek yoktur ibaresi geçen yazı verilecektir.
     
  13. Özgür Anaç

    Özgür Anaç CMNet Üyesi

    Arkadaşlar ben bu konuyu hala çözebilmiş değilim..Ayrıca İl özel idarelerdeki arkadaşlar da hiç vakıf değiller, hatta ilk kez karşılaşıyoruz diyenler dahi oldu..Öncelikle size bir kaç farklı durumu açıklayıp, bu tür durumlarda ki yol haritası nasıl olmalıdır bilginizi paylaşmanızı rica edeceğim..

    Aşağıda yazacağım tüm yapılar, prefabrik konteyner şeklinde taşınabilir yapılardır ve karayolu yaptığımızdan ötürü belirli süreli kuruldukları yerlerde kalacaklar, yol bitiminde de sökülerek kaldırılacaklardır.

    1. Mücavir alan dışında, ocak ruhsatı içerisinde olan yapılar, ( ki bu durumda maden kanunun 7. maddesine göre bu yapılar yapı kullanma iznine tabi değiller.)

    2. Mücavir alan dışında, maden ocağı ruhsat sahası içerisinde değil, örneğin kiralık bir tarla yada arsa üzerinde olan yapılar,

    3. Mücavir alan içerisinde imar planı olan bir arsa yada tarla üzerinde kurulu yapılar,

    4. Mücavir alan içerisinde imar planı olan maden ocağı ruhsat sahası içerisinde kurulu yapılar,

    5. Mücavir alan içerisinde imar planı olmayan bir arsa yada tarla üzerinde kurulu yapılar,

    6. Mücavir alan içerisinde imar planı olmayan maden ocağı ruhsat sahası içerisinde kurulu yapılar.

    Teşekkür ederim.
     

  14. PLANSIZ ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ Nİ okumanızı tavsiye ederim sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. İyi Çalışmalar.
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...rceXmlSearch=Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği
     
  15. Özgür Anaç

    Özgür Anaç CMNet Üyesi

    Teşekkür ederim, ancak açıkçası bahsettiğim durum ile alakalı herhangi bir madde yada açıklayıcı bir kısım bulunmamakta bu yönetmelikte. Yalnızca inşaa edilecek bina ve yapıların bulundukları alan ile ilgili olarak değişik hükümler mevcut.
     
  16. Nefin

    Nefin Misafir

    Maden Kanunu
    İmarlı veya imarı bulunmayan alanlarda madencilik faaliyetleri
    MADDE 124 – (1) İmar alanları içinde kalan madencilik faaliyetleri, ilgili yerel merciden izin alınarak yapılır. Ruhsat alındıktan sonra imar alanları içine alınan maden sahalarına bu hüküm uygulanmaz. Bu yönde değerlendirme yapılırken imar planının kesinleşme tarihi ve maden ruhsatının hak sağlandığı ilk müracaat tarihi göz önünde bulundurulur. İmar planlarında orman arazisi olarak görülen ve orman idaresinden izin alınarak madencilik faaliyet sürdürülen alanlar için imar planı istenmez.
    (2) İmar planı bulunmayan alanlarda yapılan veya yapılacak olan madencilik faaliyetleri ile bu faaliyetlere bağlı geçici tesisler ve bunların müştemilatı için imar planı yapılmaz. İşletme ruhsatları ve ruhsat sahası mücavirindeki geçici tesisler, çevre düzeni ve imar planları notuna işlenir. İmarsız alanlarda yürütülen madencilik faaliyetleri için gerekli olan geçici tesisler ve bunların müştemilatı, inşaat ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapıların fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve ilgili il özel idaresine bildirilmesi zorunludur.
    (3) İmarsız alanlarda yürütülen madencilik faaliyetleri için gerekli olan geçici tesisler ve bunların müştemilatı niteliğindeki yapıların, ruhsat sahibi tarafından madencilik faaliyetinin sonlandırılmasını müteakip bir yıl içinde kaldırılması zorunludur. Bunlardan ÇED olumlu kararı alınmış olanların, ÇED raporunda belirtildiği şekli ile her iki alanda da yol, su, haberleşme, enerji nakil hattı, bant, konveyör, havai hat ve kuyu tesislerinin ilgili idarenin onayı ve talebi doğrultusunda bedelsiz olarak kalmasına izin verilebilir. Diğerlerinin ise süresinde yerinden kaldırılması veya çevre ile uyumlu hale getirilmesi zorunludur. Ruhsat sahibinin bu yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, çevre ve insan sağlığı bakımından sorumlulukları devam eder. Ruhsat sahibi tarafından yapılması gereken işlemler valilik veya ilgili idare tarafından yerine getirilerek yapılan masraflar 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.
     
  17. Özgür Anaç

    Özgür Anaç CMNet Üyesi

    Peki imar planı bulunuyorsa ve bir diğer seçenek de imar planı bulunmuyor fakat madencilik faaliyeti değil ise durum ne olacak? Çünkü bu madde yalnızca imar planı bulunmayan alanlarda madencilik faaliyetlerini kapsıyor..
     
  18. sdagtekin

    sdagtekin CMNet Üyesi

    imar alanı içerisinde de, imarsız alanlar da da madencilik faaliyetler, yapı kullanım izninden muaftır.

    maden kanunu madde 7, orman kanunu madde 16, madencilik faaliyetleri uygulama yönetmeliği madde 124

    açıklamaları mevcuttur Özgür bey parça parça baktığınızda biraz daha bir şeyler ifade edecektir.

    kolay gelsin
     
  19. sümeye

    sümeye CMNet Üyesi

    yapı kullanım izin belgesinden muaf olma kriterleri nedir hala bilmiyorum :)
     
  20. diienayzed

    diienayzed CMNet Üyesi

    Nerelere yapı kullanma izni alınması mecburidir nereler kapsam dışıdır hangi yapılar bende hala bilmiyorum
     
    Sevcan Bayram bunu beğendi.