• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni iş için bilgi almak

elifs.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
saba hurda
Merhabalar,
Dün itibariyle babamın hurdacı dükkanında çevre mühendisi olarak başladım lakin iş tecrübem yok bu konuda da biraz endişeliyim. Bu konuda tecrübelerini ve bilgilerini paylaşırsanız sevinirim. Nasıl olur yapabilir miyim?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
elifs.Merhaba üstad,

Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun.

Çalıştığınız firmada yapılan faaliyete göre bazı belgeler gerekli olacaktır. Bu belgeler;

1- Kapasite Raporu
2- Çalışanlardan kaynaklı oluşan atıksular kanalizasyon hattına veriliyorsa kanal bağlantı izin belgesi
3- Ticaret sicil gazetesi
4- ÇED Görüşü
5- Çevre Lisans Belgesi (toplama ayırma ve/veya geri kazanım işlemleri için)
6- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı

Yukarıda bahsedilen belgelerden eksik veya olmayan varsa bu belgeleri tamamlayarak/alarak başlayabilirsiniz. Kendinize ait çevre dosyası oluşturun. Çalıştığınız şirketin entegre çevre bilgi sistemine kayıt olması gerekir. Bu sistemde atık alımı, gönderimi, çevre izin ve/veya lisans başvuruları ve diğer işlemler yapılmaktadır. Eğer bu işlemleri siz yapacaksanız Çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesi (eski adı çevre görevlisi belgesi) almanız gerekir. Bu belgeyi sizin e-devletten girerek eğitim ve sınav şartı olmadan başvuru yaparak alabilirsiniz. Bu belgeyi ilk defa alacak kişilerden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Tesise gelen ve tesisten çıkan atıkların faturaları doğru bir şekilde kesiliyor mu ve çıkan atıklar lisanslı firmalara gönderiliyor mu bunları kontrol etmenizi öneririm.

Size tavsiyem sorumlu olduğumuz mevzuatlar bulunmaktadır ve bu mevzuatları okumanızdır. Belli başlı mevzuatlar;
1- Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği
2- Atık yönetimi Yönetmeliği
3- ÇED Yönetmeliği
4- Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği
5- Atık ön işlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik
6- Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik
7- Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği
8- Bitkisel Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği
9- Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği
10- Sıfır Atık Yönetmeliği

Son olarak Cem üstadın hazırlamış olduğu güzel bir çalışma var. Bu çalışmayı mutlaka inceleyin.

Çevre Mühendisi/Danışmanı Bir Tesiste Adım Adım Ne Yapar?

Şimdilik bu kadar. Yine takıldığınız nokta olursa her zaman sorabilirsiniz. Kolay gelsin.