Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yüksek KOİ

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Ebru Uysal tarafından paylaşıldı.

 1. Ebru Uysal

  Ebru Uysal CMNet Üyesi

  Merhaba,
  alüminyum tesisi atık suyunda çıkan yüksek KOİ değerini (163 mg/L) nasıl düşürebiliriz. giriş suyunu seyreltmeyi düşünüyorum, ne kadar etkisi olur? başka yapılabilecek neler var yardıcı olursanız sevinirim.
   
 2. selimboztoprak

  selimboztoprak CMNet Üyesi

  biraz genel bir cevap olucak ama
  nötralizasyon
  koagülasyon
  flokülasyon
  kimyasal çöktürme ve dezenfeksiyon metodlarını giriş KOI değerine göre uygulaman gerekebilir. SKKY de belirtilen limitleri sağlaman için bu işlemler gerekebilir.
   
 3. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Ebruysal hanım ben de aluminyum sektöründeyim ben de KOI den yana ara sıra dertleniyorum. Kesin bir çözüm bulduğunuzda paylaşırsanız çok mutlu olurum.
   
 4. Osman Tekin

  Osman Tekin CMNet Üyesi

  Ebru hanım isterseniz bana bir numune gönderin bir çalışma yapayım ben.
   
 5. Kürşad Yüksel

  Kürşad Yüksel CMNet Üyesi

  163 mg/L deşarj standartlarına uygun bir rakam zaten, neden düşürmeye çalıştığınızı anlayamadım.
   
 6. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  2 saatlik kompozit numune 200, 24 saatlikte 140 mg/L olması lazım.
   
 7. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Bu değerler tablo kaça göre acaba?Bizim eski danışmanımız tablo 15.5 ve 15.6 ya tabii tutmuş bizi.Sonuçta ulaşmamız gereken KOI değeri 100 mg/lt.
   
 8. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Sektörünüzün tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama tablo 15.15 ve15.16 alüminyum ile ilgili tablolar. ben sanırsam 15.16 tablosundaki veriyi söylemişim. 15.15 tablosunda 2 saatlik kompozit numunede 100 mg/L 24 saatlikte 50 mg/L.
  Tabi baktığım yönetmelik en son halimi hiç kontrol etmedim :)
   
 9. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Yok yanlış anlamayın.Bir önceki danışmanız bizi 15.5 ve 15.6 ya tabii tutturmuş.Acaba başka da bir tablo olabilir mi diye merak ettim.O sebepten sordum.Yoksa bilgiyi sınamak gibi bir durum yok ortada.Bilmenizi istedim.
   
 10. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  siz yanlış anlamayım sınadığınızı düşünmedim. hani sektörünüz nedir tam olarak bilmediğim için yorum yapamadığımı söylemek istedim. danışmanınızın söylediği tablolar metal kaplama ile ilgili. ebru hanım alüminyum tesisi deyince 15.15 ve 15.16 olarak düşündüm
   
 11. omercerit

  omercerit CMNet Üyesi

  şimdi eğer arıtma tesisinde sadece sanayi kaynaklı atıksu arıtılıyor ise bio düşüktür büyük olasılık, bu tür atıksularda klasik aktif çamur metodu ile atıksuyunuzu arıtmanız güç bu tür atıksularda ya anaerobik arıtma tercih edeceksiniz veya alüminyumu bağlayıcı maddelerle (flokülasyon koagülasyon) bağlayıp çöktürerek sistemden alacaksınız.... bu tür ağır metal ve iyon tutmada en iyi yöntem ters osmos ama oda maliyetli bir işlem...
   
  Orhan_Yılmaz bunu beğendi.
 12. Nefize Yıldız

  Nefize Yıldız CMNet Üyesi

  İstenilen değere düşürülmesi için öncelikle atıksu giriş değerleri analizi gerekiyor. Ayrıca jat testinde yapılması lazım. Kimyasal + biyolojik bunu çözebilir diye düşünüyorm ama giriş değerlerini ve debisini bilmeden bir şey söylemek yanlış olur. BOI , KOI, AKM, yağ gres ve ph ına bakılması gerekmektedir. Bu değerler bildiği takdirde net bir proje oluşturabilriz.
  Eğer debi oldukça küçük ise tesisinin bulunduğu ilde mevcut arıtma tesisine belli miktarlarda verilebilir.
   
yüksek KOİ konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Yüksek cod

  kesikli reaktörlerimizde COD analizinde 3-4 kat artma gözledik.Deneyleri kontrol ettik ama hataya raslamadık.Ölü bakteri sayısı bu kadar artışa neden olur mu?Teşekkür ederim
 2. Yüksek Lisans !!

  Merhaba arkadaşlar. Ben Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum da. İşletme veya yüksek çevre müh. ünvanı yada buna benzer artık ne üzerine yapılabilir onuda bilmiyorum. onun için hangi sınavlara girmem gerekiyor. Yada tam olarak neler yapmam gerekiyor. Bilen yada yapan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
 3. Yüksek Lisans

  KONTAMİNE OLMUŞ TEHLİKELİ AMBALAJ ATIKLARININ BERTARAF EDİLDİĞİ BİR GERİ DÖNÜŞÜM FİRMASINDA ÇALIŞIYORUM YÜKSEK LİSANSA BAŞLAYACAĞIM KONU SEÇMEK İSTİYORUM. BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ? SİZCE ÇALIŞTIĞIM YER HAKKINDA BİR KONUMU BULMALIYIM (NASIL BİR KONU OLABİLİR MESELA) YOKSA ÖNEREBİLECEĞİNİZ BİR DAL VEYA ALAN VAR MIDIR? ŞU ALANDA PİYASA DAHA ÇOK İLERLİYO İLERDE BU SENİN İŞİNE YARAYABİLİR...
 4. Yüksek lisans

  Arkadaşlar merhaba, Mühendislik yönetiminde yapılan yüksek lisansın ne gibi faydaları olabilir.Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?
 5. Yüksek lisans hk.

  Arkadaşlar çevre muhendisliğinde yüksek lisans yapmış olanlar bu konuda bana yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Birinci konu yüksek lisans için ne tür şartlar gereklidir. Örneğin ales ten min. kaç puan alınması gerekir. Ales hangi bölümleri yapmak gerekir ? ( say1 say2, söz1 vs. ) İngilizce olmazsa olmazlardan birtanesidir. kpds yada üds için min. ne kadar puan alınması gerekir? Ve Örneğin ben...