• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yüksek Lisans

Büşra KUŞŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Merhaba, yeni mezunum. Çevre Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans programı olan üniversiteler hangileri acaba? Tam liste halinde bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Ek olarak bazı üniversitelerin Lisans Programlarında Çevre Mühendisliği programı olmamasına rağmen Yüksek Lisans programlarında Çevre Bilimleri Tezli Yüksek Lisans programları bulunmaktadır. Benim bildiğim Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde Çevre Bilimlerinden Yüksek Lisans programı mevcut. Öncelikle Yüksek Lisansa başlamak istediğiniz illerde bulunan üniversitelerinin Fen Bilimleri Enstitüsü sayfalarından olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Yüksek Lisans , sınav tecrübesi olan arkadaşımız var mı ? Mesleki Bilgi Değerlendirme sınavında ne gibi sorular soruyorlar ?

Mustafa üstad kolay gelsin,

Benim bir arkadaşım Marmara Üniversitesinde doktora yapıyor. Kendisine arıtma, temel işlemler ve çevre kimyası ile ilgili sorular sorduğunu söyledi. Gerekirse iletişim numarasını paylaşabilirim.

hocam rahatsızlık vermek istemem, anladığım kadarı ile bir yazılı sınav var ve bir sözlü sınav , sadece yazılı sınavda ne soruyorlar onu merak ediyorum.

Arkadaşlar merhaba, yüksek lisansa başvurmak istiyorum, İstanbul'daki üniversitelerde halihazırda yüksek yapan veya yardımcı olabilecek var mı?

Açıkçası henüz yolun çok başındayım ama genel olarak bilgi almak istedim, hangi okulu tercih etmek daha doğru olur. Atık yönetimi konusunda çalışmak istiyorum bu konuda belki tavsiye edilebilecek bir hoca olabilir. Aynı zamanda çalışıyorum, iş hayatıyla birlikte yürütebileceğim koşullarda olmalı gibi gibi.

@zeynep Yüksek lisansa hem kabul alma şansını arttırman için hem de istediğim konunun olması için üniversiteleri ve hocaları araştırman gerekebilir. Atıklar üzerine şurası şöyle çalışıyor diyebilecek yetkinliğe maalesef sahip değilim ama çalışmak istediğin alan üstündeki makalelere göz gezdirirsen iyi kötü kafanda bir yer oluşabilir. Bir de çalışmak istediğin alanı tam olarak belirle. Atık yönetimi üzerine çalışmak istiyorum kapsamlı bir konu sayılabilir. Daha fazla detaylandırıp bir konu üzerine yoğunlaşırsanız hem sizin için hem de yüksek lisansa kabul için daha iyi olur.

İstanbul'daki bir çoğu üniversite dil şartı koşuyor. Bundan dolayı seçeceğin üniversitenin koşullarını iyi incelemen gerekebilir eğer hali hazırda bir yabancı dil belgen yoksa kabul kısmında senin için kısmen problem olabilir.

Çalışmanın yanında yüksek lisans yapma konusunda ise hocanın insiyatifine kaldığını düşünüyorum. O yüzden bu konuda hakkında detaylı bir şey söylemem doğru olmaz.

Yıldız Teknik güz dönemine mahsus sadece ales ve ortalama ile aldi diye biliyorum