Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yüzey Aktif Madde Tayini

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  1. GENEL BILGILER
  Deterjan terimi, çesitli malzemelerin temizlenmesinde kullanılan kimyasal maddelerin genel adıdır. Deterjanlar yüzey aktif özelliklere sahip organik maddeler ile temizlik islerinde yardımcı olan diger maddelerden olusur. Tüm yüzey aktif veya diger bir ifadeyle yüzey gerilimli moleküller, yüksek molekül agırlıgında polar moleküllerdir. Bu moleküllerin bir ucunun sudaki çözünürlügü, diger ucunun yagdaki çözünürlügü fazladır. Sudaki çözünürlük molekülün bir ucundaki karboksil sülfat, sülfonat veya hidroksil gruplarının hidrolizinden kaynaklanır. Yagdaki çözünürlük ise organik gruplara baglı bulunmaktadır.

  Devamı Ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  çok teşekkürler Fatih bey işimizi gördü
   
Yüzey Aktif Madde Tayini konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kuru Madde Miktarı Tayini

  Arkadaşlar biyolojik arıtmada kuru madde miktarını (g/L) ölçmem gerekiyor. Okulda hiç ölçmemiştim ve çok fazla bi fikrim yok açıkçası. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz :( Bu tayini nerden bulabilirim acaba :(
 2. Anyon Aktif Madde (deterjan)

  Merhaba Arkadaşlar; Cam eşya üreten bir firmamızın atıksuyunda Anyon aktif madde bulunmaktadır. Deterjanlarından dolayı oluşmakta olup biyolojik olarak parçalanmamakta, Sizce bu tarzda bir atıksu için nasıl bir yöntem izlemek gerekir, yada bu tarz atıksu konusunda bilgisi olan varmıdır?
 3. Yüzey Aktif Madde

  Yüzey aktif madde tayininde oluşturulan kalibrasyon grafiği orjinden mi başlıyor??Bilgisi olan varmı?
 4. Askıda katı madde tayini

  Merhaba Arkadaşlar, Atıksuda portatif askıda katı madde ölçer kullanan arkadaş varmı içimizde? Bu cihazların verimliliği konusunda tecrübelerinden faydalanmak isterim.
 5. Yüzey aktif madde

  merhaba arkadaşlar. yüzey aktif madde analizi hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi? analizi bir türlü oturtamadım. değerler sürekli oynuyor. tekrarlanabilirlik sürekli farklı çıkıyor. Analizin yapılışında yardımcı olabilirseniz sevinirim.