Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yüzeysel sulara deşarj izni

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Enise A. tarafından paylaşıldı.

1. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

Arkadaşlar bir sorum olacaktı bir araştırma yapıyorum sizde yardımcı olursanız sevinirim...

Yüzeysel sulara deşarj izni yapabilmek için toplam azot değeri ne olmalıdır??

acil yardımlarınızı bekliyorummm

2. Serap Töre Çelik

Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

Merhaba,

Deşarj izni için öncelikle deşarj yapacağınız suyun ne tür bir işletmeden kaynaklandığını belirtmeniz gerekli. Mesela Gıda üretimi yapan bir firma, bunun alt kategorisi olarak da makarna üretimi gibi. Bu gibi kısıtlamalardan sonra SKKY de ilgili işletmenin deşarj kriterlerini görebilirsiniz.

3. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

çok tşk ederim Serap Hanım ...

4. Serap Töre Çelik

5. Nuri Kartal

Nuri Kartal CMNet Üyesi

Serap hanim desarj yapilacak suyun da kalitesi onemli degil mi? Yani hangi kalitede ki bir yuzeysel suya birakacak

6. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

Deşarj yapacağınız yer sulama suyu veya içme suyu amacıyla kullanılan bir yerse DSİ görüşü de gerekecektir.

7. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

Teşekkürler.

8. Serap Töre Çelik

Kesinlikle önemli ama ben çevreci 63 yüzeysel su dediğinde sulama suyu veya içme suyu kriterinde bir yer olabileceğini hiç düşünmemiştim :) haklısınız. Çünkü zaten DSİ izin vermiyor kanallarına arıtılmış su bağlantısı yapılmasına, hele de endüstriyel atıksu arıtması ise.

Arıtılmış su evsel atıksu mu, yoksa endüstriyel mi bilemiyorum ama endüstriyel ise DSİ muhtemelen izin vermeycektir.

İyi Çalışmalar,

Nuri Kartal bunu beğendi.
Yüzeysel sulara deşarj izni konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deşarj İzni / Derin Deniz Deşarjı İzni

Bu ikisi arasındaki net farkı iyi bilen birilerinin yorumuna ihtiyacım var. Elimde bir tesis var. Bu tesisin 1999 da kurulmuş bir arıtma tesisi var. Bu tesis için şimdi izin almam gerekiyor ancak elde bir proje vb bir şey yok. Arıtma tesisi atıksuyunu denize deşarj ediyor, 300 - 400 m kadar ileriden. Ancak olayın karıştığı konu şu: Öncelikle alınacak izin deşarj izni mi dersiniz, derin...
  2. Deşarj izni ve çevre izni

Arkadaşlar bir yerde çelişkiye düştüm. Bir tesisimde arıtma tesisi var ve deşarj kalite kontrol ruhsatı mevcut. 2014'e kadar da süresi var. Buna göre bu tesise gfb alındıktan sonra ilgili çevre iznine başvurmam gerekiyor mu yoksa deşarj izni süresinin bitmesini beklemem gerekir mi?. Benim bildiğim bu izinler nisan 2012 ye kadar geçerliler. Yani çevre iznine başvurmam gerekiyor. Burada...
  3. Desarj izni

Tesisimizde küçük bir çöktürme havuzu var. Devir daim olarak kullanılıyoruz suyu. Fakat uygunluk yazısı için geldiklerinde çöktürme havuzumuza proje onayı istediler. Bunun dışında çıkan atıksularımız için osbye bağlı olduğumuzdan, oradan kanal bağlantı belgesi ve kalite kontrol izin belgesini aldık zaten. Şimdi ben sırf o çöktürme havuzu için sistemde atıksu dasarj iznini de seçmek zorunda mı...
  4. Deşarj İzni

Merhabalar.. Tesisimde kesikli çalışan bir arıtma tesisi var. Periyodik numunelerimi 2 saatlik kompozit şeklinde aldırıyorum. Çevre izin lisans aşamasında bakanlık bunların analizlerini istiyor. Kesikli arıtma olması çevre il ile 3 numune alımı gerektiriyomuş sanırım bu konuyu biraz bana açarmısınız. Tablo 19 dan ölçüp yaptırdığım için girşi çıkış çamur bundan 3 tane oluca baya pahalı oldu :)