Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zımpara atıkları

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Selma Akdoğan tarafından paylaşıldı.

1. Selma Akdoğan

Selma Akdoğan CMNet Üyesi

şerit zımparaları hangi sınıfta değerlendirebiliriz yorumlayabilir misiniz arkadaşlar.Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik ile tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini inceledim.Benzer bir şeye rastlayamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

2. hanvey1105

hanvey1105 CMNet Üyesi

ne tür bir işlem detaylandırır mısınız? atık kodunu belirlemede proses ayrıntısı önemlidir çünkü

3. Selma Akdoğan

demirden yapılan malzemeler boyama işlemi öncesinde zımpara makinesinde düzleştiriliyor. Zımpara ile kaynak parçaları ,pürüzler vb. giderilmiş oluyor.Makinedeki şeritler de belli aralıklar değiştiriliyor.Şerit zımpara yerine bant zımpara da diyebiliriz.

4. esrasanli

esrasanli CMNet Üyesi

merhabalar, şerit zımpara ve bant zımparayla ilgili bir sınıflandırma ben de bulamadım. nasıl sınıflandırılır ayrıca bu atıkları verdiğiniz firmalar var mı?

5. mevlut_d

mevlut_d CMNet Üyesi

bence zımparanın ana maddesı nedir diyerek bir çözüm yoluna gidilebilir.yani zımpara neyden elde ediliyor?

6. Selma Akdoğan

kağıt veya sıkı dokunmuş bez üzerine reçine ile aşındırıcı malzeme yapıştırılıyor.Uzun şeritler halindeki zımpara bantları makineye takılarak kullanılıyor.Aşındırıcı malzeme olarak alüminyum oksit,zirkonyum oksit veya silisyum karbür kullanılıyor.

7. esrasanli

esrasanli CMNet Üyesi

12 01 20/21 kodu adı altında kullanılmış zımparaların bertarafı için bir firmadan teklif aldım. İzaydaş bertaraf yeri.
    '12 01 20 Tehlikeli maddeler içeren öğütme parçaları ve öğütme maddeleri.' şeklinde tanımlı. Bana bu atık kodunda olmazmış gibi geldi. '12 01 99 Başka bir şekilde tanımlanmamış atıklar' adı altında kodlanabilir mi ne dersiniz?

8. Selma Akdoğan

Öğütme maddeleri daha çok partikül halinde olanları kapsıyor gibi.12 01 99 daha uygun bence.

9. Asım Erdoğan

Asım Erdoğan CMNet Üyesi

Merhaba,

Biz bahsettiğiniz zımpara atılarını 12 01 99 kodu ile tesisimize kabul edebiliyoruz,

İyi Çalışmalar.

10. Oğuz Dedehayır

Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

Konu içerisinde hiç geçmediği için atık kodu 99'la bittiğinden dolayı bakanlıktan atık kodunun uygunluğuna dair görüş yazısını almanız gerektiğini hatırlatmak isterim...

Çok uzakta olsa konuya farklı bir bakış getirmek de gerekirse bu zımpara atıklarını bir ürün olarak düşünüp artık kullanılmadığı için standart dışı gruplar ve kullanılmamış ürünler olarakta değerlendirilebilir.

Saygılarımla

Oğuz DEDEHAYIR

11. Behsat Tugrul

Behsat Tugrul CMNet Üyesi

bu zımpara kağıtlarıyla benimde başım dertte atık kodunu bulan varmı acaba

12. İsmet Arslan

İsmet Arslan CMNet Üyesi

13. Serkan Kala

Serkan Kala CMNet Üyesi

kırık, hatalı üretim olan zımpara taşları nasıl değerlendirilebilir, bu taşların erime sıcaklığı çok yüksek olduğu için geri kazanılmıyor. bu zımpara taşları tehlikeli atık mıdır yoksa tehlikesiz atık mıdır? zımpara taşları ile ilgili konu açmayı düşünüyordum bende böyle bir konuya görünce yazmak istedim.

14. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Arkadaşlar bu konuyla ilgili güncel bilgisi olan var mı?

Zımpara kağıdı atıkları ve zımparalama işlemi sonucu çıkan zımpara tozunun bertarafını nasıl sağlayabiliriz? Zımpara tozunu hurdacılar almıyor...

15. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Arkadaşlar bilgisi olan yok mu? Zımpara tozlarını ne yapıyorsunuz?

16. Başak Döktür

Başak Döktür CMNet Üyesi

Arkadaşlarda benimde elimde fazla miktarda zımpara bandı mevcut,atık kodu ve verebileceğim bir firma paylaşırsanız çok sevinirim.

17. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,
    Bahsedilen atığınız yukarıda belirtilen nitelikte ise "16 03 03: Tehlikeli Maddeler İçeren Anorganik Atıklar" atık kodu ile bertaraf edilebilir. Bu atığı alabilen lisanslı firmalara da Bakanlık sayfasından ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Zımpara atıkları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikeleri Belirle Zımpara tezgahında çalışma

Aşağıdaki fotoğraflarda tehlike kaynakları ve bu tehlikelere istinaden ortaya çıkabilecek risklerin tahmin edilerek bulunması amaçlanmıştır. Tehlikeli olabilecek bazı hususlar herbir resim için o resmin altında belirtilmiştir. 15. Zımpara tezgahında çalışma Bir işçi küçük parçaları bir pense vasıtasıyla zımparalamaktadır. Tehlikeli Olabilecek Hususlar 1. İşlem destek noktası-iş dayama...
  2. Cam atıkları hkk.

Arkadaşlar mrb, Elimde MERCK firmasına ait kırılmış camlar var. Bu atıkları nereye gönderebilirim? Teşekkürler.
  3. Zımpara bantlarının bertarafı

Arkadaşlar,fabrikamızda atık olarak zımpara bantı çıkıyor, miktarı da oldukça fazla.Bunların bertarafı için ne yapmam gerekli yardımcı olur musunuz?
  4. Cam atıkları hkk.

Arkadaşlar mrb, Tesisteki Pencerelerden ve Kapılardan çıkan kırık camları ( kontamine olmamış ) nasıl değerlendir meliyiz ?
  5. Cd atıkları

Merhabalar Arkadaşlar; CD atıkları hangi kategoride değerlendirilmektedir? Hastanede biriken CD atıkları ile ilgili olarak ne yapmamı tavsiye edersiniz? Daha önce CD atıkları problemiyle karşılaşanlarınız bana yardımcı olursa çok sevinirim.