Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4- nitrofenol'ün anaerobik hareketli yatak reaktör (ahyr)ve anaerobik perdeli reaktör

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

Özlem S. KUŞÇU, Delya SPONZA
    Dokuz EylülÜniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Buca-İZMİR
    E-Posta: ozlem.selcuk@deu.edu.tr

ÖZET:
    Bu çalışmada, laboratuvar ölçekli kurulan anaerobik hareketli yatak reaktör (AHYR) ve anaerobik perdeli reaktör (APR), sürekli beslemede co-substrat olarak glukoz kullanılarak 4-Nitrofenol’ün arıtılabilirliğini araştırmak için kullanılmıştır. Önce AHYR ve APR reaktörler yatışkın hal koşullarında 4-NF içermeyen sentetik atıksu ile işletilmiştir. Start-up işletimden sonra, APR ve AHYR’de KOİ ve 4-NF uzaklaştırma verimleri ve gaz üretimleri üzerine artan 4-NF (10,15,20,25,35 ve 40 mg/l) konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir Her iki reaktörde de KOİ ve 4-NF arıtım verimi AHYR için 0.96 g/m3.gün 4-NF yükleme hızı haricinde tüm yükleme hızlarında % 90’nın üzerinde bulunmuştur. Her iki reaktörde, metan üretim hızı ve metan yüzdesi, maksimum 3.85 g/m3 gün yükleme hızında ortalama 1100 ml /gün ve % 54 dür. Çalışmada her iki reaktörde anaerobik şartlar altında 4-NF’nin 4-AF’e ayrıştığı bulunmuştur.

Anahtar Kelimeler: Anaerobik Arıtım, AHYR, APR, 4-Nitrofenol

DOWNLOAD

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...