• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

A^2O prosesi

Arzu Cürebal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Bartın Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi
Merhaba arkadaşlar atıksu arıtma tesisi projelendirilmesi yapıyorum ödev olarak . yapacagım proses A2O prosesi olacak bu prosesin hesap kısmıyla ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevirinim.

İzzet ÖZTÜRK 'ün Atıksu Arıtım Esasları ders kitabında bulabilirsin ben bir kısmını yazdım buraya ama belki daha detayı lazım olur diye de bölümü ekledim umarım size yardımı olur. Daha fazla bilgi ve döküman için iletişim kurabilirsiniz

A/O prosesi, atıksulardan karbon ve fosfor gideriminde kullanılır. Askıda büyüyen tek sistem olup havalı ve havasız bölümler bir tankta oluşturulmuştur. Havalı bölümde gerekli kalma zamanı oluşturulduğunda nitrifikasyon için uygun şartlar sağlanmış olur. Sistemde çöken
çamur geri döndürülerek giriş atıksuyu ile karıştırılır. Havasız şartlardaki bölümde, geri dönen çamurda tutunmuş fosfor ortama geri verilir. Bu safhada BOI arıtımı olur. Ortama verilen fosfor, havalı şartlarda tekrar mikroorganizma tarafından tutulur. Böylece atıksudaki fosfor
konsantrasyonu azalmış olur. Fosfor arıtma verimi, atıksuyuda BOI’nin P oranına bağlıdır. Bu oran 10/1’i aştığında çıkış suyundaki fosfor konsantrasyonu 1mg/l veya daha altına düşer. BOI/P oranının 10/1’den daha küçük olması durumunda metal tuzları ile fosfor ilave giderimi
yapılır.

upload_2015-7-23_23-0-31.pngupload_2015-7-23_23-0-31.pngupload_2015-7-23_23-0-31.png

A2/O prosesi, A/O prosesinin bir modifikasyonu olup, denitrifikasyon için anoksik bölüm de içermektedir. Anoksik bölümde kalma zamanı yaklaşık olarak bir saattir. Anoksik bölümde çözünmüş oksijen düşüktür, ancak nitrit ve nitrat formundaki kimyasal bağlı oksijen havalı
bölümden geri devirle sisteme verilmektedir. Çıkışta filtrasyon olmaksızın, 2 mg/l’den daha az fosfor konsantrasyonu olabilmektedir. Çıkış suyunun filtrasyonu ile fosfor konsantrasyonu 1.5mg/l’den daha düşük olabilir.

Ekli dosyalar

• bolum06.pdf
    769.6 KB · Görüntüleme: 606
Yardımcı olmaya çalışayım ?

Çalıştığımız tesis A2O proses ile işletilmesi yapılıyor..

ya yardımcı olursanız cok sevınırım ıletısıme nasıl gecebılırız acaba

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi de A2O prosesi ile işlemekte. Fakat tasarım konusunda bi fikrim yok internetten Türk veya yabancı kaynak bulabilirsin sanırım

merhabalar 190.000 nüfusa sahip bir turizm bölgesinde 078 m3/sa debideki atıksu tesisi için a2o prosesi tasarladım . biyolojik arıtım kısmının enerji maliyeti ne olur kaba taslak bir bilgi verebilir misiniz ?

Herkese merhabalar,

A2O prosesi işletme kısmıdır. Siz yine tasarımızı ATV-131E yada metcalf&Eddy göre yaparsınız. Havuz hacimlerinizi hesaplarsınız. Daha sonra çıkan havalandırma havuzu hacmi A2O prosesteki gibi tasarım hesaplarınıza bağlı kalarak yapabilirsiniz. A2O prosesini tek bir havuzdada yapabilir yada 2 havuzdada yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Arıtmacıların sık kullandığı yarış parkuru geometrisi olarak bilinen ve proses adı olarak simültane nitrfikasyon-denitrifikasyon prosesi A2O-Berdanpho-Johanesburg proseslerinin tek bir havuzda yapılmasıdır. Tek havuzda yapılması iç sürkilasyonun daha verimli ve pompaya gerek duymadan yapılmasını sağlar.

22355

Bence kendiniz izzet hocanın kitabından ve ATV standardlarından faydalanın çok daha başarılı ve öğretici olur