Aerobik arıtmadan anaerobik arıtmaya geçiş

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2010
Mesajlar
427
Beğeniler
117
Şehir
Denizli
#1
Mevcut olan bir uzun havalandırmalı aktif çamur prensibine göre çalışan biyolojik tesis,anaerobik yapılırsa ne olur?Mantıklımıdır?Tabii bunlardan önce kirlilik yükünün bilinmesi gerekiyor,nasıl hesaplayabilirim?Kirlilik yükünün 3000 gibi bir değerde olması gerektiğini ancak bu şekilde verim alınabileceğini duymuştum.Hesaplamalarla ilgili nasıl bir yol izleyeceğim yardımcı olursanız sevinirim.
 

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
27 Nisan 2009
Mesajlar
466
Beğeniler
52
Şehir
Ataşehir, İstanbul
#2
Atık sularda çok bir bilgimyok fakat uzun havalandırmalı aktif çamur dediğimiz oksidasyon havuzu ise yani havalı ve anoksik bölümden oluşmuş perdeli yapıysa anearobikten daha verimli çalışır diye düşünüyorum. hem atıksu denitrifikasyona uğrar içeriğindeki nütrient olan maddelerden N da giderilmiş olur. anaerobik havasız arıtmada konsantre atık kullanılmalıdır ( organik madde içeriğinin yüksek olması ) . çünkü çamur miktarı zaten az çıkıyor.bu da seyreltik atık su olsuğunda alkanite eksikliğine neden olur. bu sistemlerden biyogaz eldesi yapıcaksanız da mantıklı olur bence.hem ,işletmeye alma süreleri daha uzun diye biliyorum aynı zamamda nitrifikasyon da gerçekleşmiyor. yardımcı olabilmişimdir umarım. :confused:
 

Ufuk Habib Gözler

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
30 Eylül 2009
Mesajlar
19
Beğeniler
2
#3
öncelikle aerobik sistemlerin en büyük sıkıntısı işletme maliyetidir. Firmalardan aldığım bilgilere göre bu nedenle son zamanlarda anaerobik sistemler daha çok tercih edilmeye başlamıştır. çünkü anaerobik sistemde ürettiğiniz gaz vasıtasıyla kendini 2 yılda amorti ediyormuş. şuan mevcut aerobik sitemi anaerobik sisteme geçirmek istiyoruz. bu konuda sona yaklaşmış durumdayız. bu konuda akmnin düşük koi ve boi değerlerinin yüksek olmasının ve Kalsiyum ve Sülfat miktarlarının belirli oranlarda olmasının gerekliliği tarafımıza bildirilmiştir. Anaerobik arıtma konusunda fazla bilgim olmasa da firmaların bize aktarmış olduğu bilgileri belirttim size. tabi firmalarla irtibata geçerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. iyi çalışmalar
 

mehmet_3501

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
28 Mart 2012
Mesajlar
80
Beğeniler
22
Şehir
diyarbakır
#4
tesisi tekrardan inşa etmek gibi bişey olur :)
 

Canan Mete

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
11 Mart 2009
Mesajlar
95
Beğeniler
9
Şehir
İstanbul
#5
Anaerobik tesislerin işletme maliyetlerinin düşük olması tamamen kurulan tesise bağlıdır. atıksu kurulacak tesis prosesinin türüne göre belirli sıcaklıklara getirilmelidir. Eğer fabrikanızdan buhar oluşuyor ise tesisin anaerobik olması çok avantajlı olur.

Ayrıca ufuk arkadaşımızın belittiği gibi AKM değerinin düşük olmasına gerek yoktur. Aerobik arıtmada olduğu gibi anaerobik arıtmanında çeşitleri vardır. Önemli olan atıksu karakteri için uygun olanaı seçmek. Ayrıca bence kirlilik değerleri aerobik tesisi kaldırmayacak kadar kirli atıksuların anaerobik tesislerde arıtılması daha uygundur.

Türkiyede anaerobik tesisler konusunda gerçekten tecrübe sahibi birkaç firma olduğundan onlarla irtibata geçmenizi öneririm. Kulaktan dolma bilgilerle tasarlanabilecek tesisler değiller malesef ;)
 

M. Taner KASARCI

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Ekim 2011
Mesajlar
10
Beğeniler
2
#6
Bence 3000'lerde bir kirlilik yükü Anaerobik bir arıtma inşası için çok gereksiz. 20.000 - 40.000'lerde bir KOİ değeri olmadığı sürece bence anaerobik arıtma inşa etmek gereksiz. Neden mi? Düşük kirlilik yükünde ortaya çıkaracağınız gaz miktarı zaten çok az olacaktır. Bu nedenle sistemin kendisini amorti etmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. En fazla ufak bir kazanda kullanırsınız metan gazını ama o kullanım içinde yapılması gereken özel kazan ve borulama masrafları bile gereksiz bir hal alır. Ayrıca anaerobik arıtmanın işletme maliyeti düşük olabilir ancak 6-8 ay gibi bir sürede tam randımanlı çalışmaya başlar ve başında her şeye hakim bir teknik elemanın, her daim hazır bulunması ve ortaya çıkabilecek sorunlara müdahale edebilmesi gerekir. İşletme maliyeti fazla olmasına rağmen ben, kirlilik yükü bahsettiğiniz gibi 3000'lerde olan sistemler için aerobik+kimyasal arıtmayı daha sağlıklı buluyorum.
 

Canan Mete

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
11 Mart 2009
Mesajlar
95
Beğeniler
9
Şehir
İstanbul
#7
3000 mg/lt COD atıksu hangi endüstriye ait bilmiyorum ancak biyolojik olarak parçalanmayan içerikte su ihtiva etmiyor ise %80 verimlerde çalıştırılabilir buda deşarjın 600mg/lt COD ye sahip olması demek.

Suyun sadece COD değerine bakarakta karar verilecek bir konu değildir. Dediğim gibi bir parçaya değil bütüne bakmak gerek.
 

Yalçın Nacaroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
31 Aralık 2009
Mesajlar
6
Beğeniler
2
Şehir
K.Maraş
#8
3000 mg/lt COD değeri tam anaerobik proses için yeterli değildir ancak anaerobik + aerobik olarak çalıştırıacak bir sistemde verim alınabilir. Tabiki mevcut alt yapınız müsaitse. Tabi burada önemli olan deşarj kriterlerini sağmanızıdr sadece COd üzerinden başarılı olunabilir ama oluşacak biyolojik ve kimyasal tepkimelerden sonra farklı son ürünler oluşabilir. Örneğin Sülfat çok yoğunsa anaerobik ortamdan sonra sülfit ve sülfüre dönüşüm olacaktır. Deşarj kriterlerinizde bu parametreler varsa enerji tasarrufu yapayım derken bu kez 2. aşamada oksidasyon için yüksek oksijen vermeniz ve enerji giderinizi artıracaktır. Ama özellikle renkli bir atıksuyunuz varsa ve çok iyi anaerobik şartlarda stabilizasyon sağlanırsa renk giderimi sağlanabiliyor ancak dediğim gibi son ürün olarak daha sıkıntılı ve zor işeltilen bir sistemede dönebilir çok iyi etütü yapılması gerekmektedir. Diğer yandan en büyük problem koku problemidir ve çevrenizdeki tüm yaşanlar bundan etkilenecekler ve rahatsız olacaklardır.
Bu sistemlerle ilgili olarak türkiyede yürütülen çalışmalar vardır özellikle kağıt endüstrisinde yaygındır ancak teksitil endüstrisi için yetersiz organik madde konsantrasyonundan dolayı tercih edilmemekte ve anaerobik aktif çamur sistemi tam olarak oluşturulamamaktadır. Karar sizin anaerobik+aerobik sistem işletebilirm diyorsanız ve altyapınız müsaitse deşarj parametrelerindede problem yaşamam dereniz dönüştürebilirsiniz.Aksi takdirde çok sıkıntılı olacaktır.
Kolay gelsin
 

Yukarı Alt