• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Akdeniz kızıl toprağı kullanılarak atıksudan fosfat adsorpsiyonu

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Nilgün BALKAYA
İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,
34320 Avcılar - İSTANBUL

Akdeniz Kızıl Toprağı Kullanılarak Atıksudan Fosfat Adsorpsiyonu

Bu çalışmada, Akdeniz Kızıl Toprağı kullanılarak sentetik atıksudan fosfat adsorpsiyonu araştırılmışyır. Kesikli sistemde gerçekleştirilen adsorpsiyon çalışmalarında, kullanılan toprak miktarının fosfat giderimine etkisi tartışılmıştır. Toprağın fosfat adsorpsiyon karakteristiğinin belirlenmesinde Langmuir adsorpsiyon izotermi uygulanmıştır. Langmuir adsorpsiyon denkleminin doğrusallaştırılmış iekli kullanılarak, maksimum adsorpsiyon kapasitesi (a) ve adsorpsiyon enerjisi (b) ile ilgili Langmuir sabitleri sırasıyla 0,739
mg/g and 0,170 l/mg olarak hesaplamıştır.


Makalenin tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Tamamı 6 sf
 

Ekli dosyalar

  • atıksudan fosfat adsorbsiyonu.pdf
    81.6 KB · Görüntüleme: 75
Üst