• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aktif çamur sürecinin tasarımı

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Aralık 2008
Şehir
Manisa
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN TASARIMI
Prof.Dr.Hikmet TOPRAK
Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü


BİYOLOJİK ARITMA

BİYOLOJİK ARITIM GEREKSİNİMİ

Atıksu Arıtımı

Arıtılmış su bir üründür. Bu ürün ya fiziksel-kimyasal ya da biyolojik arıtım sonucu oluşur. Bu iki yöntemin arasındaki fark, belirli oranda organik madde giderme yetenekleridir. Fiziksel-kimyasal süreç, adsorblanamayan organik maddeleri giderememesinden dolayı daha düşük arıtma verimine sahiptir. Biyolojik süreç ise, biyolojik olarak ayrışamayan organik maddelerin varlığında düşük verime sahiptir. Gerçekte, her iki sürecin de kendine özgü kullanım amaçları vardır. Birim işlemler ve giderim mekanizmaları Tablo 1'de sunulmuştur. Bunların kullanımı, arıtılması istenen kirleticiler tarafından belirlenir. Tüm atıkların giderilme esası benzer ise arıtma işlemi de o kadar basittir. Atıksu özellikleri bilinse bile, bileşenlerin değişimleri süreci karmaşık hale getirir.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Toplam 81 sf.
 

Ekli dosyalar

  • Aktif Çamur Sürecinin Tasarımı.pdf
    579.1 KB · Görüntüleme: 313
Üst