Ambalaj atığı alım sözleşmesi

Duygu Erit

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2010
Mesajlar
23
Beğeniler
0
#1
selamlart elinde ambalaj atığı alım sözleşmesi olan varsa paylaşabilirmi?
 

Serdar Çetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
28 Eylül 2010
Mesajlar
36
Beğeniler
7
#2
Merhabalar
Böyle bir sözleşme varmı? Gerekliligi konusunda pek gerekli olmadıgnı düşünüyorum ancak geçenlerde banada böyle bir sözleşme talebi geldi :S
Eger elinde örnek olan varsa paylaşırsa sevinirim
 

Aslı Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
22 Ekim 2010
Mesajlar
50
Beğeniler
5
#4
ambalaj atıkları hakkında çok bilgim yok bu konu hakkında birşeyler sormak istıyorum.Ambalaj atığı ureten bir firma ambalaj atıklarını bağlı olunan belediye ye ücretsiz vermek zorunda mıdır?yoksa lisanslı bir şirkete para ile satamazmı?
 

Pınar Esin

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
1 Nisan 2009
Mesajlar
90
Beğeniler
7
#5
Para karşılığı satabilirsiniz.
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
25 Ekim 2009
Mesajlar
778
Beğeniler
666
#6
yönetmelikte para ile satılamaz diyor.
 

Tuğba Coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Mart 2009
Mesajlar
402
Beğeniler
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
#7
Eğer ürettiğiniz ambalaj atığı tonajlı yani çok fazla ise bulunduğunuz ilçe belediyesinin çalıştığı lisanslı tat firmasına bedelli verebilirsiniz, ilgili yönetmelik henüz değişmedi,sonrasında büyük ihtimalle istediğiniz firmaya satabilme şansınız doğabilir.
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
25 Ekim 2009
Mesajlar
778
Beğeniler
666
#8
Resmi Gazete Tarihi: 24.06.2007 Resmi Gazete Sayısı: 26562

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
sayfa 3 - genel ilkeler madde 5 d bendi diyorki;
d) Ambalaj atığı üreticileri; ilgili oldukları belediyeler tarafından hazırlanarak Bakanlığa sunulan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda belirlenen toplama sistemine uygun olarak biriktirmek ve bedelsiz olarak belediyenin sistemine vermekle yükümlüdürler.
 

Metin Koci

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
8 Şubat 2010
Mesajlar
50
Beğeniler
0
#9
Şuan itibariyle tüm piyasaya sürenler ambalaj atıklarını ilgili belediyenin sistemine ücretsiz olarak vermek zorundadır.Yönetmeliğe göre tüm fabrika,işletmeler,satış noktaları... ambalaj atıklarını bedelsiz olarak verirler.Kimse aksini idda edemez,Para ile satması yasaktır ve bakanlığın ceza yetkisi vardır.Yazmayabilir ama bu ceza yazmayacağı anlamına gelmez. ambalaj atığının tonajı faketmez,tek cins yada karışık olmasıda farketmez,malzeme ambalaj atığı ise belediye alır.Bunun içinde tat ları kullanır.
 

Hunlu

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
7 Ocak 2010
Mesajlar
818
Beğeniler
305
Şehir
Antalya
#10
Özetle şu ki, yönetmelikte ücretsiz verilmelidir deniyor. Ancak atık üreticisi bunu paraya dönüştürmenin yolunu arıyor. Uygulamada çeşitlilik ortaya çıkıyor böylece.
 

Fatih Bel

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Şubat 2010
Mesajlar
34
Beğeniler
2
#11
Fabrika içinde oluşan atıklar haricindekileri, bağlı bulunduğunuz belediyenin Ambalaj Atıkları Yönetim Planı onaylı ise anlaşmalı LF sine ücretsiz vermekle yükümlüsünüz. zaten bunu resmi yazı ile firmaya iletir.
 

Mert Selçuk

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
31 Mart 2011
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#12
ambalaj atığının tonajı faketmez,tek cins yada karışık olmasıda farketmez,malzeme ambalaj atığı ise belediye alır.bunun içinde tat ları kullanır.
aynen öle.....
 

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2010
Mesajlar
427
Beğeniler
116
Şehir
Denizli
#13
Konu açılmışken atık yağlar,atık aküler..v.b. için de mi yani bedelsiz olarak aynı şey geçerli?Mesela yönetmelikte akülerin eskisinin getirilip yenisi ile değiştirilip depozitosunun düşüldüğünden bahseder.Peki biz aküleri geçici olarak depoluyorsak geri kazanımını sağlarken satış yapamaz mıyız?
 

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
25 Kasım 2009
Mesajlar
786
Beğeniler
488
Şehir
İstanbul
#14
Merhabalar
Böyle bir sözleşme varmı? Gerekliligi konusunda pek gerekli olmadıgnı düşünüyorum ancak geçenlerde banada böyle bir sözleşme talebi geldi :S
Eger elinde örnek olan varsa paylaşırsa sevinirim
ambalaj alımı konusunda sözleşme mecburiyeti yok taraflar kendi aralarında uygulamada problem olmaması için sözleşme yapabilirler.

Bunun dışında belgelendirme için çalışılıyorsa, piyasaya süren-tat-tat'ın çalışma yaptığı belediye arasında 3 lü sözleşme yapılması zorunlu.
 

Fatih Közen

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Haziran 2011
Mesajlar
106
Beğeniler
33
#15
yeni yönetmelikle ortaya çıkması düşünülen serbest piyasa olayı sanırım bakanlığın isim değişikliğinden sonraya kaldı.. bi de bu konu başlığında söylemem gereken şey ambalaj üretimi ile ambalaj atığı üretimi aynı değildir...mesela bir kutu toplu iğne satan bi yer ambalaj atığı sürer piyasaya ama o kutuyu yapan firma atık üretmez yani bakanlığa bildirimi gerekmez ve kutuyu yaparken açığa çıkan hurda kağıdı istediği bir firmaya satabilir...ama toplu iğneci adam belediye ile anlaşmalı tat ile anlaşmak zorundadır..yeni yönetmelikle değişeceği ümit ediliyor...
 

Aykut Gökçay

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
4 Nisan 2011
Mesajlar
295
Beğeniler
14
Şehir
Bursa
#16
İşletmede çıkan ambalaj atıklarınımı bedelsiz vereceğiz yoksa piyasaya sürüp toplattığımız atıklarımı? Burada bir karışıklık var!

Benim bildiğim işletmeden çıkan ambalaj atıklarını en iyi parayı verene verebilirim.
 

Fecriati

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
1 Mart 2011
Mesajlar
121
Beğeniler
31
#17
Yönetmelik çıktıktan sonra büyük firmalar atık da olsa mülkiyet hakkı oldukları için bedelsiz verilmesi hususunda Danıştay'a itiraz etmişlerdi ve Aralık 2007'de Danıştay bedelsiz verilmesiyle ilgili yürütmeyi durdurmuştu. Bakanlık "bu yönetmeliğin iptali anlamına gelmiyor" diye işletmeleri uyardı ve işletmeler para karşılığında vermeye başladı. Sonra Nisan 2008'de "kirleten öder" prensibi nedeniyle mülkiyet hakkına bir müdahale sayılmayacağı için durdurma kararını kaldırdı ve bedelsiz verilmesi konusu tekrar geçerli oldu. Ancak ortada büyük bir ekonomik potansiyel var resmen adamlara bedava hammadde vermiş oluyorsunuz ve dünün hurdacıları bugün Q7'lerle geziyor. Ürünü ambalajıyla satın alan firma kullanamadığı ambalajı değerlendiremiyor. Böyle bir vaziyette işletmeci de parayla satma alışkanlığından vazgeçmek istemiyor. Üstelik şimdiki yönetmelikte oluşan ambalaj atıklarını bağlı bulunduğumuz belediyeyle sözleşme yapan firmalara vermek durumundayız. Burada siyasi işler araya giriyor neyse bu konuyu uzatmayayım. Yeni yönetmelik taslağına baktım bedelsiz verilmesiyle ilgili bir zorunluluk koyulmamış sanırım yanılıyor muyum? Bir de çevre lisansı olan herhangi bir firmaya verilebilir denmiş bu da gayet iyi oldu en azından çalıştığımız firma yararını da gözeterek ambalaj atıklarının geri kazanılmasını sağlayabiliriz.

Konu açılmışken atık yağlar,atık aküler..v.b. için de mi yani bedelsiz olarak aynı şey geçerli?Mesela yönetmelikte akülerin eskisinin getirilip yenisi ile değiştirilip depozitosunun düşüldüğünden bahseder.Peki biz aküleri geçici olarak depoluyorsak geri kazanımını sağlarken satış yapamaz mıyız?
Bildiğim kadarıyla atık akü ve atık yağlar için lisanslı yerlere verilmesi koşuluyla bedelsiz verme şartı yok. Para alabiliyorsunuz. Ancak bunların dışındaki tehlikeli atıklar (ötl, kontamine ambalaj vb.) bedelsiz verilmek durumunda.
 

Aykut Gökçay

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
4 Nisan 2011
Mesajlar
295
Beğeniler
14
Şehir
Bursa
#18
Yani bu durumda işletmede oluşan ambalaj atıklarını para en iyi ücreti verene satabiliriz.
 

Tunalper

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
2 Haziran 2011
Mesajlar
51
Beğeniler
4
Şehir
İstanbul
#19
Yani bu durumda işletmede oluşan ambalaj atıklarını para en iyi ücreti verene satabiliriz.
Hayır :rolleyes:

Siz bir ambalaj atığı üreticisi olarak işletmenizde oluşan ambalaj atıklarınızı bedelsiz halde belediyenin sistemine vermek zorundasınız.

Yönetmelik;

Md.4
c) Ambalaj atığı üreticisi: Ambalajlı ürünü kullanarak ambalaj atığının oluşumuna sebep olan tüketiciler, nihai kullanıcılar, satış noktaları ve benzeri gerçek veya tüzel kişiyi,

Md.5
d) Ambalaj atığı üreticileri; ilgili oldukları belediyeler tarafından hazırlanarak Bakanlığa sunulan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda belirlenen toplama sistemine uygun olarak biriktirmek ve bedelsiz olarak belediyenin sistemine vermekle yükümlüdürler.
 

Fatih Közen

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Haziran 2011
Mesajlar
106
Beğeniler
33
#20
yeni yönetmelik taslağına göre serbest bölge olacak .. isteyen firma istediği tat firması ile anlaşabilecek.. ama bu da bakanlığın isim değişikliğinden sonraya kalır gibime geliyor
 

Yukarı