• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Ambalaj atığı yönetmeliği

merhabalar
ambalaj atıkları toplama ayırma tesisisimiz geçici çalışma izni aldı ve bildirimler yapmamız gerekli her ay çevrerman.gov a ve bu bildirimlerin kaşeli ve imzalı çıktısını her ay il çevre müdürlüğüne yollamak zorundayız benim sormak istediğim bu dosyanın içine başka bir şey daha koymamız gerekli mi ve diyelim ki ocak ayının bildirimleri şubatın 15 ine kadar girilebiliyor bu çıktılarda ayın kaçına kadar müdürlüğe gönderilmeli ? şimdiden teşekkürler

dosya ile ilgili net bilgim yok ama bildiğim kadarıyla ınternet bıldırımlerını müdürlük herhangi bir karısıklık olmasın diye her ay düzenli giriş yapılsın istiyor.yani sen listeleri doldurdugun zaman herseyden emın oldugunda ıstedııgnde gönder butonuna basabılırsın arkadsım:)

her firmanın kendine has fatura kapatma tarihi vardır. buda genelde takip edilen ayın sonlarına doğru olur. sizin yapmanız gereken bildirimlerinizi fatura kapatma tarihinden sonra fatura bilgileri ile giriş yapmanızdır. Bu bildirimlerde tesise giriş ve çıkış faturaları gider pusulaları ve belediyece onaylanmış kaynağında ayrı toplama makbuzlarıdır. bildirimleri sisteme eksiksiz ve doğru olarak kaydettiğinizin kontrolünü yaptıktan sonra raporlar menüsünden firma durum raporu seçilerek EK 8 (tabi sadece TAT içinse ) satırının karşısındaki gönder butonuyla iletmeniz gerekmektedir. bu sayede ilgili çevre orman müdürlüğüne kaydınız iletilmektedir. daha sonra raporlar, firma durum raporu, Lisanslı firma (TAT) menüsünden EK8B ve EK8C'ye tıkladığınızda ilgili ayı seçmeniz gerekmektedir. Çıkan pencerede seçmiş olduğunuz ayın verileri karşınıza çıkacaktır ve sol üst köşede excel butonuna bastığınızda veriler excel ortamında karşınıza çıkacaktır. bu dökümü yazdırıp bir üst yazı ile çevre orman müdürlüüne göndermeniz gerekmektedir. Tabi her 4 ayda bir tesiste çevre mühendisinin çalıştığını belgeleyip ekte onuda sunmanız gerekmektedir. Son teslim tarihine gelince ilgili müdürlüğe fatura kapatma tarihinizi bildirdiğiniz takdirde bir sonraki ay teslim koşuluyla size uygun bir tarih verebilirler. Ayrıca götüreceğiniz çıktıda firma kodu ve ismi, verilerin sisteme kayıt tarihi, hangi aya ait olduğu otomatik olarak görünecektir. yani dökümanları tek tek kaşeleyip imzaşamaya gerek yoktur sadece üst yazıda firma bilgileri, kaşesi kullanılarak arzuhalinizi bildirebilirsiniz. Umarım faydalı olabilmişimdir. İyi Çalışmalar dileklerimle

ambalaj atıklarını toplama ve ayırma tesislerinde çevre mühendisi bulundrma zorunlulugu var.pekı bu tesislere çevre muhendısı dısında çevre gorevlisi alınması yada danısmanlık alınması gereklımıdır.?

WalkMan

CMNet Üyesi
Çevre görevlisi veya hizmet alımı her şekilde gerekiyor ancak bir ara bu yönetmelikle ilgili olarak yeni taslakta Çevre Mühendisi bulundurma zorunluluğunun kalktığından söz ediliyordu. Bu alanda çalışan arkadaşlarımız daha iyi bilgi vereceklerdir.

Tarık Can

Genel Yönetici
ambalaj atıklarını toplama ve ayırma tesislerinde çevre mühendisi bulundrma zorunlulugu var.pekı bu tesislere çevre muhendısı dısında çevre gorevlisi alınması yada danısmanlık alınması gereklımıdır.?
Bu soruyu şöyle açıklayabilirim;

Firma faaliyeti;

Resmi Gazete Tarihi: 29.04.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27214
ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK'te
EK-2 Listesinde;
8. Atık Yönetimi
8.1 Ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri dönüşüm tesisleri.*
kapsamına girmektedir.

Dolayısıyla ya 1 adet Çevre Görevlisi ya da Çevre Danışmanlık Firmalarından Danışmanlık hizmeti alması gerekmektedir. şayet bünyesindeki Çevre Mühendisi "Çevre Görevlisi Belgesi"ni alırsa, danısmanlık hizmeti almasına gerek kalmaz. Yani zorunlu bulundurması gereken Çevre Mühendisi ile "Çevre Görevlisi" zorunluluğunu çözebilir. Onun için o Çevre Mühendisi'nin bir an önce ÇGB 'ye başvurması ve alması gerekecektir. Şayet aldıysa sistemde o firmanın çevre görevlisi oldugunu gösterirse sorun kalmaz.

umarım açıklayıcı olmustur :)

yeterınce acıklayıcı oldunuz :) tesekkurler ancak ambalaj atıklarını toplama ,ayırma,geri dönüşüm ü ek-1 kapsamında olması gerekıyor.ben mı yanlıs hatırlıyorum

Tarık Can

Genel Yönetici
yeterınce acıklayıcı oldunuz :) tesekkurler ancak ambalaj atıklarını toplama ,ayırma,geri dönüşüm ü ek-1 kapsamında olması gerekıyor.ben mı yanlıs hatırlıyorum
EK-2 Kapsamında isterseniz eke koydugum yönetmeliğe bakabilirsiniz. Benim anladıgım kadarıyla tehlikeli atık geri dönüşümleri EK-1 yapmıslar, tehlikesiz ambalaj atıkları gibi mesela bunları EK-2 koymuslar.

Dosyalar

Aslı Hanım Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisleri, Çevre Denetim Yönetmeliği kapsamında Ek- 1 ( Çevreye Kirleticisi Yüksek Olan Faaliyet veya Tesisler) de yer almaktadır. değerlendirmenizi bu yönde yapmanızı tavsiye ederim. Ambalaj atıkları yönetmeliği kapsamında oluşturulan taslakta çevre mühendisi bulundurma zorunluluğu ibaresi bulunmuyor ancak bakanlık yetkilileri de bu konuda tam bilgi veremiyorlar. sonuçta taslak nihaileştiği zaman hep beraber görme imkanımız bulunacaktır.
İyi Çalışmalar temennilerimle

nilbayram

CMNet Üyesi
Ufuk bey

Bende sizinle aynı fikirdeyim.Çevre Denetim Yönetmeliğinin Ek lerine bakılması gereklidir.

Tarık Can

Genel Yönetici
Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757
ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Çevre görevlisi çalıştırma ve çevre yönetim birimi kurma kriterleri
MADDE 7 – (1) Tesis veya faaliyetlerden;
a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyet veya tesisler, çevre yönetim birimlerini kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak,
b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan tesisler, en az bir çevre görevlisi istihdam etmek ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak,
zorundadır.

BUNU YORUMLAR MISINIZ???

Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757
ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Çevre görevlisi çalıştırma ve çevre yönetim birimi kurma kriterleri
MADDE 7 � (1) Tesis veya faaliyetlerden;
a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyet veya tesisler, çevre yönetim birimlerini kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak,
b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan tesisler, en az bir çevre görevlisi istihdam etmek ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak,
zorundadır.

BUNU YORUMLAR MISINIZ???[/QUOT

Sayın Tarık Bey;

Bilindiği üzre çevre görevlisi mevzusunun kökeni eskiye dayanır ve esas kriteri Çevre Denetim Yönetmeliğidir. Çevre yönetim birimi oluşturma veya danışmanlık alma şartları bu yönetmelik çerçevesinde hazırlanmıştır. uzun süren rahatsızlıklar ve hukuki süreçler neticesinde birçok gelişmeler meydana gelmiştir. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik bu aşamanın en son ürünüdür diyebilirim. çevre denetim yönetmeliği kapsamında oluşturulan çevre yönetim birimi veya alınan danışmanlık çevre denetim yönetmeliği esas alınarak hareket edilmeli daha sonra faaliyet için alınması gereken izin ve lisanslar bu konuyla ilgili olan yönetmelik çerçevesinde işlem görmelidir. burda esas sorun şudur bence, çok fazla yönetmelik çıktığı için hangisinin baz alınması noktasıdır ki bu yönetmelikler arasındaki uyuşmazlıklar mevcuttur. bu sizin ya da bizim bi noksanımız diildir. eminim bu konu hakkında gereken düzenlemeler yapılacak ve bu sorun ortadan kaldırılacaktır.
Ayrıca sizin tavrınıza gelince ben bu konuda burda bir tartışma ortamı yaratmak istemedim sadece kendi yorumumu kattım, illaki doğrudur da demedim sizin de aynı tavırla yaklaşmanızı umardım. bu yüzden bu konuda hatta diğer konularda da pek fazla yorum yapmak istemiyorum. Anlayışla karşılamanızı umut ederek
İyi Çalışmalar dilerim

Saygılarımla

hatice

CMNet Üyesi
yeni çıkacak olan ambalaj atıkları yönetmeliğinin yürürlüğe ne zaman gireceği konusunda bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim

"Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin" eklerine bakılması gerekiyor.Bakanlığın düzenlediği son eğitimde, bakanlık yetkililerince yapılan açıklama da budur.

04.12.2010 tarihli Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği Taslağı

Merhaba Arkadaşlar,
Son yayınlanan taslak yönetmelikte aşağıdaki madde mevcuttur, bu maddeyi yönetmeliğe neden eklendiğine dair il çevreye kadar kimse bilmiyor, düşüncesi, bilgisi, yorumu olanlarının cevaplarını bekliyorum,

İyi çalışmalar.

GEÇİCİ MADDE 3. (1)[FONT=&quot] 2010 yılında Belgelendirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen ekonomik işletmelere toplamadıkları ambalaj miktarlarına ilave edilen %10 luk artış uygulanmayacaktır.

acaba bunun nedeni, yalnızca anlaşmalı belediyelerden toplanan ambalaj atıklarının belgelendirilebilmesi nedeniyle pek çok firmanın belge bulmakta zorluk çekmesi olabilir mi?
Bildiğiniz gibi daha önceden anlaşmalı belediyeler sınırları dışındaki fabrikalardan toplanan atıkların belgeleri de kabul ediliyordu.