• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

amonyak gazı giderimi

Aysenur Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kocaeli Üniversitesi -4.sınıf
20 C ve 1 atmde hacimsel olarak %8 amonyak ve %92 hava içeren bir gaz karışımından amonyağın çıkış konsantrasyonu 60 ppm indirilmesi istenmektedir.
Bunun için uygun yöntem olarak dolgulu kule veya aktif karbon olduğunu araştırdık. fakat elimizde debi olmadığı için tasarım yapamıyoruz. debiyi nasıl bulabliriz?

Merhabalar, havayı basan fan üzerinden hava debisini bulabilirsiniz. Amonyak yoğunluklu bir gazı ph ayarlı scrubber sistemiyle daha önce çalıştığım bir firmada arıtıyorduk.

merhabalar,
Üniversite öğrencisiyim. Emisyon sistem tasarlamam için bana bu verileri verdiler. debiyle ilgili bir verim yok. Bu yüzden hesap yapma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bu sistemler için bir kabul debisi veya izleyebileceğimiz bir yol haritası var mıdır? teşekkür ederim.

Debi kabul yapmaktan çok tasarımı belirleyen bir veridir. O halde rastgele bir debi seçip tasarım yapabilirsiniz. Bence tasarımı excel üzerinden yapın, debi için de örnek veriyorum 1000m3/saat gibi bir değer seçin ve boyutlandırmaları excel formullerine bağlayarak yapın. Daha sonra uygun debi değerini belirlediğinizde size tasarım sonuçlarını uygun olarak versin.