Ankara'da asbest alarmı

Serkan Çiçekay

Daimi üye
Kayıt
6 Şubat 2010
Başlık
34
Mesaj
1.008
Tepki
1.809
Şehir
Gölcük, Kocaeli
Mezuniyet
2012—13
En güzel oda bizim oda, en süper oda bizim oda, oley!
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
27
Mesaj
1.640
Tepki
2.703
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
Asbest mi? Ne asbesti? Bizzat oda başkanımız açıkladı ya, herhangi bir tehlike yokmuş. Halkı galeyana getirmeyin, tedirgin etmeyin diyor kendileri.

http://i.hizliresim.com/V0LW2Z.jpg
 

Melih Coşar

İlk Taşı Atan Masum Köylü
Yönetim Grubu
Kayıt
3 Temmuz 2010
Başlık
76
Mesaj
1.417
Tepki
2.729
Şehir
Çankaya/Ankara
Mezuniyet
2008—09
"Yapılması gereken;
-Yürütme durdurma kararı ile yıkımı durdurulan binadaki asbestli malzeme miktarına ve konumuna dair uzman tarafından oluşturulması gereken deneye dayalı rapor kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Eğer yok ise bu rapor acilen hazırlanmalıdır.
-Binanın sökümü sırasında asbestin çevreye karışmaması adına bina içinde ve etrafında geçirimsiz alan oluşturulmalı gerekli işaretleme ve uyarı levhaları konulmalıdır. Asbest söküm uzmanının bu konuda vereceği talimatlar uygulanmalıdır.
-Söküm sırasında çalışacak işçilerin kişisel koruyucu donanımları kullanmaları ve alanı terk ederken olası asbest kontaminasyonunu giderecek önlemlerden geçmeleri sağlanmalıdır (duş v.b.)
-Çıkan atıklar lisanslı atık taşıma araçları ile taşınmalı, lisanslı tesiste 1. Sınıf depolama sahasında bertaraf edilmelidir.
-Yıkım işini alan firmanın söküme dair yukarıda belirttiğimiz önlemleri almasının ardından asbest ve asbestli malzeme acilen alandan uzaklaştırılmalıdır, dolayısıyla koşulların sağlanması halinde yürütme durdurma kararının kaldırılması çevresel kontaminasyonun olmaması için yerinde olacaktır.
Bununla birlikte, Anayasa ile güvence altına alınmış olan sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkının ve halkın bilgi edinme hakkının sağlanmasına yönelik olarak; bu tür konularda halkın bilgilendirilmesi ve halk sağlığının korunmasına yönelik bilimsel temellere dayalı yasal bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu ortadadır.
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası`"

Aslında oda asbest yok demiyor. Sapla samanı karıştırmayın, doğru ve nitelikli bilgi ile ayırım yapın diyor. Ortada bir rapor, analiz vb. varsa paylaşın diyor.

Bir de cmnet olarak odaya muhalif görünüyoruz. Algıya gel: "Oda her şeye muhalif, biz de odaya muhalifiz." Baran Bozoğlu evet asbest var deseydi bu sefer de hayır yok mu diyecektik? Odayı yine partizanlıkla mı suçlayacaktık?

Kişileri sevmiyor olabiliriz. Oda'dan haz etmiyor olabiliriz. Herkesin kendine göre nedenleri olabilir bu konuda kimse de haksız değildir belki de. Ama burası cmnet arkadaşlar. Bizler burada yalnızca çevre mühendisiyiz. Şu veya bu partiden, ideolojiden, inançtan vb olabiliriz ama en nihayetinden bir mühendisiz. Lütfen ideolojilerinizin vb inançlarınızın, vicdanınızın ve mühendisliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin.
 

Baran Ulutaş

Daimi üye
Kayıt
6 Ekim 2012
Başlık
1
Mesaj
190
Tepki
391
Şehir
Diyarbakır
@Cem Yılmaz

Twitter'daki paylaşımını buraya aldığınız için teşekkürler.. Baran başkanımız yanlış bir şey söylememiş.. Sadece siz mikro blog sitesinde kısa ve öz yazılan paylaşımları yanlış algılamışsınız.. Detaylar için yukarıda @Gizem Sunar hanımın paylaştığı ÇMO linkine girip açıklamanın tamamına erişebilirsiniz.. Ayrıca dün akşam da başkanımız Kanal B'de bu konu üzerine açıklamalar yaptı..
 
Yukarı Alt