• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arıtma çamurunda DOC giderimi

Berrak Özütürk

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar tasarım ödevim arıtma çamurunda DOC giderimi ama ben bu konuda bir şey bulabilmiş değilim ve kısıtlı zamanım kaldı yardımcı olabilecek varsa lütfen cevap versin...

Berrak hanım, konu çok spesifik galiba google da arıyorum çıkıyor ama tam olarak çıkmıyor. ayrıca arıtma çamurunda toc giderimi de mi? doc değil. Total Organic Carbon (TOC) dogru mu?

Arkadaslar kimse yok mu? Arıtma çamuru toc giderimi hakk bilgisi olan?

Arıtma çamurunun bertarafı ile ilgili birçok bilgi ve doküman mevcut ama direkt bu konuda yok. ama wikipedianın ingilizce sitesinde doc(disolved organic carbo) olarak bilgi buldum. buranın belki yararı olur diye atıyorum.

@Berrak Özütürk

Bir de bu dosyaya bakın isterseniz...

Ekli dosyalar

• Çamurun Kimyasal ve Termo-Kimyasal Önarıtım Yöntemlerinin Anaerobik Özümleyici Üzerine Etkileri.pdf
    452.8 KB · Görüntüleme: 94
İlk başta ilginize çok teşekkür ederim yolladığınız eklere baktım ilki DOC hakkında bilgi veriyor ondan yararlanabilirm belki ama ikincisinde arıtma çamurundan bahsetmiş direk bana ise arıtma çamurunda DOC giderimi lazım hiçbir şekilde bulamıyorum.

Biodegradability of DOC and DON for UV/H2O2 pre-treated melanoidin based wastewater

Nitrogen and DOC removal from wastewater streams of the metal-working industry

DOC removal by multi-stage ozonation-biological treatment

Removal of bulk dissolved organic carbon (DOC) and trace organic compounds by bank filtration and artificial recharge

Characterization of the DOC in nanofiltration permeates of a tertiary effluent

Bu makalelerden yararlanabilirsin sanıyorum. bulması biraz güç olabilir.vaktim olursa siteden bulup gönderirim iyi çalışmalar.

konu çok spesifik olduğu için çok fazla türkçe kaynak bulabileceğini sanmıyorum kolay gelsin :))