Arıtma Havuzunu işletmeye alma

A

Anonim (47c8)

Konu Sahibi: Anonim (d7da)
hazır atıksu arıtımında konuyu açmışken şu sorumu da sorayım dedim :)
Belt press ile çamur susuzlaştırma yapıyoruz. poli kimyasalı kullanıyoruz. Bu susuzlaştırma işleminde press ten bakteri kaçışları oluyor ve çok siyah bir su çıkışı oluyor. Bu suyu arıtmaya verdiğimde su tamamen siyahlaşıyor. Hem poli içerikli olması hem de bu şekilde verilmesi arıtmanın verimini ne kadar etkiler? bunun için nasıl önlem alabilirim?

Adem Piştofoğlu

Çevre Teknolojileri Grubu
Web Sitesi
www.pistofoglu.com
Firma
Özel Sektör
    Konu Sahibi: Anonim (d7da)
Anonim (47c8)Presten çıkan su kirli ise filtre bezleriniz özelliğini kaybetmiş olabilir. Yanlış bez kullanılıyor olabilir. Bezler en son ne zaman değişti mesela?

İşin doğası gereği yoğunlaşa yoğunlaşa prese kadar gelen çamur/çamurlu su aşırı KOİ içerir. Bu suyun preste tutulamadan geçip tekrar sisteme girmesi giriş suyunuzu bozar. Bu sorunla ben de karşılaşıyorum. Girişe giden bu sular biyolojik arıtmanın verimini düşürüyor. Deşarj suyunun renginin bozulmasına bile sebep verebilir.

Elinizde yedek filtre bezi var mı?

Önceki cevapları görüntüle…

KubilayDuman

Çevre Teknolojileri Grup Lideri
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.dellaplastik.com
Firma
Della Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
A

Anonim (33f4)

Adem Piştofoğluevet ben de filtre bezinin tıkalı olduğunu düşündüm. değişim yaptık bir hafta önce. Biraz sıyırıcımızda sorun var muhtemelen bezden sıyırılamayan kısım kaçıyor.
Normal şartlarda kubilay beyin dediği gibi bu kısımdan gelen debi az. bunu bu ham su sıkıntısı geçtiği zaman yaşamıyoruz biz de, seyrelme gerçekleşiyor. ama ham su kıtlık döneminde arıtılacak tek su o kalıyor. Ve çamur çekmemizin nedeni de havuzları boşaltmak ve bir havuzu aktif tutmak için. böylece suyun azaldığı dönemde belt çalışmak zorunda kalıyor.
Peki böyle koi yüksek siyah su geldiğinde havalandırma süresini arttırsam bir nebze daha iyi su çıkarır mıyım? (bakterimin canlı olması koşulu ile) bu yeterli olur mu?

KubilayDuman

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.dellaplastik.com
Firma

KubilayDuman

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.dellaplastik.com
Firma
Fakat tekrar tekrar söylüyorum sizin sürekli bir debiniz yok AKR işletmek zaten zor birde debi eksikliğinden bakteriler ölüyor.

Önerim;

Kimyasal arıtma sistemine geçin. Havalandırma havuzuna 3 bölme yapın Koagülasyon, flokülasyon ve çöktürme olarak ayırın kimyasal dozajı ile arıtma yapın tek çözüm bu.

Biyolojik sistemler sürekli sistemlerdir