• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arıtma tesisinde işletme mühendisliği yapan bir çevre mühendisi...

zuhall

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Mart 2009
Merhaba herkese;

Mezun olurken herkesin hayalleri vardır ya benim de vardı:) Mesela ben ve yakın bir arkadaşım hep arıtma tesisinde işletme mühendisliği yapmak gibi hayaller kurardık :) Ne hayal ama değil mi? aradan geçti seneler....

Nerdeyim, saçma bir iş yerinde saçma sapan bir iş yapıyorum ... git gide meslekten uzaklaşıyorum...

Bu siteyi takip eden meslektaşlarıma soruyorum , siz nasıl başladınız bu işe? Nerden nasıl, ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Aldığınız eğitimi pratiğe dökmekte zorlandınız mı?

Ben bu konunun önemli olduğuna inanıyorum. Şu açıdan bu siteyi takip eden , değerli öğrenci arkadaşlarımız var. İleri de belki onlarda mesleğin bu alanında ilerlemek isteyecekler. Belki bizim yaratamadığımız şansı onlar sizlerin deneyimlerinden feyz alarak yaratacaklar...

Kendi adıma simdiden paylaşımda bulunan meslektaşlarıma teşekkür ederim.
 
Hayaller olmazsa olmuyor :)
Bende altyapı işleri yapıyorum ama okulda nefret ederdim projelendirmeden falan ileride de yapamam diyordum.. ilk işim altyapı üzerineydi birşey öğretmediler çıktım. Şimdiki işim yine altyapı üzerine, bu işte duayen olmaya çalışıyorum şimdide :p Zorluklar daha çok eğitim kısmında öğrettikleri şeyler genelde piyasadan kopuk 100 yıllık bilgiler oluyor böyle oluncada piyasada aynısını göremeiyorsun afallıyorsun. Herkes son teknoloji arabaya binerken sen at arabasından inmiş gibi oluyorsun. E bize araba verirlersede kullanamıyoruz işte. Bu farka kolay adapte olan iyi kötü devam ettiriyor gibi geliyor bana.

Ve en önemlisi de ya tanıdık olacak yada şans. Bitirdiğin üniversite iyi değilse yada kendini iyi geliştirmediysen..
 
İşte şu tanıdık olaylarını aşamadık Fatih Bey. Merak ediyorum cidden nasıl oluyor bu işler başka yok mu tesis yöneten forumda.. Bu işe nasıl başladılar? Şuan konumları nedir? Kaç yıldır bu işin içindeler?

Hiçbir patron koskoca tesisi yeni mezun bir çevre mühendisine emanet etmez tabi..ama nasıl olacak da deneyim kazanacağız kimse şans vermezse...sürekli konuşulan ama cözüm üretilemeyen kısır bir döngü...he zaten ben de cesaret edemezdim herhalde böyle büyük bir sorumluluğu almayı birden bire. Ama nasıl başlanacak?
 
Merhaba Zuhal Hanım.Ben şu anda Isparta da bir endüstriyel atıksu arıtma tesisi inşaatında kontrol mühendisiyim.Nasip olursa tesis bittiğinde ben işleteceğim.Haziran 2009 mezunuyum.Şuna inanıyorum ki insan birşeyi istediğinde veya mecbur kaldığında herşeyi yapabilir.Şu anda mesleğimi yaptığım söylenemez.İnşaatla ilgili kalıp-donatı gibi kontrolleri yapmak durumundayım.Mecbur kaldığım için donatı-kalıp planlarına bakmayı öğrendim.Bu bana çevre mühendisliğinin kazandırdığı bir yetenek değil.Mecbur kaldığım için kafa yorarak,araştırarak,sorarak edindiğim bir özellik.Bunun yanında mesleğimle ilgili hiç görmediğim ve duymadığım şeylerle muhattap kalıyorum.Örneğin bunlardan birkaçı;huber döner tambur ızgara,düz tabanlı dairesel çökeltim havuzu.Piyasada döner tanbur ızgaralar mevcut ama hiç içinde spiral konveyör olan yaklaşık 30-40 derece eğimli monte edilenini hiç görmedim ve nasıl çalıştığını bilmiyordum araştırarak buldum.Düz tabanlı dairesel çökeltim havuzuna baya kafa yormuştum.Açtım planı havuzun dibinde çamuru tahliye edecek bir boru yok,yav diyorum gözümden kaçan birşey mi var ya da proje mi yanlış?Biraz kafa yorma biraz araştırma,havuzun sıyırıcısı vakumlu süpürge gibi değişik bir sıyırıcı.Çamur tahliyesi sıyırıcı üzerinden oluyor.Bunları şunun için anlatıyorum.İnsanın karşısına hayatta zorluklar çıkıyor,ama çoğu kere insan üstesinden geliyor.Bana öyle geliyor ki şu an tesis işletme sorumluluğu altına giren veya çevre mühendisliğinin değişik konularında çalışan üstad diyebileceğimiz insanlarda benzer şeyleri yaşadılar ve üstesinden geldiler.

Zuhal Hanım size nacizane tavsiyem hayallerinizin peşinden koşmanız.Belki başarılı olursunuz belki olamazsınız ama hayallerinizin yolunda sendelemenin onurunu yaşarsınız.
 
Mehmet Bey teşekkür ederim cevabınız için. Şuan size nasıl imrendim anlatamam:)Ama kıskanmadım :p
İşte ben bu cevapları arıyorum. Tesisteki tek çevre mühendisi sizmisiniz? Ya da danıştığınız görüş aldığınız biri varmı? Bir de sorması ayıp ama sorayım kendinizi o tesise nasıl kabul ettirdiniz?

Belki onlarca ilana başvurdum yazdım çizdim ısrar ettim ki bir cevap versinler ama nafile olmadı...Bu saatten sonrada olacağını pek sanmıyorum. Her seferinde bilmem lkaç yıl tecrübe dediler aman efendim sanki biz anamızın karnında öğrendik luzüm yok dedik...elbette gereklidir... ama olmadan da oluyor...dediğiniz gibi neticede eğitimimiz var. Bir biçimde sorunların üstesinden gelebiliriz.Misal siz...Takdir ettim...Başarılarınızı devamını dilerim:)
 
Darısı başınıza Zuhal Hanım.Hani derler ya daha güzeli senin olsun diye,arıtma tesisi konusunda ne denir bilemiyorum.Tek Çevre Mühendisi benim.Isparta Deri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde çalışıyorum.İnşaat konusunda; bölge müdürümüz inşaat mühendisi birde abim altyapı-inşaat sektöründe çalışan bir çevre mühendisi onlardan yararlanıyorum.Çevre mühendisliği ile ilgili konularda ise diğer bölge müdürlüklerindeki çevre mühendisi arkadaşları ve firmaları arayarak bilgi ediniyorum.Ama en büyük yardımcım arama motorları ve makaleler.Diğer Çevre Mühendisi arkadaşlara yolun başında olan biri olarak şunu söylemek istiyorum.Ben hangi çevre mühendisi arkadaşımızı arasam sırtını dönen olmadı ,herkes elinden gelen yardımı yaptı.Artı birşey danışmak ayıp bir konu değil kesinlikle böyle bir kompleks içinde olmayalım.Tecrübenin,bilginin sınırı yok.Ben dünyanın en iyi Çevre Mühendisiyim diyebilecek birikime sahip adamın bile bileğini büken birisi bulunabilir.

Zuhal hanım bu işler biraz irade biraz nasip kısmet işi.Şurada 1 sene öncesine kadar çalıştığım yerin dünyada var olduğunu bile bilmiyordum,şu an hangi konumdayım.Hayallerinizin peşinde koşmakla ilgili fikirlerimi biliyorsunuz.Çabaladınız olmuyorsa hayıra yormakta hayır vardır.Sizle şu anda hayal ettiğiniz konumda çevre mühendisi bir ağabeyimin söylediklerini
paylaşmak istiyorum.Ben "işte hep arıtmacı olmak istiyordum nasip oldu" falan dedim.O ağabeyimde "senin yaşlarında bende öyleydim ama şimdi keşke daha temiz daha az tempolu bir işte çalışıyor olsaydım diyorum,yaş ilerleyince aile kurunca insanın fikirleri değişiyor" dedi.Belki sizde öyle bir konuma gelince aynı cümleleri sarfedeceksiniz bilemezsiniz.Bu yüzden hayıra yormakta fayda görüyorum.Takdir ve başarı dilekleriniz için teşekkür ediyorum,daha yolun başındayım yürüyecek daha çok yolum var...
 
Mehmet kardeşim sağolasın payaştığın için... evet vardır bir hayır illa ki... en içten başarılar tekrar sana :)
 
Sağolun...Ben çalışıyorum çalışmasına da meslekten koptum iyice..Ah ah ne günlerdi okul günleri diyesin var:p
 
Bence de ne güzeldi okul günleri.. Konuları okuyunca bende bişeyler paylaşmak istedim. 6 aydır büyük bir firmada Çevre Mühendisliği yapıyorum. Firmanın ilk Çevre Mühendisiyim. Benden önce önüne gelen bu işi yapmış ve bir düzen oturmamış ve çoğu konuda yanlış şekillerde idare edilmiş! Ben aldığım eğitimin ve bilincin sonucunda birşeyleri yolunda yapmaya çalışıyorum. Baştan beri herkeste aman Çevre Mühendisiymiş havası var ama yapılması gereken işleri önlerine şukadar cezası vardır diyerek sunduğum zaman işler ciddileşiyor. Şunu da söylemek istiyorum ilk Çevre Mühendisiyim dedim, firmaya mühendis olduğum için alınmadım İngilizce bildiğim için alındım yaklaşık 1 ay sonra bakanlıktan bir yazı geldi bildirilmesi gereken birşey var, aksi takdirde cezası bilmem kaç bin tl(!!!) işte bu şekilde firmanın Çevre Mühendisi oldum.
İşe başladığımda yeni mezundum tecrübem yoktu. Bende tanıdığın birileri varsa işlerin olduğunu düşünüyorum. Bu işe kabul edilene kadar hiç karşılaşmadığım ve büyük ihtimalle hiç karşılaşmayacağım kişiler dayım oldu. Anladım ki sistem böyleymiş...
İçimi döktüm rahatladım ya:D
 
Hani derler ya çalışmak bir adım diye. Adımı attık bakalım. Darısı diğer tüm çevre mühendisi kardeşlerimin başına.
 
Merhaba arkadaşlar,
ilk iş aradığımda para vererek çalışmaya razı idim ve ona benzerde oldu, sekreter ile aynı maaşta başladım,5 yılım geçti,ciddi tecrübem oldu Atıksu ve içmeuyu ekipman imalatları, proje ve ihaleleri ile ilgili. artık tamam dedim şuanda yeni yapılacak olan arıtma tesisi kontrolörü olarak işe başladım.
Hayatta en sevdiğim şey,işimde dürüst ve sevilen biri olmak. Kendini beğenen insanlar çok kalitelide olsalar iş yerinde sevilmezler.
kolay gelsin.
 
ben de kamu sektorunde calisirken sofor ile ayni maasi aliyordum. Belediye baskani maasimi arttiracagini soyledi(tesisi devreye alip, desarj standartlarini yakalamistim), bekledim olmadi. Sebebi ise sofor arkadasim cekememezligi. benim maasim onunkinden fazla olamazmis. artik bu bardagi tasiran son damlaydi. hafta sonu gazetede is ilani gordum, bir aritma tesisi icin isletme muhendisi ariyorlardi. Basvurdum, kabul oldu. Turkiyede 4 yil kadar calistiktan sonra yurtdisinda calisma imkanim oldu. Son 5 yil ise isletme muhandisliginden cok proses ve devreye alma muhendisi olarak calisiyorum.
 
Üst