ASKİ-arıtma tesisi işletme sorunları

Can Avşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Mesajlar
1.130
Beğeniler
831
Şehir
Antalya
#1
Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi Tanıtımı

Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi, kent merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta, Sincan ilçesi Tatlar Köyü yakınında kurulmuş olup 1.Ağustos.1997 yılında işletmeye açılmıştır.
Tesis kuru havalarda günde 765.000 m3, yağışlı havalarda 1.530.000 m3 atıksuyu arıtacak kapasitede olup, Tesise gelen atıksudaki organik kirlilik (biyokimyasal oksijen ihtiyacı, BOİ5) takriben 300 mg/l olup, çıkış değerleri arıtmadan sonra deşarj sınır değeri olan 30 mg/l’ dan daha düşük seviyelerde gerçekleşmektedir...
 

Dosyalar

pre_conception

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Temmuz 2009
Mesajlar
97
Beğeniler
9
#2
Atıksu arıtma tesislerinde işletme problemi gibi görünmeyen ama işletmede çalışmaya engel olan bazı koşulları da gözardı etmemek gerekir. Aklıma gelenleri bir çırpıda yazarsam;
*Belirli mesafelerde paratoner olması gerekiyor.
*kene - yılan - fare - kedi - köpek tesisten uzak tutulmalı.
*işletmede projelendirmede olmayan fakat değiştirmek zorunda kaldığınız bütün değişiklikleri kayıt altına alıp fotoğraflamanız gerekiyor ki sizden sonra gelen kişiler bakım ya da başka işlerde o değişikliği bilsinler. örneğin bir yerde elektrik ya da su borulama hattını değiştirmek zorunda kaldınız ve hattı farklı bir yerden geçirdiniz; tesiste bunu diğer çalışanlar da bilmeli. Bilmezse olayla alakası olmayan çim biçen bir personel bundan etkilenebilir. Çim sulama hattını sizin hattı değiştirdiğiniz yerden geçirmeye kalkarsa siz düşünün olabilecekleri.. :) Koordineli çalışmak ve yetkin olmak bu konuda çok önemlidir. Kalifiye eleman eksikliğinden bahsedilmiş.
*Dezenfeksiyonda kullanılan maddelerin insan ve ekipmanlara olan etkileri çok fazladır. Bu gibi hayati tehlike taşıyan yerlere işin ehlinden başka kimselerin girmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Bu konularda sadece kalifiye personel çalıştırılmalıdır.
*SCADA - Otomasyon personellerinin uzun çalışma saatlerinde dikkatlerinin dağılabileceği düşünülerek en az 2 kişi olmalıdır.
*Düzenli bakım planları yapılmalı ve bunların tarihli olarak kayıtları alınmalıdır. Bakım planında görünen fakat bakımları yapılamamış olanlara öncelik verilmelidir.
 

Yukarı Alt