Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Borsası

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  http://atikborsasi.tobb.org.tr/atikborsasi/fw_anasayfa.do

  Siteyi yeni gördüm. yapmakta olduğum bir projem var köy halkının atıkları satmayı düşündüklerini gözlemledim. bu sayfa diğer arkadaşlarada yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Benim bildiğim kadarıyla GD için verilen atık karşılığı ücret istenmesi yasak. Ancak bu sitelerde birim fiyat tabiri sıkça geçiyor. Gerçi verdiğiniz linkte baktığım birkaç örnekte ücret karşılığı 0 TL olarak geçiyor ancak yine de sormak istedim genele. Yönetmeliklerde ücret istenmesi yasak olması gerekiyor. Yanılıyor muyum ?
   
 3. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  taşıma için istenmiş olabilir mi acaba?
   
 4. Ayşe Nur Yasemin

  Ayşe Nur Yasemin CMNet Üyesi

  2010 yılı sonuna kadar, eğerki sizin belediyenizin mücavir alan sınırları içerisinde ambalaj atıklarınızı ayrı topladığınız bir proje yurutuluyorsa(yani atık yonetım planı yapılmış ise) bu mücavir alan sınırları içinde bulunan yerler ücretsiz olarak sisteme atıklarını vermekle yukumludur, boyle bır proje uygulanmıyorsa ve mücavir alan dısındaysanız boyle bır zorunluluk yok ücret karsılıgında verebilirsiniz. ancak bu uygulama 2011 ocaktan itibaren kalkacak ve ortam tabırı caiz ise serbest piyasaya donecek.
   
 5. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  bizim projemiz *** köylerinde yapılıyor. orada şu anda atıklar vahşi depolanıyor. geçen haftalarda atık profiilini çıkarmak amacıyla geri kazanım poşetleri dağıtıldı. ramazandan önce 1 haftalık bir değerlendirme yapıldı . şimdi ara verdik eylülde tekrardan devam edicez. tartımlar yapılacak. atık kompozisyonu çıktıktan sonra gereken toplama aracı alındı organik atıklar toplanabilecek geri kalanı için potansiyel yük****e bişiler düşünücez. ilçede herhangi bir atık yönetimi yok bunu başlatmak amacıyla projem zaten. ama satmayı düşünüyorlar bakalım ne cevap vericez halka.
   
 6. Ayşe Nur Yasemin

  Ayşe Nur Yasemin CMNet Üyesi

  halka belki bir şekilde belediye ile birlikte bir acıklama bilgilendrme yapabilir bu sorunu ortadan akldırabılırsınız ancak sanayi kuruluşları için bu durum biraz daha guc yıne beledıye elindekı dayatma gucunu kullanırsa bedelsiz verbilirler diye dusunuyorum. Kolay gelsin dogrusu işiniz güç:)
   
 7. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  sağolun zor habi halka anlatmak , ikna etmek,.. ama yapmak istiyorlar şikayetçiler çok projede sadece evsel atıklar var şu anda sanayi yada ticaret atıklarını dahil etmedim artık oda bir başka projede olur inşallah kapsamlı olur daha iyi olur. Bölge zaten sanayi bölgesi değil daha çok meyvacılıkla uğraşıyorlar.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...