Yürürlükte Atık İthalatı Uygulama Genelgesi 2019/18 Yayımlandı

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Resmi duyuruda yer alan ifadeler şunlardır:
27.12.2019 tarih ve 30991 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi 2020/3)"nin dördüncü maddesinde yer alan “Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi alan geri kazanım tesislerine sahip sanayiciler bu belgelere istinaden Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ithal edebilir” hükmü çerçevesinde, Bakanlığımız tarafından yayımlanan 2019/18 sayılı Atık İthalatı Genelgesi 01.01.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

İlgili genelge ekten indirilebilir.

Kaynak:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

Ekli dosyalar

• Atık İthalatı Uygulama Genelgesi 2019-18.pdf
    343.2 KB · Görüntüleme: 93

Müşerref Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün yayınlanan genelge hakkında ne düşünüyorsunuz ?

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Müşerref Özbakır Sıfır atık projesinin amacı ile çelişkili değil mi, bu genelgenin uygulanması

Müşerref Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
bilemiyorum. açıkçası sektöre yeni girdiğim için işi anlamaya çalışıyorum. çalıştığım firma ithalat yapıyor hammaddeyi de yurtdışına gönderiyor. bu genelge bizi nasıl etkileyecek onu anlamaya çalışıyorum.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilinen bir kızılderili özlü sözü var, "Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık öldüğünde, Beyaz adam, paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak".
Ben olaya mühendislik biliminin yanısıra biraz da çevre duygusallığı ile baktığımdan böyle yazdımda...
Genelgenin uygulaması ile ülkemize çöp nevi maddelerin girmesi kolaylaşacak, geri dönüşüm tesisleri için avantaj toplama ayırma tesisileri için dezavantaj görünüyor.

dyg

Kayıtlı Kullanıcı
Önceki cevapları görüntüle…

Mustafa Çevik

Kayıtlı Kullanıcı
1577783546808.png
İthalat ve İhracat Bildirim Sisteminde başvuru bölümü bu şekildedir.

Müşerref Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
sistem açıldı mı bir kaç saat önce demiştik bir şey çıkmamıştı.

Önceki cevapları görüntüle…

Mustafa Çevik

Kayıtlı Kullanıcı
@Müşerref Özbakır Sistem ilk açıkldığında (30.12.2019) başvuru yapmak isteğinizde 31.12.2019 tarihine kadar geçerli takvim açıyordu. Yıllık başvuru yapıldığından. Artık bu durum söz konusu değil, 2020 yılı için ne zaman başvuru yaparsanız yapın, 31.12.2020 tarihine kadar geçerli belge düzenlenecektir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son tarih diye bir uygulama bulunmamakta, işletme atık ithalatını ne zaman yapacaksa ona göre önceden belge başvurusu yapmalıdır. 2020 yılının hangi ayında başvuru yaparsanız yapın, 31.12.2020 tarihine kadar geçerli belge düzenlenecek.

KS
Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Yeni konu açmak yerine bunu hortlatmayı daha uygun gördüm. Son yayımlanan duyuru konuyla ilgili:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

Yani koca yazının kısa özeti şu aslında; %80'e çıkartılan atık ithalat izni tekrar %50 seviyesine çekilecek. Böylece iç piyasada şişen atıklar tekrar toplanıp işlem görmeye başlayacak. Ürün stokları tekrar erimeye başlayacak.